Rakamlarla çevre…

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkemizde kişi başı sera gazı emisyonu arttı. Tehlikeli atık yaratılmasında, madencilik sektörü başı çekti.  

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kurum tarafından üretilen çevre istatistiklerini sundu.

TÜİK’in yayımladığı çarpıcı istatistiklerden bir tanesi seragazı emisyonuna ilişkin oldu. Seragazı emisyon envanteri sonuçlarına göre, karbondioksit eşdeğeri olarak 2014 yılı toplam seragazı emisyonu 1990 yılına göre yüzde 125 artış gösterdi. Kişi başı karbondioksit eşdeğer emisyonu 1990 yılında 3,77 ton/kişi olarak hesaplanırken, bu değer 2014 yılında 6,08 ton/kişi olarak hesaplandı.

Belediye ve köylerde içme ve kullanma suyu şebekesi ile dağıtılmak ve imalat sanayi işyerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri (OSB) ve maden işletmeleri tarafından ise kullanılmak amacıyla 2014 yılında su kaynaklarından 14,7 milyar metreküp su çekildi. Suyun yüzde 55’i denizden, yüzde 14,1’i kuyudan, yüzde 13,8’i barajdan, yüzde 9,4’ü kaynaktan, yüzde 7,7’si diğer su kaynaklarından çekildi.

Su kaynaklarından çekilen toplam suyun yüzde 44,3’ünün termik santraller, yüzde 35,5’inin belediyeler, yüzde 14,9’unun imalat sanayi işyerleri, yüzde 2,9’unun köyler, yüzde 1,4’ünün maden işletmeleri ve yüzde 1’inin Organize Sanayi Bölgeleri tarafından çekildiği belirlendi.

Tehlikeli atıklar…cevre02061602

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, imalat sanayi işyerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri, maden işletmeleri ve sağlık kuruluşları tarafından 3,5 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 796 milyon ton atık yaratıldı.

Toplam atığın 751 milyon tonunu madencilik sektöründen kaynaklanan dekapaj malzemesi veya pasa atıkları oluştururken, tehlikeli atığın ise 2,4 milyon tonunu madencilik sektöründen kaynaklanan mineral atıkların oluşturduğu tespit edildi.

Belediyelerin 1391’i atık toplama hizmeti verirken, sadece 5 belediyede atıklar toplanmadı. Belediyelerde toplanan 28 milyon ton atığın, yüzde 63,5’i düzenli depolama sahalarına gönderildi, yüzde 35,5’i belediye çöplüklerine döküldü, yüzde 0,5’i kompost tesislerine gönderildi ve yüzde 0,5’i diğer yöntemler ile bertaraf edildi.

Hastanelerden 2014 yılında 74 bin ton tıbbi atık toplandı. Toplanan tıbbi atığın yüzde 68’i düzenli depolama sahalarında bertaraf edildi. Toplanan tıbbi atıkların yüzde 84’ünün sterilize edildi, geriye kalan yüzde 16’sı sterilizasyon işlemine tabi tutulmadı.

Toplam çevresel harcamalar 2014 yılında 20,7 milyar lira oldu. Çevresel harcamaların yüzde 76,9’unun kamu sektörü, yüzde 23,1’inin özel sektör yaptı. Toplam çevresel harcamaların gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payı 2014 yılı için yüzde 1,2’de kaldı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?