Trafik İşaret ve Levhaları

Günümüzde trafik kazaları çok sık meydana gelmektedir. Kazaların başlıca nedenleri arasında alkollü araç kullanmak ve trafik kurallarına uymamak gelmektedir. Bu kazalar ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanan acı tablolar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle ülkemizde her yaştan bireyi trafik işaret ve levhaları hakkında bilinçlendirmek için birçok çalışmalar yapılmaktadır.

Trafik İşaret ve Levhaları

Ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarını önlemenin tek yolu yayaların ve araç sürücülerinin trafik levhaları ve işaretleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır. Bu konuda öğrencilere okullarda eğitim verilmekte olup, sürücü adaylarına da ehliyet kurslarında gerekli bilgiler anlatılmaktadır. Trafikte güvenle ilerlemek için herkes kuralları bilmeli ve uygulamalı aynı zamanda da birbirinin hakkına saygı göstermelidir. Her yaştaki bireyin belli başlı trafik kurallarını bilmesi günümüzde hayati bir önem taşımaktadır.

Trafikte bazı kurallar olması ve herkesin bunları bilip, uygulaması oldukça önemlidir. Eğer bu kurallar olmasaydı trafik hem sürücüler hem de yayalar için tam bir kabus halini alırdı. Günlük hayatta evde, okulda ve iş yerinde düzenin sağlanması için nasıl bazı kurallar uygulanıyorsa, trafikte de düzeni sağlamak için uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Bu kurallar yazı ve işaretlerden oluştuğu için anlaşılmaları da oldukça kolaydır. Ne yazık ki bazı kişiler trafik kurallarına uymayarak sadece kendilerinin değil başkalarının da canını tehlikeye atmaktadır. Bu tür durumları önlemek için trafik işaret ve levhalarına uymayanlara çeşitli cezalar kesilmektedir. Bu cezalar caydırıcılık açısından son derece önemlidir. Ayrıca trafik kurallarına uymayan sürücülere para cezasının yanı sıra ehliyetlerine el konulmasına kadar giden çeşitli cezalar da uygulanmaktadır. Bu sayede trafik kazlarının önüne geçmeye yardımcı olacak tedbirler alınmaktadır.

Yayaların uyması gereken en önemli kurallar arasında trafik ışıkları bulunmaktadır. Bu ışıkların rengine göre geçiş hakkının yayalarda mı sürücülerde mi olduğu anlaşılmaktadır. Yaya geçitleri de insanların karşıdan karşıya güvenle geçebileceği yerler olduğu için bu konuda bilinçli davranmak gerekmektedir. Çocuklara küçük yaştan itibaren trafik ışıkları ve bunların anlamları öğretilmeli, yaya geçidi ve burada yapılması gerekenler anlatılmalıdır.

Küçükken edinilen alışkanlıklar büyüdükten sonra da devam ettirildiği için bu konu çok önemlidir. Trafik işaretleri levhaları ve anlamları iyi bilinir ve uygulanırsa trafik kazalarının sayısında da önemli bir düşüş olacaktır.

Trafik işaret ve levhaları kendi aralarında farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu işaretlerden bazıları sadece sürücüleri ilgilendirirken, bazı trafik işaret ve levhaları da hem sürücüleri hem de yayaları ilgilendirmektedir. Trafik işaretleri levhaları ve anlamlarıhem can hem de mal güvenliği açısından son derece önemlidir. Şehir içindeki ve ana yoldaki trafiğin güvenli bir şekilde akması bu kuralların düzgün işlemesine bağlıdır. Sürücüler işaret ve levhalara bakarak trafiğin ne yönde aktığını, yolda herhangi bir çalışma olup olmadığını anlayabilirler.

Yakınlarda bir yaya geçidi ya da demir yolu geçidi varsa bunu önceden bilerek hızlarını düşürüp, bu tür yerlerden güvenle ilerleyebilirler. Sürücülerin hızlarını ayarlamaları ve gerekli yerlerde daha yavaş ve dikkatli olmaları çok önemlidir. Yolda acil bir durum olduğu zaman nereye park edebileceklerini de trafik levhaları yardımı ile tespit edebilirler. Trafik işaretleri ve levhaları yaya geçidi konusunda da sürücüleri ve yayaları uyarmak için kullanılmaktadır.

Trafik İşaret ve Levhaları 2

Yaya geçidi kullanılmadığı için meydana gelen trafik kazalarına sıkça rastlandığı için bu konuya gereken önem verilmelidir. Yayalar kendilerine ayrılan yaya geçitlerinde trafik işaretlerine uyarak güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçebilirler. Trafik işaretleri ve levhaları anlamları herkes tarafından bilinmelidir. Bu konuda yeterli bilgisi olmayanlar kitaplardan ya da internet üzerinden gerekli araştırmaları yaparak bu işaret ve levhaların anlamlarını öğrenmeye çalışmalıdır.

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?