Tuvalet kağıdına ait 124 yıllık patent!

Tuvalet kağıdının nasıl asılması gerektiğine ait saçma tartışmanın sonuna noktayı 124 yıllık patent koydu. Peki, patent nedir?..

Tuvalet kağıdının yüzü önde mi olmalı, yoksa arkada mı? Birçok evde tartışma konusu olan bu saçma sorun artık tarihe karışabilir. Ortaya çıkan bir patent, tuvalet kağıdının doğru kullanım şeklini kesin olarak gösterdi…

Bazıları tuvalet kağıdının yüzünün önde olması gerektiğini savunurken, bazıları da arkada olması gerektiğini savunuyor. Pek çok internet kullanıcısı kendini son günlerde anlamsız bir tartışmanın içerisinde bulmuştu ki 19. yüzyılda yapılan bir patent başvurusu bu garip sorunun cevabını gözler önüne serdi.

1891’de New Yorklu iş adamı Seth Wheeler tarafından yapılan başvurunun ortaya çıkan belgesindeki tuvalet kağıdının hangi bölgelerden yırtılacağını, nasıl durması gerektiğini ve hangi maddeden yapıldığını açıkça gösteren çizime bakılırsa, tuvalet kağıdının yüzü öne doğru olmalı.

Siz de tuvalet kağıdını şimdiye kadar yanlış kullananlardandıysanız artık bu alışkanlığınızı değiştirme vakti gelmiş… 🙂

Patent nedir?

patent15. yüzyılda İtalya’da başlayan uygulama, mülkiyet haklarını belirleyen ve sınırlı hale getiren standart kurallarıdır. Sonraki 200 yıl içinde Avrupa ülkelerine de yayılan resmi patent tescili 1790’da Amerika’da, 1791’de Fransa’da başladı. Sonraki yıllarda birçok ülkede bu konuda kanunlar çıkarıldı.

Patent hakkı, çoğunlukla icat edilen ürünlerle sınırlı tutulur, endüstriyel mülkiyet haklarından biridir. Seri halde imal edilecek olan malın belli standartlara uygun olarak yalnız ilk imalatçı tarafından üretilmesi hakkını temsil ettiği gibi, buluşun çalınmasına engel olur ve taklitlerinden korunmasını da sağlar. Hak, genellikle her ülkenin kendi sınırları içinde geçerlidir. Patent sahibi, imal edeceği mamulün başka ülkeler için de patent hakkını isterse, ayrı ayrı o ülkelere müracaat etmesi gerekir. Bazı ülkeler, başka ülkede alınan patent hakkının belli şartlar dahilinde kendilerinde de geçerli olmasına izin verirler.

Bir buluşa patent verilirken başkası tarafından tasarlanmış olmaması, genellikle bir yenilik taşıması, ilgili olduğu alanda önemli bir ilerleme getirmiş olması gibi bazı şartlar aranır. Temelsiz buluşlara patent verilmez. Patentli ürünlerinde değişiklik yapanlar, müracaat ederek “ek patent” alabilirler.

Patent bir çeşit şahsi mülktür; dolayısıyla satılabilir, ipotek edilebilir ve miras olarak kalabilir. Patent sahibi, ürettiği malın başkaları tarafından imal edilmesini, kullanımını ve satılmasını engelleme hakkına sahiptir. Hatta dilediği kişiye buluşunun imal, kullanım veya satış haklarından herhangi birini bir lisans aracılığı ile devredebilir. Buna karşılık imtiyaz (ayrıcalık) hakkı veya başka çeşit karşılık alır. Patentli bir üründen yetkisiz olarak faydalanmaya kalkışanlar mahkeme kararıyla tazminat ödemek zorunda kalırlar.

Buluşların kalitesine göre patent süreleri farklı olmakla birlikte çoğu ülkede 16-20 yıl arasında değişir. Sosyalist (toplumsal maddi çıkarları gözeten, maddi eşitliği gözeten sisteme sahip) ülkelerde patent uygulaması yoktur ancak buluş sahibine bazı tavizler sağlayan bir sertifika verilmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?