ilginç bilgiler

Facebook hakkında ilginç bilgiler!

En yaygın kullanılan sosyal ağ Facebook, neredeyse her gün gündemde. Sizin için sıraladığımız ilginç bilgiler ünlü sosyal medyayı daha yakından tanımanızı sağlayacak…

4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından öncelikle Harvard öğrencileri için kurulan Facebook, kişilerin arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal web sitesidir. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan Facebook, ilk sene içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okulları kapsadı.

2003’te Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg Facemash’i yarattı. Bu sitede lisans öğrencilerinin resimlerini yan yana koyuyordu ki insanlar hangi öğrencinin daha güzel olduğunu seçebilsin. Zuckerberg daha sonra Facemash’i Facebook haline getirdi.

Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-mail adresiyle (.edu, .ac, .uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise Facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı.

Facebook ismini “paper facebooks”‘dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

ilginç bilgilerFaceboo’ta her gün tam 600 bin kullanıcının profilini çalma girişimi oluyor ve bunun neredeyse yarısı olumlu sonuçlanıyor. Haftada 4 milyon 200 bin, ayda 16 milyon 800 bin ve yolda inanılması zor ama 219 milyon profil sanal saldırıya uğruyor.

2004 yılında Facebook’u satın almaları için Myspace’e bir teklif götürülüyor. 50 milyon Euro’yu (75 milyon dolar) çok pahalı bulan Myspace yöneticileri teklifi kabul etmedi. Şubat 2015 itibariyle Facebook’un market değeri, 145 milyar Euro (212 milyar dolar).

Facebook’ta Almanca’dan Fransızca’ya, İtalyanca’dan Azerice’ye tam 60 dil seçeneği hizmete sunulmuş durumda. Bunların içinde “Korsan Dili” ve “Yukarı Yaka İngilizcesi” bile var.

Facebook kullanıcı sayısı > Whatsapp+Twitter+Instagram kullanıcı sayısı. 2015’in Ocak ayı verilerine göre Facebook üye sayısı 1 milyar 400 milyon. Whatsapp’ın 500 milyon, Twitter 290 milyon, Instagram 200 milyon.

Facebook’un ilk logosu Al Pacino’nun portresiydi. Thefacebook.com olduğu zamanlarda sitenin logosu 1 ve 0’lardan oluşan Al Pacino portresiydi. 2007’ye kadar bu logo kullanıldı sonrasında şu anki logo ile değiştirildi.

İlk baştan beri Facebook’un rengi beyaz üzeri mavidir. Bunun sebebi ise Mark Zuckerberg’in renk körü olmasıdır. Zuckerberg’in yeşil-kırmızı renk algısı olmadığı için mavi-beyaz renkleri tercih etmiştir.

Facebook eğer bir ülke olsaydı, 1.4 milyar kullanıcı sayısı ile şu an dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’den daha kalabalık bir ülke olurdu. Çin’in şu anki nüfusu 1.36 milyar.

Dünyanın ilk online anayasası İzlanda’da Facebook üzerinden şekillendi. 25 kişilik anayasa komisyonunun hazırladığı taslak, Facebook üzerinden vatandaşların yorumları doğrultusunda düzenlendi.

Facebook’ta engelleyemeyeceğiniz tek kişi, Mark Zuckerberg. Çok şaşırtıcı değil, değil mi? 🙂

“Like” butonuna ilk önce “Awesome button” deniyordu. Yani o zamanki hali ile kalsa beğeni butonu değil de ‘müthiş butonu’ diyecektik. 2010 yılında resmi olarak “like” butonuna dönüştürüldü.

Facebook’ta dakikada tam tamına 1 milyon 800 bin beğeni oluyor! Şöyle de açıklanabilir; saniyede birbirinin gönderisini beğenen 30.000 kişi var!

ilginç bilgiler

Dünyanın en zengin adamı olarak tescillenen Mark Zuckerberg’in şu an Facebook CEO’luğundan kazandığı para sadece 1 Dolar. 2012 yılına kadar 500 bin Dolar olan maaşını 2012 yılında 1 dolara düşürdü. Çalışanlarının maaşı ise senelik 35 milyar Dolar.

Facebook’un 350 milyondan fazla aktif kullanıcısı var. 35 milyondan fazla kullanıcı her gün ‘durumunu’ güncelliyor ve bu da günde yaklaşık 55 milyon durum güncellemesi anlamına geliyor.

Her ay Facebook’a 2.5 milyardan fazla resim yükleniyor.

Ortalama bir Facebook kullanıcısının 130 arkadaşı oluyor ve ayda sekiz arkadaşlık isteği gönderiyor.

18 yaş altındaki çocuklar için 2009 araştırmalarında Facebook en çok aratılan 100 kelimenin arasına girdi. Listede YouTube ve Google, Facebook’u geçen iki site oldu.

Amerikalılar yılda 13.9 milyar dakikalarını Facebook’ta, beş milyar dakikalarınıysa MySpace’te geçiriyor.

Facebook bir ülke olsa dünyanın en büyük beşinci ülkesi olurdu. Listenin başındaysa Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya alırdı.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Facebook kullanıcılarının kullanmayanlara göre daha düşük notları var.

İlk olarak üniversite öğrencileri için yaratılmış olan Facebook’un bugün 26 yaş üstü kullanıcıları toplam Facebook nüfusunun yüzde 60’ını oluşturuyor.

Ortalama Facebook kullanıcıları günün elli beş dakikasını sitede geçiriyor. ‘Beğen’ butonunu ayda dokuz defa kullanıyor ve her ay 25 yorum yazıyor.

ilginç bilgilerFacebook kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70’i Amerika Birleşik Devletleri’nin dışından.

Suriye, Çin, Vietnam ve İran’da Facebook yasak.

Facebook Aralık 2009’da güvenlik ayarlarını değiştirdiğinde Zuckerberg’in bir zamanlar özel olan fotoğrafları herkes tarafından görülebilir hale geldi.

1 Temmuz 2009’da ölümüyle Michael Jackson’ın hayran sayfası, Facebook’un en popüler sayfası haline geldi. Daha önceleri Facebook’taki en popüler kişi Amerikan Başkanı Barack Obama’ydı (6 milyon hayran).

Farmville oyununun Facebook üzerinde 60 milyon oyuncusu bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 13 ile 17 yaş arası insanların yüzde 54.7’sinin Facebook hesabı var.

Facebook için uygulama geliştiren 800,000’den fazla insan var.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?