Türkiye Haritası

Türkiye Haritası

Harita yeryüzü nün tamamı veya bir kısmının belirli bir ölçeğe göre küçültülerek plan üzerinde gösterimi yapılan çizime denir. Osmanlı zamanında ilk haritacılık piri reis zamanında yapılmıştır. Dünya haritası ve Kuzey Amerika haritası çizimlerdeki tam isabetler dünya tarafından büyük bir hayranlık uyandırmaktadır. Türkiye haritası Türkiye’nin bir ölçeğe göre küçültülmüş plan üzerinden gösterilen çizime verilmiş olan isimdir. Türkiye haritası iki ana bölümden oluşmaktadır.  1 Türkiye Fiziki Haritası. 2 Türkiye Siyasi Haritası olmak üzere iki kısma ayrılır. Türkiye Fiziki Haritası Türkiye’nin fiziki yapısını gösteren haritadır. Burada Türkiye’deki dağları ovaları ırmakları yani yeryüzü şekillerini yükseltilere göre renklendirilmiş olarak gösterilen haritaya fiziki harita denir.

Türkiye Haritası 1

Yeryüzü şekilleri fiziki haritada yeşil mavi ve kahverengi renk tonlarda gösterilmektedir. Türkiye Siyasi Haritası Türkiye’nin yerleşim yerlerini idari bölünüşlerini ve ülke sınırlarını gösteren haritaya siyasi harita denir. Bu gibi haritalardan alan ve uzunluk bulmalarda yararlı olunur. Türkiye de nüfusun yoğun olduğu yerler olarak Karadeniz Bölgesinde kıyı şeritlerinde olmaktadır.  Akdeniz bölgesindeki nüfus Antalya Çukurova ve Hatay ovalarında olmaktadır. Doğu Anadolu’da nüfus genel olarak çok seyrek olmaktadır.  Erzurum, Erzincan ve Malatya şehirleri nüfus yoğunluğu çok olan illerdendir. İç Anadolu bölgesi nüfusun az olduğu bölgedir.  Su kaynaklarının iyi olduğu yerlerde nüfus oranı oldukça yüksektir

İç Anadolu bölgesinde nüfusun yoğun olduğu yerler genel olarak Kızılırmak tarafı Erciyes dağının etekleri Melendiz dağı eteklerinde Niğde Toros dağlarının eteklerinde ise Karaman Konya sultan dağı eteklerinde ise Alaşehir nüfusun yoğun olduğu yerlerdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi nüfus yoğunluğu bakımından az olan bir bölgedir. Marmara bölgesi nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık bölgesidir. İkinci sırada İç Anadolu bölgesi gelmektedir. Üçüncü sırada Karadeniz Bölgesi dördüncü sırada Akdeniz Bölgesi beşinci sırada Ege Bölgesi altıncı sırada Doğu Anadolu Bölgesi ve yedinci sırada ise Güney Doğu Anadolu Bölgesi gelmektedir.

Türkiye Haritası 2

Türkiye bir tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir ülkedir. Genel olarak 7 coğrafi bölgeye ayrılmaktadır. Nüfusun en kalabalık olduğu bölge Marmara bölgesidir. Türkiye’nin sanayi bölgesi Marmara bölgesidir. Türkiye dört mevsimi anında yaşayan bir ülkedir. Kışları soğuk yazları oldukça çok sıcak geçen bir iklime sahiptir. Karadeniz bölgesi fındık, çay, tütün ve balık üretiminde oldukça ileridir. İç Anadolu bölgesi Türkiye’nin buğday ambarıdır. Türkiye coğrafyası bazı yerlerde çok dağlık olmaktadır. Buralarda da hayvancılık oldukça çoktur. Halk genel olarak hayvancılıkla geçinir. Düzlük alanlarda yani ovalarda ise tarıma çok önem verilmiştir. Ovalar bakımından çok önemlileri Çukurova, Konya ovası ve Haymana ovalarıdır. Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı deniz turizmi de önemli rol oynar. Türkiye Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi yapmaktadır. Türkiye yeraltı zenginlikleri ile de dünyada söz sahibi olmaktadır. Kömür, altın madenleri oldukça fazladır.

Türkiye Haritası 3

Türkiye son zamanlarda dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmiştir. Siyasi ve ekonomik anlamda önemli adımlar atmıştır. Ortadoğu ülkeleri arasında söz sahibi olmaya başlamıştır. Türkiye’nin kuzey kesimi oldukça yağmur almaktadır. Güney kesimi oldukça sıcak kışın ise ılımandır. Doğu Anadolu bölgesi kışın soğuk yazın ise oldukça fazladır. Batısı ve İç Anadolu bölgesi kışın soğuk yazın ise oldukça fazla sıcaktır.

Türkiye haritasını kullanarak rahat bir şekilde ulaşım yapılmaktadır. Harita üzerinde yer alan sınırlara göre işlemler yapabilirsiniz. Harita üzerinde yer alan ölçeğe göre bir şehirden diğer bir şehir ulaşımlarınızda şehirlerarası kaç kilometre olacağını rahat bir şekilde bulabilirisiniz.

İskelet Sistemi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

pokemon090816

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

einstein_230215

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

dogucinari29041601

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?