Sakıp Sabancı Müzesi Sanat Eğitim ve Etkinlikleri

Müze, çocuklara müzeyi tanıtmak, sevdirmek ve müze dostu duyarlı çocuklar olmalarını sağlamak amacıyla sergilere paralel çeşitli eğitim programları ve etkinlikleri hayata geçiriyor.

Doğudan Gelen Mimar / Hafta içi
“Batıda yaşayan mimarlar olduğunuzu düşünün. Doğu’da Mısır’ı, İstanbul’u, Bağdat’ı gezmişsiniz, hatta orada bir süre yaşamışsınız. Geri döndüğünüzde, yaşadığınız şehre oryantalist görünüm kazandıran resimler hazırlayacaksınız. Binalara neler ekleyebilirsiniz, nelerle süsleyebilirsiniz? Meydana neler koyabilirsiniz? Sokaklarda yaşayan insanlar nasıl görünür?”

2001 – 2008 doğumlu çocuklar, bu atölye çalışmasına katılarak, mimariye ve sosyal yaşantıya yansıyan oryantalist öğeleri anlamaya çalışacak, bunu resimlerine de aktaracaklar.

Hafta içi: Pazartesi hariç her gün 10.00-15.00

Afiş Koleksiyoncusunun Çantası / Hafta içi
“Bir Batılı gözü ile Doğu afişleri tasarlayacaksınız. Bu afişler, Batı’daki insanların Doğu’yu hayal etmelerini ve oraya gitme arzusu ile dolmalarını sağlayacak.”

1996 – 2000 doğumlu gençler, sergideki afişleri ve şehir görsellerini inceleyerek doğu şehirlerine özel afişler tasarlayacaklar.

Hafta içi: Pazartesi hariç her gün 10.00-15.00

Uzak Diyarlardan Armağan / Hafta sonu
“Doğu ülkelerinde yaşayan bir tasarımcı olduğunuzu düşünün. Meraklı Batılılar sizin ülkenizin güzelliklerini ve onlara farklı gelen yönlerini görmeye geliyorlar. Dönerken de kendi ülkelerindeki sevdiklerine hediyeler alıyorlar. Bu hediyelerin kutularını da çok seviyorlar. Siz bir tasarımcı olarak, ülkenizin güzelliklerini bu kutular üzerine resimleyen kişiler olacaksınız.”

2005-2006 doğumlu çocukların katılacağı programda, sergideki hediyelik eşyaları referans alarak, kendi hediye dükkânlarını hazırlayacaklar. Doğu ülkelerine seyahat eden gezginlerin, Doğu egzotizmini merak edenlerin alacağı hediyelik eşyaların kutularını, Doğu figürleri ve görüntüleri ile dekore edecekler.

Tarih: 01 Haziran
Seans: 11.00 – 13.00
Seans: 14.00 – 16.00

Doğu Düşlerinde Seyahat / Hafta sonu
“Siz birer seyyahsınız. Bu küçük valizin içinde size gönderilen fotoğraflar var. Fotoğraflarda gördüğünüz yere gidip, orada gördüğünüz her şeyi, gidip göremeyenler için yazıp resimleyeceksiniz.”

2001-2004 doğumlu çocuklar, Fas, Cezayir, Beyrut, Mısır, İstanbul gibi ülkelerden Batının ilgisini çeken görüntülerin fotoğraflarına bakarak hayali bir seyahate çıkacaklar. Doğu albümlerinde gezinip, yaratıcı yazma teknikleri ile seyahat öykülerini yazacak, kendileri resimleyecekler. Tüm çocukların seyahat hikâyelerinden, çok renkli bir seyahatname tasarlanacak.

Tarih: 08 Haziran
Senas: 11.00 – 13.00
Tarih: 09 Haziran
Senas: 14.00 – 16.00

Oryantalist Ressamlar / Hafta sonu
“Kendi halinizde yaşayan birer ressamsınız. Fransa’da ya da Venedik’te yaşıyorsunuz. Resimlerinizi kendi ülkenizdeki Osmanlı elçiliğine götürmek aklınıza geliyor bir gün. Onlar da alıp padişaha gönderiyorlar. Padişah resimlerinizi çok beğeniyor ve sizi İstanbul’a çağırıyor. İstanbul’da, saraydan görüntüler, padişahın törenleri, sokak görüntüleri, çayır eğlenceleri resimleyecek ve çok ünlü bir ressam olacaksınız. Tablolarınız yüzlerce yıl sonra müzelere konulacak.”

2007-2008 doğumlu çocukların katılacağı atölye çalışmasında, Amadeo Preziosi, Marius Bauer, Zonaro gibi oryantalist ressamların kısa yaşam öyküleri ile İstanbul’daki ilginç anıları anlatılacak; resimleri analiz ederek oryantalizmin sanata etkisinin vurgulandığı bir program uygulanacak.

Tarih: 02, 09, 15 ve 30 Haziran
Seans: 11.00 – 13.00
Tarih: 02, 08, 16, 22, 23 ve 30 Haziran
Seans: 14.00 – 16.00

Doğudan Gelen Mimar / Hafta sonu
Batıda yaşayan mimarlar olduğunuzu düşünün. Doğu’da Mısır’ı, İstanbul’u, Bağdat’ı gezmişsiniz, hatta orada bir süre yaşamışsınız. Geri döndüğünüzde, yaşadığınız şehre oryantalist görünüm kazandıran resimler hazırlayacaksınız. Binalara neler ekleyebilirsiniz, nelerle süsleyebilirsiniz? Meydana neler koyabilirsiniz? Sokaklarda yaşayan insanlar nasıl görünür?”

2001 – 2004 doğumlu çocuklar, bu atölye çalışmasına katılarak, mimariye ve sosyal yaşantıya yansıyan oryantalist öğeleri anlamaya çalışacak, bunu resimlerine de aktaracaklar.

Tarih: 23 Haziran
Seans: 11.00 – 13.00

Doğu’ da Bir Fotoğraf Atölyesi / Hafta sonu
“Siz bir fotoğrafçısınız. Paris’ten gelip İstanbul’a stüdyo kurmuşsunuz. İstanbul’daki insanların yerel kıyafetleri ile mizansenler yaratarak fotoğraflayacaksınız. Bunun için daha önce çekilmiş fotoğraflardan ve kostüm sandığından faydalanabilirsiniz.”

2005 – 2006 doğumlu çocukların katılacağı atölye çalışmasında, sergideki stüdyo fotoğrafları gibi mizansenler yaratılacak. Atölyede bir fotoğraf köşesi kurulacak. Sandıktan çıkan kostümleri kullanarak, benzer karakterler ve kompozisyonlarla fotoğraf çekimleri yapılacak ve çocuklara hediye edilecek.

Tarih: 16, 22 ve 29 Haziran
Saat: 11.00 – 13.00 arası
Tarih: 15 ve 29 Haziran
Saat: 14.00 – 16.00 arası

Ayrıntılı bilgi için: muze.sabanciuniv.edu

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?