çocuk dostu

Çocuk dostu şehirler hangileri?

Prontotour, çocuk dostu kentler listesi yaptı. Hangi ülke şehirleri bu listeye girmiş olabilir?.. İşte çocuk dostu şehirler…

Yurt dışı gezilerinde çocuk dostu şehirlere gitmek önemlidir. Çünkü çocuk dostu şehirlerde yapılan geziler, çocukların daha fazla deneyim kazanabildiği ve sosyal anlamda kendilerini daha çok geliştirdiği geziler olur. Buna karşın, kalabalık ve turizmin canlı olduğu bölgelerde tatil yapmak hem ebeveyn hem de çocuklar için niteliksiz olmaktadır.

Prontotour’un önerdiği çocuk dostu kentler listesinde ilk sıralarda Sidney, Amsterdam, Londra ve Lizbon yer alıyor. Gerek çocukların sevdiği karakterlerin doğduğu şehirler gerekse çocuk oyun ve eğlence alanlarının sık olduğu şehirler, çocukla tatil için ideal olan bölgelerin başında geliyor.

çocuk dostu1) Londra: İngiltere’nin başkenti olan Londra, temiz bir çevre yapılandırmasına sahip olmasıyla, çocukların sıkılmadan vakit geçirebileceği ve aynı zamanda gürültü ve kirliliğe maruz kalmayacağı kentlerin başında geliyor. Ancak Londra’yı çocuk dostu şehir yapan özellikler bunlarla sınırlı değil. Sherlock Holmes, Harry Potter ve Peter Pan gibi karakterlerin şehri olan Londra’da çocukların keyifle gezebileceği ve birçok bilgi edineceği müzelerin sayısı da oldukça fazla. Londra Hayvanat Bahçesi, Covent Garden, Warner Bros Harry Potter Stüdyosu, çocukla yurt dışında gidilecek yerler arasında bulunuyor. (Resim: Londra’dan görüntü)

2) Sidney: Avustralya’nın en büyük şehri olan Sidney, Türkiye’ye son derece uzak olsa da doğal yapısı, sahip olduğu iklim ve şehrin her yerinde karşılaşılabilecek hayvanları ile çocuk dostu şehirlerden biri. Aynı zamanda Avustralya’nın da en eski yerleşimlerinden biri olan Sidney, tarihi yapısı ile de öne çıkıyor. Sidney Akvaryumu, IMX Tiyatrosu, Koala Park, Tatonga Hayvanat Bahçesi başta olmak üzere çocuklara yönelik interaktif müzeler ve oyun alanları ile de çocuk dostu şehirler arasında Sidney de üst sıralarda yer alıyor.

3) Amsterdam: Hollanda’nın başkenti Amsterdam da çocuk dostu şehirler arasında yer alıyor. Amsterdam, temiz bir şehir olmasıyla bilindiği gibi ebeveynler için de birçok alternatif sunuyor. Bu nedenle ailece gidilen yurt dışı tatilleri için ideal kentlerden biri olan Amsterdam’da çocuklar ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’un müzesini gezebilir ve Rembrandt Evi içinde yapılan atölye çalışmalarına katılabilirler. Çocukların Amsterdam’da en fazla ilgisini çekecek alanlardan biri de Scheldestraat. Çocuk dükkanlarının yer aldığı Scheldestraat’ta çocuklara yönelik eşyalar satılıyor.

çocuk dostu4) Lizbon: Portekiz’in başkenti Lizbon, çocuk dostu Avrupa şehirleri arasında yer aldığı gibi, çocuklar kadar ebeveynlere de hitap ediyor. Çocuklar, Lizbon Okyanus Akvaryumu’nda yer alan deniz canlılarını ziyaret ederek eğlenceli bir tatil geçirebilirler. Bu akvaryum, Avrupa’nın en büyük akvaryumudur. Lizbon’a 40 dakikalık mesafede yer alan Pena Sarayı ise çocukların masalsı bir diyarda yolculuk etmesini sağlıyor. Avrupa’nın büyük oyuncak müzelerinden birinin de yer aldığı Sintra’ya Lizbon’dan tren aracılığı ile gidilebiliyor. (Resim: Lizbon’dan görüntü)

5) Kopenhag: 2012 Küresel Barış Endeksi’ne göre, dünyanın en güvenli şehri olarak belirlenen Kopenhag’da, çocukların eğlence parkları ve çocukların güvenli bir şekilde vakit geçirebileceği açık alanları da öne çıkıyor. Çocuk dostu şehirler arasında yer alan Kopenhag’da çocuklar, Tivali Eğlence Parkı ve çocuk dostu müzeleri ziyaret edebileceği gibi, kent içerisindeki tarihi alanları da gezebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?