Ateş Kehribar Nedir?

Ateş kehribar nedir kısmına bakacak olursak; ateş kehribar denilen malzemenin gerçek kehribar taşı ile alakası yoktur. Ateş kehribar kimyasal bileşenlerden doğar ve çoğunlukla tesbih yapımında kullanılır. Ateş kehribar süre içinde hem renk aynı zamanda şekil alır. Ateş kehribar bileşenleri fenol, formaldehit ve boyadır. İçeriğinde elyaf olmadığı için saydam görünüşlüdür. Sürekliliği olmayan nesnelerin ustalarca işlenerek tesbih haline getirilmesi işlemidir ateş kehribar tesbih. Ateş kehribar adı kehribarın rengi ve güzelliğinden gelmektedir.

Ateş kehribar yapımında kullanılan nesneler kolayca bulunabilen nesneler değildir. Bulunan araç-gereç pahalı olduğundan yeni döküm malzemelerden de ateş kehribar teşbihler yapılabilmektedir. Damla kehribar milyonlarca yıl evvelde mevcut tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçlardan salgılanan reçinenin fosilleşmiş halidir. Damla kehribar çoğu zaman kozalaklı ağaçların reçinesinden oluştuğu şeklinde, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir. Toz kehribar, sıkma kehribarın atölyelerde işlenirken çıkan tozlarının kimyasal işlemlerle yine yapılandırılması işlemidir. Özellikle hediyelik tesbihlerin yapımında sıkça kullanılan toz kehribar kullanışlı bir malzemedir ve çoğunlukla kullanılır.

Ateş Kehribar Nedir? 1

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Ağacın dalı ya da gövdesi herhangi bir nedenden ötürü zarar görmüş olduğunda, kırıldığında, yarıldığında, çatlamış olduğunda alttaki kabuksuz doku dış etkenlere karşı savunmasız bir hale gelir. Bu şekilde bir durumda reçine salgılanır ve taze olan yüzey korumaya alınır. Reçine hem ağacın oluşturulan kısmının bir nevi tamirini yapar; bununla beraber ağacı böcek, sinek, mantar şeklinde canlılardan uzak meblağ. İşte amber de denilen kehribarın ana maddesi fosil haline gelmiş ağaç reçinelerinden doğar. Amber şu demek oluyor ki kehribar taşı kırmızı, sarı ve portakal renginden doğar. Kehribarın değişik çeşitleri mevcuttur. Çoğu süre takı ve tespih işçiliğinde hammadde olarak kullanılan kehribar;  ateş kehribar, zar kehribar, toz kehribar ve sıkma kehribar olarak çeşitlendirilebilir. Ateş kehribar tesbih özellikleri ile toz kehribar tesbih özellikleri aynıdır. Tıpkı zar kehribar tesbih özellikleri ile sıkma kehribar tesbih özelliklerinin aynı olduğu şeklinde. Kehribar boyun bölgesine kolye ve gerdanlık olarak takıldığında boğazca ağrısı, bademcik ve tiroit hastalıklarına iyi gelir.

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır? 1

Astım ve bronşite de iyi gelen kehribar, alerjik reaksiyonlarda da etkilidir. Ağrı olan bölgeye temas ettirilen kehribarın ağrıyı dindirdiğine inanılır.  Kehribar taşı ya da kehribardan yapılmış tespih sol elde tutularak kullanıldığında bünyedeki elektriklenmeyi önler. Ruhi olumsuzlukları dengeler. Mutluluk ve canlılık hissi verir. Bazı ruhsal rahatsızlıklara iyi gelir ve kişiye yaşam enerjisi verir. Vücutta ağrı olan bölgelere konulduğu süre ağrıları hafiflettiği bilinmektedir. Bu gaye ile kullanılan kehribar taşı ağrı olan bölgenin büyüklüğü kadar olması tesirini artırır. Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Özellikle soğuk algınlığına, guatr, bronşit, astım ve alerji şeklinde hastalıklarda boyun bölgesine uygulanır. En belirgin özelliği boğazca ve tiroit enfeksiyonları tedavisin de öteki tüm taşlara bakılırsa daha üstün olmasıdır. Vücudunda aşırı elektrik biriken kişilere özellikle önerilir. Aşırı elektrik yüklü olan kişilerin kehribar taşını kullanımı ve kullanım şekli: Taş sol elde bir süre bekletilir ki bu sayede bedenin elektriğini alır. Vücutta elektrik yükünü azaltması sebebiyle kişiyi depresyona karşı korur ve yararlıdır.

Ateş Kehribar Nasıl Anlaşılır? 2

Gerdanlık olarak kullanıldığında boğazca ve tiroit bezi enfeksiyonlarını yok eder, guatrın oluşmasını önler, oluşmuşsa küçülmesine destek verir. Astım, bronşit şeklinde solunum yolları hastalıklarını önler. Alerjileri önler ve iyileştirir. Ağrı bulunan bölgelere sürüldüğünde ağrıyı azaltır. Özellikle romatizmalı ağrılarda etkilidir. Sol el ya da bilekte bulunmuş olduğunda vücutta elektrik yığılmasına engel olur, böylece depresyonu engeller. Melankolik ruh halini önler. Bedeni sağlıklı meblağ, kişiye canlılık ve yaşamdan hoşnutluk hissi verir. Sindirim sisteminin özellikle bağırsakların tertipli çalışmasını sağlar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?