Türk Kadınının Bağımsızlık Sembolü Olan Halide Edip Adıvar’ın Edebi Kişiliği Ve Eserleri

1884 yılında İstanbul’da doğan Halide Edip Adıvar, Milli Edebiyatın en önemli isimlerinden biridir. Milli Mücadele yıllarında çok önemli görevler üstlenmiş olan Adıvar, 1964 yılında aramızdan ayrılmıştır. Bu makalemizde halide edip adıvar kimdir sorusunun tüm ayrıntılarıyla yanıtını bulabileceksiniz.

Halide Edip Adıvar Hayatı

Halide Edip Adıvar 1884 yılında dünyaya gelmiştir. Türk kadınının önemli temsilcileri arasında yer almaktadır. İşgal yıllarında her zaman ön planda olmuş ve edebi eserleri ile Türk Milli Edebiyatı’na katkı sağlamıştır. Toplumsal olaylarda her zaman ön planda olmuş ve özellikle Sultanahmet mitinginde yaptığı konuşma ile hafızalara kazınmıştır. Bir savaş kahramanı olarak anılan Adıvar, Kurtuluş Savaşı yıllarında hep ön saflarda olmayı tercih etmiştir. Cephelerde Mustafa Kemal’in yanından ayrılmayak Türk Kadınının en önemli temsilcilerinden biri olmayı başarmıştır. Kadın haklarıyla ilgili çok sayıda köşe yazısı ve kitap yazan Adıvar, bu kişiliği ile ön planda olmayı başarmıştır. Adıvar’ın edebi kişili Milli Edebiyatımız için oldukça önemlidir. Handan adlı eserinde mektuplardan oluşan bir kitap yazmıştır. Ateşten Gölmek adlı eserinde ise Milli Mücadele yıllarında yaşananları kaleme almıştır. Bu bağlamda halide edip adıvar kitaplar koleksiyonunda çok sayıda eseri görmek mümkündür. Vurun Kahpeye adlı eserinde ise Anadolu’ya atanan Aliye isimli bir öğretmenin yaşadığı sıkıntıları kaleme almıştır. Sinekli Bakkal adlı eserinde bir aşk hikayesini konu ederken, Tatarcık ve Sonsuz Panayır adlı eserlerinde de yine farklı bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Milli Edebiyat döneminin ilk kadın romancılarından biri olan Adıvar, aynı zamanda ingiliz dili ve edebiyatı profösörüdür. Tasvir ve tahlilde oldukça başarılı olan Adıvar, yaptığı mitinglerle adından sıkça söz ettirmiştir. Konuşma diline sadık kalmış, Türkçülük akımını da benimsemiştir.

Halide Edip Adıvar Hayatı

Halide Edip Adıvar Şiirleri

Türk Dili ve Edebiyatı’nın en önemli kadın temsilcilerinden biri olan Halide Edip Adıvar, hikaye, roman ve sözlerinin dışında günümüze kadar uzanan çok başarılı şiirlere de imza atmıştır. Şiirlerinde toplumsal gelişmelere, savaşlara ve en önemlisi Türk kadınının bağımsızlığına çok fazla önem vermiştir. Her zaman kadının toplumda daha saygın ve başarılı bir birey olması için mücadele etmiştir. Bu mücadelesinde önemli başarı elde etmiş ve toplumda saygın bir kişilik olarak günümüze kadar bilinen bir isim olmayı başarmıştır. Halide Edip Adıvar Şiirleri

Halide Edip Adıvar Kitapları

Halide Edip Adıvar’ın çok sayıda edebi eseri mevcuttur. Bu eserler arasında Ateşten Gömlek,Vurun Kahpeye, Sinekli Bakkal, Handan, Tatarcık, Yolpalas Cinayeti, Yeni Turan, Mor Salkımlı Ev ve Türk’ün Ateşle İmtihanı gibi eserler en başarılı olanlarıdır. Roman, hikaye, şiir ve sözleriyle Halide Edip Adıvar, Türk Edebiyatına damga vurmuş isimlerin başında gelmektedir. Özellikle haldie edip adıvar handan adlı eserinde mektuplardan oluşan bir kitap yazmıştır. En başarılı eserleri arasında gösterilen bu kitap günümüzde de okunmaya devam etmektedir. Kitapları arasında bir başka önemli eser ise halide edip adıvar ateşten gömlek isimli eseridir. Söz konusu eserde de Milli Mücadele yıllarında yaşanan sıkıntıları bir kadın gözüyle kaleme almıştır. Halide Edip Adıvar Kitapları

Halide Edip Adıvar Sözleri

Kaleme almış olduğu eserlerinde ve harici olarak toplumla paylaştığı çok sayıda önemli sözü bulunmaktadır. Bu sözlerinde Türk Kadınına her zaman vurgu yapmış ve onların temsilcisi olmuştur. Kadının bağımsız olması ve toplum içerisinde daha güçlü olması gerektiğinin altını her zaman çizen Adıvar, bu kişiliği ile kadınların gönlünü fethetmiştir. Sözleriyle toplumsal duyarlılığa, milli mücadeleye ve kadınların toplum içerisindeki saygınlığına değinmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?