Karidesler Hakkında Bilgi; Karides Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Karides nedir? Akvaryumda karides nasıl beslenir? Özellikleri nelerdir?

Bir deniz canlısı olan karides, bu canlılar arasında kabuklular sınıfında yer almaktadır. Eklemli bir yapıya sahip olan bu canlıların vücutları dış etkilerden korunmak için karbonattan meydana gelen bir katman ile kaplıdır. Hem tatlı hem de tuzlu sularda yaşayabilme özelliği olan karidesler, yiyecek olarak tüketilebilmesinin yanı sıra farklı görüntüleri nedeni ile akvaryum karides besleyicilerinin de dikkatini çekmektedir.

Çok fazla çeşide sahip ola karidesin, ülkemiz sularında ise 60’a yakın çeşidi bulunmaktadır. Daha çok denizlerde kumlu olan bölgeleri tercih eden karides, baş ve karın olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır ve en önemli özelliği ise bulundukları ortamın rengini almasıdır. Beslenmelerini genellikle kendinden küçük canlıları ve balıkları yiyerek sağlayan karidesler, insanlar açısından ise balıktan sonra en çok tüketilen deniz canlısıdır.

Karides Türleri

Bir çok türü bulunan bu canlıların insanlar tarafından en çok tüketileni genellikle, kiraz karides, mavi inci, beyaz inci, turuncu sakura, sakura karides, çikolata karides, kristal karides, altın karides, çil karides ve gökkuşağı karidestir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kemiklerin ve dişlerin sağlıklı olmasına fayda sağlamakta, ayrıca omega 3 ve B12 vitamini açısından yardımcı olmaktadır.

İçerisinde bulunan selenyum sayesinde bir çok hastalıklarda karşı koruyucu olan karidesler, D vitamini ve kalsiyum açısından da zengindir. Barındırdığı vitaminler ve mineraller nedeni ile ideal bir besin kaynağıdır.

Karides Yavrusu

Besin kaynağı olmasının yanı sıra, akvaryum sevenlerin de gözdesidir canlı karides beslemek. Karideslerde yavrulama için öncelikle yumurta gelişim sürecini dişilerin sırt kısmında tamamlar. Gelişimini tamamlayarak lavra halini alan yavruların beslenmesi ve yetiştirilmesi için temiz su çok önemlidir. Bir diğer konusu ise yeterli miktarda yemin sağlanmasıdır. Özellikle beslenme sırasında ilk sırada fitoplanktonlar yer almaktadır. Bol miktarda fitoplankton yavrulara, başka bir havuzda diaton üretilerek lavra havuzuna atmak veya lavra havuzuna gübreleme yapılarak diatonların lavra havuzunda üretilmesi şeklide yapılabilir.

Ön beslenmesi sağlanan yavru karidesler daha sonra üretim havuzlarından alınarak daha geniş havuzlara alınmalıdır. İlk aylarda çok hızlı gelişmeleri nedeni ile 1 aylık süreden sonra havuzun seyreltilmesi gerekmektedir. Bu nedenle yavru karidesler, dikkatli bir şekilde yakalanarak geniş havuza aktarılmalıdır. Bu aktarım için ise tuzak denilen sistem kullanılmalıdır.

Karides Yavrusu

Karides Yumurtası

Karideslerde üreme yumurtalar ile olmaktadır. Erkek ve dişi karidesler döllendikten sonra dişilerin karınlarındaki döllenmiş yumurtalar dişi tarafından korunur. Dişi, zaman zaman yumurtaları dökecekmiş gibi yaparak hava almalarını sağlar ve mantar oluşumunu engeller. Yumurtaların gelişimi karides türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yumurtaların, olgunlaşma süresi, boyutu ve rengi türden türe değişmektedir. Olgunlaşan yavru yumurtadan hızlı bir şekilde çıkmaktadır. Hatta bu çıkış sürecini gözlemlemek oldukça zordur.

Karides Yumurtası

Karides Akvaryumu

Akvaryum karides, beslemek için çok fazla bir masrafa veya zahmete girmenize gerek bulunmamaktadır. Canlı karides beslemek için 10 lt’lik bir akvaryumunuzun olması yeterlidir.  Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu düzenli bir şekilde su değişiminin yapılmasıdır. Akvaryumun küçük olması su değişimini daha sık aralıklar ile yapmanızı gerektirecektir. Akvaryum içerisinde hava motoruna bağlı olarak çalışan filtreler veya taban filtreler kullanılabilir. Bunların yanında dış filtre, yağmurlama tipi filtre de tercih edebilirsiniz. Akvaryum tabanında ise karidesinizin renginin zıttı bir kum veya toprak tercih edebilirsiniz. Bu görsellik açısından aha güzel bir görüntü sağlayacaktır.

Karides Akvaryumu

Akvaryumlar için özel olarak tasarlanmış ve suyun sertliğini ve asiditesini düşürmek gibi bir çok avantajı olan hazır toprak ve kumlardan tercih etmeniz ve bu malzemeyi 2 yılda bir değiştirmeniz faydalı olacaktır. Akvaryumun içerisine görsellik oluşturması amacı ile yosun, ağaç kökleri, taş gibi malzemeler yerleştirebilirsiniz. Böylelikle güzel bir karides evi hazırlamış olursunuz.

Karides Yemi

Akvaryum karides için piyasada bir çok farklı çeşitte yem bulunmaktadır. Karideslerin göz alıcı ve güzel renklere sahip olması için sağlıklı beslenmesi temel şarttır. Karidesler hem etçil hem de otçul olarak beslenebilmektedirler. Karidesler balıklar içinde kullanılan, pul yem, granül yem, tablet yemler, çiçek pleni, ısırgan otu gibi yemler verilebilmektedir. Ayrıca, bakla, bezelye veya salatalık gibi gıdalar ile kendi yeminizi de üretebilirsiniz.

Karides Yemi

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?