Hücre Bölünmesi Nedir: Hücre Bölünmesi Çeşitleri ve Bölünme Aşamaları

Tek hücreli canlıların çoğalması, çok hücreli canlıların ise büyümesi ve üremesi için gerçekleşen biyolojik olaya hücre bölünmesi adı verilmektedir. Hücre bölünmesi olabilmesi için hücrenin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekmektedir. Aksi halde hücre bölünmesi gerçekleşmez. Bitki, hayvan ve insanlarda meydana gelen hücre bölünmesi tüm canlılar için hayati bir olaydır. Bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde hücre bölünmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Hücre bölünmesinin kontrolsüz olması ya da hücre bölünmesinde herhangi bir aksaklık olması halinde önemli sağlık sorunları meydana gelebilir. Sizlerle paylaşacağımız hücre bölünmesi konu anlatımı sayesinde bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hücre Bölünmesi Nedir?

Canlılar için hayati bir önemi olan hücre bölünmesi farklı şekillerde olabilir. Kaç çeşit hücre bölünmesi vardır diye merak edenler olabilir. Canlıların yaşaması ve üremesi için gerekli olan hücre bölünmesinin amitoz, mitoz ve mayoz hücre bölünmesi olmak üzere üç çeşidi vardır. Vücudumuzda bulunan tüm organlar hücrelerden meydana geldiği için bunların sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi hücre bölünmesi ile mümkündür. Günümüzdeki en tehlikeli hastalık türlerinden birisi olan kanser kontrolsüz hücre bölünmesi sonucu oluşmaktadır. Kontrolsüz hücre bölünmesi nedir? diye merak edenler olabilir.

Bu durumu; bir organdaki hücre bölünme hızındaki ani artış nedeni ile vücutta gereğinden fazla ve farklı şekilde hücre oluşumu olarak açıklayabiliriz. Bu tür hücreler büyümeleri için gerekli olan enerjiyi içinde geliştikleri organın diğer hücrelerinden alırlar. Bunun sonucunda da kanserli hücreler meydana gelir. Kontrolsüz olarak bölünen hücreler genlerin bozulmasına ve kromozom sorunları oluşmasına neden olurlar. Bunun sonucunda da kanser belirtileri ortaya çıkar. Bu tür durumlarda erken teşhis son derece önemlidir. Kontrolsüz hücre bölünmesi durumunda bölünen hücrelerin mikroskop ile incelenmesi sonucunda sorunun kaynağı tespit edilerek, gerekli tedaviye başlanabilir.

Hücre Bölünmesi Evreleri  

Hücre bölünmesi evreleri amitoz, mitoz ve mayoz olmak üzere üçe ayrılır. Amitoz hücre bölünmesi genelde tek hücreli canlılarda görülmektedir. Çok hücreli canlılarda ise mayoz ve mitoz hücre bölünmesi gerçekleşmektedir. Miyoz ve mayoz hücre bölünmesi farklı şekillerde olmaktadır. Mitoz bölünme canlıların büyümesi ve yıpranmış hücrelerin yenilenmesi için gerekli iken, mayoz bölünme de canlıların üremesi için gereklidir.

Hücre Bölünmesi Evreleri

Mitoz Hücre Bölünmesi

Mitoz hücre bölünmesi, bir hücrenin aynı genetik özelliklere sahip iki hücre oluşturmak için bir kere bölünmesidir. Mitoz hücre bölünmesi canlıların büyümesi ve yıpranmış hücrelerin yenilenmesi açısından oldukça önemlidir. Mitoz bölünme; profaz, metefaz, anafaz ve telofaz olmak üzere 4 evreden oluşmaktadır. Tek hücreli ve çok hücreli tüm canlı türlerinde görülen bir hücre bölünmesi şeklidir. Mitoz hücre bölünmesi esnasında olgun bir hücreden iki tane yavru hücre meydana gelir. Ana hücre ile aynı yapıda oldukları için yaşlanan ya da yaralanan hücrelerin yerini bu yeni hücreler alırlar. Tek hücreli canlılarda üreme de mitoz bölünme ile olmaktadır.

Mitoz Hücre Bölünmesi

Mayoz Hücre Bölünmesi

Mayoz hücre bölünmesi, ” 2n ” kromozomlu ana hücrenin bölünmesi sonucu kromozom sayısının yarıya inmesi ve bunun sonucunda ” n ” kromozomlu 4 yeni hücre meydana gelmesidir. Mayoz bölünme eşeyli üreme için gerçekleşen hücre bölünmesidir. ” 2n ” krozomlu ana hücrelerin mayoz bölünmesi ile üreme hücreleri olan sperm ve yumurta hücreleri meydana gelir. Buradan da anlaşılacağı gibi canlıların üremesi için mayoz bölünme gerçekleşmelidir. Mitoz bölünmenin aksine bir hücre sadece bir kere mayoz bölünme geçirebilmektedir.

Mayoz Hücre Bölünmesi

Sentrozom, hayvan hücrelerinde yer alan organellerden birisidir. Başlangıçta sentrozom hücre bölünmesi konusunda önemli katkısı olan bir organel olarak düşünülmüştür. Fakat günümüzde bile sentrozomun hücre bölünmesine katkısı tam olarak çözülememiştir. Kanser hücrelerinin kontolsüz bölünmesinde sentrozomun bir etkisi olup olmadığı araştırılmaktadır.

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?