tbilisi3

Gürcistan’ın başkenti Tiflis ve eşsiz güzellikleri

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, eşsiz tarihi ve doğa güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken dünya kentleri arasında yer alıyor.

Tarihi milattan önce 4 binyıla uzanan Tiflis, çağlar boyunca Kafkasya bölgesinin en önemli merkezlerinden biri oldu. Günümüzde, kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’ın başkenti olan bu şehir, onlarca devletin yönetimine geçti. Gürcüce adı Tbilisi olan kentin, kuruluş efsanesine göre şehir milattan önce 5. yüzyılda ormanlık bir alandır. Kentin kurucusu kabul edilen Kral Vahtang Gorgasal, ava çıktığı bir gün elindeki atmacayı göğe salar. Atmacasının ve avladığı sülünün dönmemesi üzerine bölgede aramaya çıkan Kral, iki hayvanı da sıcak bir akarsuyun içinde bulur. Efsaneye göre, bu bölgeye bir kent kurulmasını buyuran Kral, tbili (sıcak) sudan dolayı şehre bu adı verir.
Tiflis, 6. yüzyılda Kartli denilen krallığın başkentidir. Kafkasya’nın stratejik öneme sahip bölgesinde yer alan bu başkent, giderek gelişmiş ve ticaret, taşımacılık yolları üzerinde zenginleşmiştir. Tarih boyunca, Bizans, İran, Arap ve Selçuklular tarafından ele geçirilen Tiflis’te kültürel yerleşim de buna bağlı olarak şekillendi.
Birleşik Gürcü devletinin kuruluşu ise 1122 yılında Tiflis’te kesin egemenlik sağlayan Kral David eliyle olmuştur. Kutaisi’den sonra başkent olan Tiflis, 12. ve 13. yüzyıllarda altın çağını yaşadı. Altın çağ, Moğol istilası ile son buldu. Uzun zaman güçlü bir Moğol etkisi altında kalan Tiflis, 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yine aralıksız istilalara uğradı.

Tiflis, Osmanlı Devleti tarafından 1578′de fethedilmiştir. 1603′e kadar Osmanlı eyaleti olan Tiflis, bu dönemde kısa dönemlerle İran ve Osmanlı idaresi altına girmiştir. 1600′lü yıllarda Gürcistan’a giden Evliya Çelebi, Tiflis’i camileri ve ulemasıyla Müslüman bir kent olarak anlatır. 1730′lara kadar yeniden Osmanlı idaresinde kalan Tiflis, 1732′de kesin olarak Nadir Şah tarafından savaşsız teslim alınarak İran yönetimine geçer.
1801′de Rusya tarafından ilhak edilen Kartli ve Kaheti Krallıklarının en önemli kenti olan Tiflis’e 19. yüzyılın başlarında Avrupa tarzı yapılar inşa edilmiştir. 1917 Ekim Devrimi’nin ardından Tiflis, 1921′e kadar bağımsız Gürcistan’ın başkentidir. 1921′de Kızıl Ordu’nun işgaliyle kent, Transkafkasya Sovyet Federe Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuştur. 1990′larda Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardın da yeniden bağımsızlığını kazanmıştır.

Gezilecek yerleriyle Tiflistbilisi1

Gerçek bir yeşil ağaç ve çiçek zengini olan kenti ziyaret etmek için en uygun zaman bahar aylarıdır. Yağışlı ve soğuk bir kışı olan bölgede, yaz ayları da sıcak geçer. Kentin ilk ziyaret edilmesi gereken bölgesi, eski kent ve kale çevresidir. Bu bölgede yer alan kiliseler, camiler ve yapılar, ülkenin zengin tarihi hakkında ipucu verir. Kale burçlarından görünen şehir manzarasının ise tadına doyulmaz.
Kent merkezinde yer alan ve ikiye ayıran nehrin üzerinde yayalar için de güzel yürüme yolları barındıran köprüler bulunur. Nehrin iki yanında, özellikle eski kent bölgesinde özellikle geceleri görülmesi gereken manzaralar eşliğinde meşhur Gürcü mutfağının lezzetleri tadılabilir.
Şehrin müzeleri ve üniversiteleri de kültür gezginleri tarafından ziyaret edilmelidir. Hızla yeni yapıların inşa edildiği şehirde, Ortodoks Hıristiyan inancına uygun yapılmış tarihi kiliseler de taş işçilikleri ile dikkat çeker.
Kentin ana bulvarı Rustaveli üzerinde uzun bir yürüyüşte, hem alışveriş yapılacak yerler hem de birer dinlenme kahvesi içilecek güzel mekanlara rastlamak mümkündür. Geleneksel ve yöresel yiyecekleri almak içinse tren istasyonu yakınında kurulan pazara ve kapalı çarşılara bakmak gerekir.
Şehir, tarihi kent merkezi dışında genellikle Sovyet dönemine ait yapılarla çevrilidir. Uzun geniş bulvarlar ve büyük parklar içinde bu dönemden kalma çok sayıda heykeli görmek imkanı bulunur. Kente bir tepeden bakan “Kartlis Deda” (Gürcü Ana) heykeli, şehrin sembollerinden biridir. Bu kadın, bir elinde dostlar için şarap, diğer elinde ise düşmanlar için kılıç taşımaktadır.

tbilisi6Şehirde yaygın bir ulaşım ağı bulunsa da, her köşeye taksiyle gitmek pratiktir. Taksi fiyatlarının ucuz olduğu ülkede, binmeden önce mutlaka bölge belirterek fiyat alınması gerekir.
Gürcü mutfağının zengin lezzetleriyle tanışmadan dönülmemesi gereken Tiflis’te özellikle tadılmadan dönülmemesi gereken bir kaç yiyecek, kebap benzeri pişirilen ama organik etler nedeniyle tadına doyulmayan “şaşlık”, gürcü mantısı “hinkali” ve karadeniz pidesinin orijinali “haçapuri” dir. Bu üç lezzetin dışında, bir yerel restoranda, mezeler gibi ikram edilen salataların ve peynirlerin tadına bakmak gerekir.
Gürcistan, şarap üretiminde de oldukça önemli bir bölgedir. Dünya çapında tanınan şehirdeki kendi mağazalarında satılan şaraplar dışında, evlerde de çok miktarda üretilen şarapların tadına bakılabilir.
Kente bakan bir tepenin üzerinde bulunan KusTba (Kaplumbağa) gölü de, özellikle doğa severler için ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Gölün çevresinde, bol oksijenli bir yürüyüş yaptıktan sonra, orada bulunan tesislerde oturup dinlenebilirsiniz.
Tiflis uluslararası havalimanına çok sayıda şirketin uçuşu bulunur. Ayrıca, Türkiye’deki birçok ilden de bu kente otobüsle seyahat etmek mümkündür. Uzun zamanı olan gezginler için en güzeli, kuzey sınır kapısından girilen ülkede önce Batum’u ziyaret edip, ardından trenle Tiflis’e geçmek olacaktır.

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?