Ebabil Kuşu Nedir Ve Bilinmeyen Özellikleri

Ebabil kuşu pek çok araştırmaya konu olmuş, yaşam süresi ve özellikleri bakımından diğer kuşlardan farklı olan bir türdür. Ömrünün tamamını uçarak geçirmesi ve yalnızca üremek için yere iniyor olması ebabil kuşunun en temel özellikleri arasında yer almaktadır. Çıkardıkları ses bakımından da ebabil kuşu sesi farklıdır. Kuyruk yapısı kısa ve çatallıdır. Bumeranga benzeyen kanatları bulunmaktadır. Ebabil kuşunun ana rengi kahverengidir. Gökyüzünde uçarken siyaha yakın bir renk almaktadır. Uçarken kanatlarını hiçbir şekilde kapatmamaları ebabil kuşunun özelliklerindendir.

Ebabil Kuşu Nedir Ve Bilinmeyen Özellikleri 1

Ebabil kuşlarının yuvaları çatıların uzak kısımlarında yer almaktadır. Çok hızlı harejet eden bu kuşlar tüm canlılardan sürekli olarak kaçmaya çalışırlar. Hızlı ve çevik yapıları ile tanınmaktadırlar. Çok nadir durumlar dışında onları yerde yürürken ve beslenirken görmek mümkün değildir. Yaz aylarında çok daha yüksekten uçmaktadırlar.

Ortalama olarak 20 ile 25 yıl arasında ömürleri bulunmaktadır. Daha çok akşamüstü öterler ve seslerini bu zamanlarda duyabilirsiniz. Sadece üreme amaçlı yere inmeleri ebabil kuşlarının bilinen temel özelliğidir. Bunun dışında ebabil kuşu fiyatı ne kadardır diye merak ediyor olabilirsiniz. Bazı kuşçulardan fiyat, özellik ve bakımları konusunda bilgiler alınabilmektedir.

Ebabil Kuşu Hikayesi Nedir?

Ebabil kuşu hikayesi nedir diye merak edenler için bu bölümde kısa bilgi vermek istiyoruz. Ebabil kuşu Kuran- Kerim içerisinde yer almaktadır. Buna göre Kabe’yi yıkmak için gelen dönemin en azımasız ve İslam düşmanları olarak bilinen güçlere karşı önemli görev üstlenmiştir.

Kalabalık Fil ordusu ve Ebrehe karşı gagalarıyla taşıdıkları taşları üzerlerine fırlatarak Kabe’yi savunmuşlardır. Ebabil kuşları sayesinde düşman orduları Kabe’yi yıkamamış ve savaşı kaybetmiştir. Fil Suresi içerisinde yer alan Ebabil kuşunun hikayesi bu şekildedir. Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan ender kuşlardan biridir diyebiliriz.

Ebabil Kuşu Nedir Ve Bilinmeyen Özellikleri 2

Ebabil Kuşu Özellikleri

Kırlangıç kuşlarına benzeyen bir kuş türüdür. Yapı olarak bumerangaya benzemektedir. Çoğu zaman kırlangıç kuşlarıyla karıştırılmaktadır. Yapısal olarak kırlangıç kuşlarından daha büyüktür. Bu özellik onları kırlangıç kuşlarından ayırmaktadır. Renk olarak kahverengidir. Yükseldikleri zaman siyaha dönüşürler. Genel olarak bakıldığında ebabil kuşu nasıl öter diye merak ediyor olabilirsiniz. Akşam vakitleri ebabil kuşlarının ötme zamanıdır.

Daima yüksekten uçarlar ve yere çok nadir inerler. Üremek adına yere indikleri bilinir. Bunun dışında uyumak, dinlenmek ya da beslenmek için yere inmezler. Ebabil kuşlarını yerde görmek çok şanslı bir durumdur. Onların yere nadiren indiklerini belirtmemiz gerekiyor. Eski inanışa göre yerde ebail kuşu gören bir kimsenin bütün yılıçok iyi geçecek ve dilediği her şeyin yerine geleceğine inanılır.

Ortalama 25 yıl kadar ömrü olan ebabil kuşları bilimsel pek çok da araştırmaya konu olmuştur. Daha çok şehrin iç kısımlarında yaşamayı tercih ederler ve çatıların uzak kısımlarına yuvalarını yaparlar.

Ebabil Kuşu Nedir Ve Bilinmeyen Özellikleri 3

Ebabil Kuşu Hikayesi

Ebabil kuşu hikayesi hakkında Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan Fil Suresi’nden bahsetmiştik. Bu sure içerisinde ebabil kuşunun nasıl önemli bir görev üstlendiği belirtilmiştir. Kabe’yi yıkmak ve İslam’a zarar vermek için gelen Fil ordusuna karşı çok güçlü bir savunma üstlenmiştir.

Sure içerisinde geçen hikayeye göre Fil ordusuna karşı Kabe’yi gagalarıyla taşıdıkları taşlarla savunmuştur. Taşıdıkları ve biriktirdikleri taşları gökten üzerlerine atan ve adeta taş yağmuruna dönüştüren ebabil kuşları İslam’ın yayılmasında çok önemli olmuştur. Son olarak ebabil kuşu ne yer konusuna değinmek istiyoruz. Doğada buldukları pek çok besini tüketirler. Beslenme ihiyaçları çok azdır ve bunun için yere inerler. Nadiren inmelerinin nedenlerinden biri de beslenmedir diyebiliriz.

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?