Dil Neden Soğuk Metale Yapışır?

Tesadüfen de olsa başınıza gelmiştir, dilinizi soğuk metale değdirdiğinizde yapıştığını görürsünüz. Bu aynı zamanda son derece ürkütücü de bir deneyimdir. Islak parmaklarımız da metale yapışır ancak dik daha hassas bir organ olduğu için soğuk metale yapışma riski daha yüksek. Dilin yapısı gereği bu durum daha zorlayıcı ve acı veren bir deneyimdir. Dil de duyu organlarımızdan bir tanesi ve tat almaya yarar. Dilin bu özelliği sayesinde maddelerin hangi özellikte olduğunu anlayabiliriz. Dilin son derece kıvrak ve esnek bir yapısı vardır. Bu da dilde var olan kaslardan kaynaklanır. Bu kasların uzama, kıvrılma, genişleme, daralma gibi özellikleri de vardır. Bu da dilin hareket kabiliyetini kolaylaştırır. Dilin yüzeyi tırtıklıdır yani girintili çıkıntılıdır. Tüm yüzeyinde de tat alma tanecikleri vardır. Dilin uç kısmı tatlı, ortası tuzlu, arka kısımları ise ekşi tatları alır. Eğer susarsak ya da dildeki nem kaybolursa tatları tam olarak algılayamayız. Bunu denemek isterseniz bir yiyeceğin tadına bakın ve ardından biraz su içip yeniden aynı yiyeceğin tadına bakın. Aradaki lezzet farkını göreceksiniz. İşte dilin tat alma işlevini yerine getirebilmesi için ağzımıza aldığımız besinlerin suda çözünmesi gerekir. Bu da ağız içinde sürekli tükürük salgılanmasına sebep olur. Dilin işlevleri ve dilin bölümleri hususlarına göz attıktan sonra asıl konumuza dönebiliriz.

Dilin özellikleri içinde nemli bir yapıya sahip oluşu da vardır. Dilin yüzeyinde sıvıların toplandığı küçük yarıklar vardır. Dil suyun donma noktası olan o derecenin altında bir metale değdirildiğinde, dilin üzerindeki su donar ve katılaşır. Bu da dilin, dokunduğu metalle bir bağ kurmasına neden olur. Bilim adamları metalin güçlü bir ısı iletkeni olmasından dolayı buzun da çabucak oluştuğunu söyler. Sözgelimi dilimizi donmuş bir lastiğe değdirsek lastiğe yapışmadığını görürüz. Çünkü lastiğin ısı iletkenlik özelliği metalden 100 kat daha düşüktür. Lastik, dilin üzerindeki suyun donmasına neden olacak kadar dil üzerindeki ısıyı alamaz.

Metallerin ısı iletkenliği daha fazladır ve suyun ısısını daha çabuk alarak derecesini donma noktasına kadar düşürürler. Şaka olsun diye dilinizi buz gibi bir direğe yapıştırdığınızda sonuç can yakıcı olacaktır. Peki böyle ürkütücü ve can yakıcı bir durumda ne yapmak gerekir? Dilinizi yapıştığı metalden hasarsız bir şekilde kurtarabilmek için buzu eritmeniz gerekiyor. Bunun için de dilinizin üzerine bir bardak sıcak su dökebilirsiniz.  Dilin önemi aşikar. Hem konuşmamızı hem de besinleri çiğnememizi ve tat almamızı sağlayan dilimizi özellikle soğuk metal gibi cisimlerden uzak tutmamız gerektiğini hatırlamış olduk.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?