???????????????????????

Sicilya Adası nerededir?

Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’da gezilecek yerler…

Sicilya, Akdeniz’in ortasında büyüleyici güzellikte bir adadır. Sicilya sahilinden bakıldığında Eolie, Ustica, Egadi, Pantelleria ve Pelagie gibi küçük ve şirin adalar görülür. Ada, İtalya anakarasından Messina Boğazı ile ayrılır.

İtalya’nın 1948 yılında kabul ettiği Anayasa ile Sicilya, ülkenin 20 bölgesinden biri olmuştur. Yarı özerktir. 9 ile ayrılmıştır. Bölgede Latince kökenli, İtalyanca’nın da bir lehçesi olan Sicilyaca konuşulur.

Ada’nın en turistik yeri Taormina‘dır. Tauro Dağı’nın eteklerinde kurulan Taormina, plajları, sokak ve caddeleri, hediyelik eşya satan dükkanları ile şirin bir kenttir. Tauro Dağı’nın eteğinde Roma döneminde yeniden yapılan ünlü Yunan tiyatrosu yer alır. Kentte ayrıca Roma Dönemine ait bir tiyatronun ve sarnıcın kalıntıları bulunmaktadır. Ortaçağ’dan kalan Corvaja, Santostefano ve Ciampoli sarayları ile katedral de gezilecek yer arasındadır.

Sicilya, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı olan Etna‘yı da topraklarında misafir eder. Taormina’ya yalnızca 1 saatlik mesafede olan Etna, 3 bin 323 metre yüksekliğindedir. Etna’nın volkanik toprakları rengarenk bitki örtüsü ile kaplıdır.etna250616

Sicilya deyince akla ilk gelen şeylerden biri de Baba filmleri serisidir. Savoca Köyü de bu filmin bazı sahnelerinin çekilmesi ile ünlenmiştir. Köyde, filmin yönetmeni Copollo’nın bir anıtı bulunmaktadır.

Sicilya’nın gezilecek önemli duraklarından biri de Palermo‘dur. Hem özerk Sicilya’nın hem de Palermo ilinin başkenti olan yer, 2700 yıllık tarihi mirasa sahiptir. Fenikeliler tarafından kurulan Palermo, Antik Yunan’da “büyük liman” anlamına gelen “Panormus” olarak isimlendirilmiştir. Roma Cumhuriyeti’nin ardından Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olan şehirde, kısa bir süre de Arap hakimiyeti yaşanmıştır.

Şehrin en hareketli ve canlı meydanı Piazza Politeama adını taşır. Meydanda, tiyatro binası, heykeller, restoranlar ve büfeler bulunur.

Corso Vittorio Emanuelle Caddesi, Quattro Canti Meydanı’nın ortasından geçer ve bir tarafı kara, diğer tarafı ise denize kadar uzanır. Şehirdeki birçok tarihi bina cadde üzerinde sıralanmıştır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

12. yüzyılda inşa edilen Duoma Palermo Katedrali, defalarca yenilenmiş ve genişletilmiştir. Palermo tarihinin farklı dönemlerini yansıtan, farklı mimari tarzların sergilendiği bir yapıdır. Çini küçük kiremitli kubbeleri, pencereleri, 12’nci yüzyılda eklenen saat kulesi, Gotik kuleleri ile ilgi çeker. Katedral’de bir sütunun üzerinde Arapça olarak Kuran’dan bir sure bulunmaktadır. Katedralin, Arap hakimiyeti sırasında cami olduğu düşünülmektedir.(Fotoğraf: Duoma Palermo Katedrali)

Arap Norman mimari özellikleri taşıyan San Francesco d’Asisi Bazilikası, tam bir ortaçağ kilisesidir.

Garibaldi Bahçeleri de Sicilya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bahçelerde çok sayıda egzotik bitki bulunmaktadır.

Palermo’nun doğusunda ve Tiran Denizi kıyısında yer alan Cefalu ise Sicilya’nın en önemli turistik merkezlerinden biri. Tipik bir balıkçı kasabası olan Cefalu’da 12. yüzyıldan kalan birçok tarihi yapı yer almaktadır.

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?