zararlı güneş

Zararlı güneş ışınlarından korunma yolları

Zararlı güneş ışınlarından korunma yolları nelerdir?.. Güneş ışınlarının faydaları ve zararları nelerdir?..

Güneş ışınları insan vücudu için hem yararlı hem de zararlıdır. Yaz mevsimi güneş ışıklarının etkisini en çok gösterdiği dönemdir. Güneş ışığı ile birlikte vücut D vitamini alır. D vitamini kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. Ancak aşırı güneş ışınlarına maruz kalmanın bazı zararları vardır.

Yalnızca tatile gittiğimizde kumsalda değil, günlük yaşantımızda açık havada da güneşin zararlı etkilerinden korunmalıyız. Güneş ışığında ultraviyole ışınları bulunur. Ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarına fazla maruz kalmak kansere neden olur. Ultraviyole A ışınları ozon tabakası tarafından emilmez ve erken yaşlanmaya neden olur. Ultraviyole B ışınları ise ozon tabakası tarafından kısmen emilir ve deride bronzlaşmaya, deri kanserine ve gözde katarakt oluşmasına neden olur. Tamamına yakını ozon tabakası tarafından tutulan en zararlı ışın türü ise Ultraviyole C ışınlarıdır. Aşırı derecede maruz kalındığında cilt kanserine neden olabilir.

zararlı güneşZararlı güneş ışınlarından korunmak için neler yapabiliriz?

1) Güneş ışınlarının en dik geldiği saatler 11.00 ve 16.00 saatleri arasıdır. En zararlı olduğu zamansa 11.00 ve 13.00 arasıdır. Bu saatlerde mümkünse dışarıda bulunmaktan kaçınılırsa zararlı ışınlardan da korunulmuş olunacaktır. Dışarı çıkılması gerekiyorsa gölge yerlerde bulunabilir veya şapka takarak başımızı güneşten koruyabiliriz.

2) Kıyafetler de güneş ışığını emer. Bu yüzden güneş ışığını geçirme özelliği en aza indirilen kıyafetler tercih edilmelidir. Yazın gerçek kotondan yapılmış ve sık dokunmuş kumaşlardan yapılan kıyafetler tercih edilmelidir. Dar kıyafetler de ışınların daha çok vücutla temas etmesine neden olur. Bu yüzden daha bol kıyafetler tercih edilmelidir. Bununla birlikte, siyah renk güneşi en çok çeken renktir. Bu nedenle mümkün olduğunca siyah giymekten kaçınmakta yarar vardır.

3) Güneş gözlüğü kullanmak, gözü zararlı güneş ışınlarından büyük ölçüde korur. Fakat güneş gözlüğü seçerken dikkatli olmalıyız. Yoksa gözümüze başka zararlar da verebiliriz. Sadece gözlüğün modeline göre seçim yapmak çok yanlıştır. Özellikle de gerçek olmayan güneş gözlüklerini takmak göze büyük zarar verir. Bu yüzden ultraviyole A ve ultraviyole B ışınlarını yüzde 99 filtreleyebilen gözlükler tercih edilmelidir.

4) Fondöten, kapatıcı, ruj gibi ürünler kullanılacaksa güneş koruma faktörü içeren ürünlerin tercih edilmesi korunmaya yardımcı olur. En az SPF 15 faktörlü ürünler yüzü güneşin zararlı etkilerin korur.

5) Güneşten korunmayı tamamlayan en önemli ürün ise güneş kremleridir. Yalnızca tatilde değil, günlük hayatta da dışarı çıkarken açıkta kalan cildinize güneş kremi sürmek güneşin zararlı etkilerini en aza indirir. Fakat her güneş kremi herkes için uygun değildir. Kişinin kendine uygun güneş kremini bulması gerekir. Güneş kremlerinin güneşten koruma özelliğine SPF denir. Güneşe çıkılmadan 30 dakika önce vücuda sürülmelidir.

zararlı güneşGüneş kremlerinin kullanmadan önce iyice çalkalanması ve göz çevresine sürülürken göze temas etmemesi gerekmektedir. Sadece krem şeklinde değil, sprey ve stick formda da karşımıza çıkan güneş kremlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

* Yüksek koruma içeren ürünler satın alınmalıdır. SPF 30 faktör özelliği sahip güneş kremleri ortalama koruma sağlar. Hassas ve beyaz tenli kişilerin genellikle SPF 50 güneş kremi kullanması gerekmektedir.
* Eğer denize girerken kullanılacak bir güneş kremi isteniyorsa, suya dayanıklı bir ürün tercih edilmelidir.
•* Yağlı bir cilde sahip olan kişilerin, su bazlı güneş kremlerini tercih etmesi gerekmektedir. Yağ bazlı olanlar yüzde sivilceye ve akneye neden olabilir.
* Her güneş kreminin içindeki kimyasallar farklıdır. Güneş kreminin içeriği okunarak alınmalı ve alerji yapması durumunda içeriği farkı olan bir güneş kremi ile değiştirilmelidir.
* Yüze uygulanacak güneş kremlerinin yüz için özel üretilmiş güneş kremlerinden tercih edilmesi gerekmektedir.
* Son olarak güneş kreminin son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Tarihi geçmiş ürünler güneşten korumaz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?