KOAH nedir? Belirtileri nelerdir?

İlerleyen ve tam olarak geri dönüşü olmayan KOAH dünyada en sık ölüme yol açan 4’üncü hastalıktır. KOAH’ın belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

 

KOAH, “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan, bir hastalık ismidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, KOAH dünyada en sık ölüme yol açan 4’üncü hastalıktır.

Hastalığın adındaki kronik kelimesi uzun süredir devam eden anlamına gelir. Obstrüktif kelimesi tıkayıcı demektir ve bu hastalıkta bronşların tıkandığını anlatmak için kullanılır.

KOAH, “uzun süredir bronşlarda tıkanmaya neden olan bir hastalıktır.” KOAH’ın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesidir, yani ilerleyen ve tam olarak geri dönüşü olmayan bir hastalıktır.koah24041602

Zamanında tedavi olmazsa hastalık sinsice ilerler. KOAH’ın en önemli nedeni sigara bağımlılığıdır. Sigara içen her altı kişiden birinde KOAH görülür. 20 yıl günde bir paket sigara içen kişilerde KOAH çıkar. Eğer gün içinde daha fazla sigara içiliyorsa, hastalık daha çabuk kendini gösterebilir. Sigara bağımlıları genelde öksürük, balgam çıkarma gibi şikayetleri önemsemezler ve bu hastalık sinsi biçimde ilerler. KOAH teşhisi konulduğu zaman, çoğu zaman zaten artık akciğer kapasitesinin önemli bir kısmı kaybedilmiştir.

Türkiye gibi sigara bağımlılığının çok yüksek olduğu ülkelerde KOAH çok sık görülür. Ülkemizde 5 milyon KOAH hastası olduğu düşünülmektedir.

Sigara dumanı, nefes borularını ve hava keseciklerini doldurur. Yıllar geçtikçe bronşlar ve hava keseciklerinin yapısı bozulmaya başlar. Bronşların hastalığı ile tıkayıcı bronşit ve hava keseciklerinin zarar görmesi ile de amfizem ortaya çıkar. KOAH, amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubudur.

 

KOAH belirtileri nelerdir?

KOAH’ın en tipik belirtileri öksürük, balgam tükürme, hırıltılı soluma, nefes darlığı ve hareket sonrası nefessiz kalmadır.

Nefes darlığı nedeniyle hastalar günlük hareketlerini azaltırlar. Fiziksel hareketlerin azalması, hastalığın daha da ilerlemesine neden olur. KOAH’lı hastaların yüzde 75’inin yetersiz fiziksel aktivite yaptığı bilinmektedir.

Bu hastalığın önlenmesi ve gerilemesi için fiziksel aktiviteyi artırmak gerekmektedir.

koah240416015

KOAH kimlerde görülür?

KOAH hastalığında sigara bağımlılığı birinci etkendir. Bu hastalığa yakalananların yüzde 90’ı ya sigara bağımlısıdır ya da geçmişte sigara tüketmiştir. Pasif sigara dumanına maruz kalmak da KOAH hastalığını tetikleyen bir faktördür.

Bunun yanı sıra henüz bilimsel olarak tam kanıtlanamasa da genetik faktörlerin bu hastalıkta önemli olduğu düşünülmektedir.

Uzun süre tozlu hava ile temas edilen taş ocağı, tavuk fabrikası gibi işyerlerinde çalışanlarda KOAH riski bulunmaktadır.

Kimyasal temizleyiciler ile uzun süreli temas ve hava kirliliği de KOAH hastalığını tetikler yapıdadır. Tedavi edilmemiş astım ve akciğer iltihaplanmaları da KOAH nedenidir.

 

KOAH çeşitlerikoah24041601

KOAH hastalığının üç tipi bulunmaktadır.

Hafif KOAH:

Öksürük ve balgam vardır. Ağır bir iş yapıldığında veya hızlı yürüdüğünüzde nefes biraz sıkışabilir.

 

Orta şiddette KOAH:

Öksürük, balgam ve nefes darlığının şiddeti artar. Günlük işler yapılırken zorlanma başlar. Soğuk algınlığı ya da akciğer enfeksiyonu geçirildiğinde iyileşme süresi uzar.

 

Ağır veya çok ağır KOAH:

Sürekli nefes darlığı yaşanır. Öksürük ve balgam sıktır. Enfeksiyondan geç iyileşme olur. Evde günlük işler yapılamaz hale gelir. Merdivenler çıkılamaz veya oda içinde dahi yürünemez hale gelinir. Hastalar çok çabuk yorulur.

 

koah240416KOAH tedavisi nasıl yapılır?

KOAH’ı tamamen ortadan kaldıracak veya hastaların yaşadığı sıkıntıları yok edecek bir tedavi şansı günümüzde yoktur. Ancak sigaradan uzak durmak bu hastalığı çok büyük ölçüde önler.

Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması gerekir. Hastaların akciğerlerini rahatlatması için grip ve zatürre aşılarını yaptırması tavsiye edilir.

Fiziksel aktivitenin artırılması hem hastalığın ilerlemesi hem de tedavi için önemli bir adımdır. Fiziksel aktivite için ağır egzersizlere gerek yoktur, haftanın çoğu günleri yapılan orta yoğunluktaki fiziksel aktivite yeterlidir.

Eğer KOAH hastalığında ileri bir aşamadaysanız doktorunuz size nefes almanızı kolaylaştırmak için anti-inflamatuvar ilaçlar da verecektir.

KOAH’ı kontrol altına almak ve daha sağlıklı bir yaşam için anahtarlar, doğru beslenme, doktor kontrolünde yapılacak düzenli bir egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?