Polen nedir? Faydalı mıdır? Zararlı mıdır?

Sizin de kafanız karışmıyor mu?.. Polen allerjisinden de bahsediliyor, polen şifa kaynağıdır da deniyor!.. Peki, polen nedir?..

Polen, çiçekli bitkilerin anterlerinde (üreme organı) oluşan ve döllenmede rol olan erkek üreme birimidir. Polen 6 – 200 mm çapında değişik renklerde, şekillerde ve yapıdadır. Polen, protein, vitamin, mineral madde ve enzimler bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Arılar kovanın protein ihtiyacını karşılamak, yavruları beslemek için polen toplarlar ve bunları kovana taşıyarak petek gözlerinde depolarlar.

polen4_0905Polen, polen tuzakları kullanılarak toplanmaktadır. Arının taşıdığı polen çeşitli tuzaklardan geçerken tuzak haznesinde birikir. Biriken polenler 1-2 gün aralıklarla boşaltılıp 42 C’yi geçmeyen sıcaklıkta kurutma dolaplarında kurutulup su oranı %7-8’e düşürülür. Daha sonra eleklerden geçirilip temizlenen polen hava almayacak şekilde ambalajlanıp soğuk ortamda saklanır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki polen toplamanın koloni performansı üzerinde önemli bir olumsuz etkisi yoktur. Polenin değeri, arının uğradığı çiçek türünün çokluğuyla artar. En iyi polen, en çok çeşitli çiçek bulunan arazilerin polenidir.

Kurutulmamış polen, oda sıcaklığında bir kaç gün içinde tüm besleyici değerlerini kaybetmektedir. Polen güneş ışığı almayacak kavanozlarda, kuru ve karanlık odalarda saklanmalıdır. Derin dondurucuda taze polen 1 yıla kadar saklanabilir. Kurutulmuş polen oda sıcaklığında birkaç ay, buzdolabında 1 yıl, buzlukta birkaç yıl saklanabilir.

Birçok hastalığın yaygınlaştığı günümüzde polen, ilaç tedavisini destekleyen, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan ve vücuda direnç oluşturan özel bir besleyicidir; ama polen bir ilaç değildir. Kullanıldığında vücutta bir yan etki yaratmaz. Hatta polen allerjisi olanlar bile çok rahat polen kullanabilirler ve bağışıklık sistemini geliştirebilirler.

polen6_0905Taze polenin faydaları:

Sporda yüksek performans sağlar.
– Polen içerdiği antibiyotiklerle en inatçı bağırsak iltihaplarını iyileştirir.
– Acıktıkça polen yenilerek desteklenen diyetlerle çok rahat kilo verilebilir.
– Polen gelişmeyi ve büyümeyi hızlandırır.
– Polen düşünme yeteneğini artırır.
– Kabızlık ve bağırsaktaki tıkanmaları ortadan kaldırır.
– Polen kansız insanlar için faydalıdır. Alyuvar sayısını %25-30, hemoglobini % 15 oranında yükseltir.
– Yemekten yarım saat önce alınan polen, alınan gıdalardan tam faydalanmayı sağlar ve kilo aldırır.
– İnsanlardaki aşırı sinirliliği ortadan kaldırır. İnsanı rahatlatır.
– İnatçı ishalleri tedavi eder.
– Polen kabızlığı önleyerek hemoroidi iyileştirir, .
– Görme üzerindeki etkisi büyüktür. Birçok olaylarda görme yeteneğini artırdığı saptanmıştır.
polen5_0905– Polen vücudumuzu zinde tutar.
– Polenin saç sayısını artırdığı ve saçın dökülmesini önlediği tespit edilmiştir.
– Polen prostat hastalarında iyileştirici etki yapar.
– Hastalıktan kalkanları kısa sürede eski enerji ve canlılığa kavuşturur.
– Yüksek tansiyon ve soğuk algınlığında etkilidir.
– Polen kılcal damarları etkileyerek fazla kanamaya engel olur. Kalp kasının çalışmasını güçlendirir.
– Polen hücre yenileyicidir. Kanser tedavisinde destekleyicidir.
– Deri göz kapağı iltihaplarını önler.
– Sinerjik etki ile vücut dayanıklılığını artırır ve enerji verir. Kısa sürede kişileri enerji ve canlılığa kavuşturur.
– Son yıllarda hayvancılıkta yarış atlarının, balıkların, iyi ötmeyen kafes kuşlarının, civciv ve tavukların aktivitesinin, verimliliğinin, hızlı gelişmesinin ve sindirim kolaylığının sağlanmasında kullanılmaktadır.

Polenin sindirilmesi 2 saatlik zaman alır. İlk kullanmaya başlandığında 1 çay kaşığı kadar kullanılarak başlanmalıdır. Arının poleni aldığı çiçeğe göre polenin tadında ve renginde de değişiklik olabilmektedir. Polen her hafta biraz daha artırılarak yenmeye devam edilir, fakat her şeyde olduğu gibi poleninin de fazlası zararlı olabilir; bunun için günlük 30 –– 35 gramdan fazlası yenmemelidir. Sade şekilde yenilebileceği gibi ılık süte, meyve suyuna karıştırılarak veya bal ile karıştırılarak da yenilebilir.

polen7_0905Polen allerjisi nedir?

Böcekle tozlaşan renkli, hoş kokulu ve çiçekli bitkiler daha az sayıda, yapışkan, ağır polen taneleri oluştururlar ve sadece yakın temas ile allerjik reaksiyona yol açabilirler. Rüzgarla tozlaşan bitkilerin ise renkli çiçekleri yoktur. Polen kaynağından çok uzak mesafelere kadar kilometrelerce yol katederek birçok kişide duyarlılığa neden olabilirler.

Rüzgarla yayılan polenler daha küçük ve hafif olup kolayca havayollarına ulaşabilir ve daha allerjeniktir. Bol miktarda atmosfere dağılarak allerjik reaksiyonlara neden olurlar. Polen tanesi, bitki türüne göre farklı şekil ve boyutta (genellikle 2-60 mikrometre) olmaktadır ayrıca çıplak gözle görülmezler. Bunlar aslında çok fazla sayıda allerjenik proteinler içerirler.

Her bir polenin allerjenik etkisi şiddet ve etkinlik açısından farklılık göstermektedir. Örneğin bu özellik çam poleninde az iken çayır poleninde çoktur. Allerjik kişiler için önemli olan 3 ana grup polen vardır. Bunlar ağaç, çayır ya da çimen ve otsu bitkilerin polenleri olup genel olarak sırasıyla ilkbahar, yaz ve sonbaharda ortaya çıkarlar. Yaprak döken ağaçların birçoğu allerjen etkisi olan polenler oluştururlar.

polen2_0905Her bitkinin polenizasyon (polen yayma) dönemi farklı olmaktadır. İklim ve o bölgedeki bitki çeşitliliği gibi birçok faktörden etkilense de ağaçlar için polen dönemi genellikle erken (mart-nisan) ilkbaharda başlar ve kısa sürelidir. Polen sayısı çok yüksek olabilir ve ağaçlık bölgede yaşayan kişilerde ciddi yakınma ve belirtiler görülür. Ancak ağaç polenlerinin çayır polenleri kadar yüksek derecede allerjenik olmadığı düşünülmektedir.

Polen allerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulunan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır. Polen allerjisi, tıpta mevsim allerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, birçokları için bir sorun oluşturmaz. Allerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harekete geçer ve burunda ve gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür. Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan maddeler salgılamaya başlar.

polen1_0905Polen alerjisinden korunma yolları!

– Polen sezonunda, kişi diğer allerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerine dikkat edin.
– Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçının.
– Gün ortasında çamaşırlarınızı dışarıda kurulamaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır.
– Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
– Fiziksel etkinliklerinizi polenin en az yoğunlukta olduğu zamanlarda yapmaya çalışın. Bazıları için, örneğin bisiklete binerken, ağız ve burun kısmını kapatan tozmaskesi kullanmanın faydası olabilir.
– Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?