1 Mayıs İşçi Bayramı nedir?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Günü’nün amacını ve ilk defa ne zaman kutlandığını biliyor musun? Geçmişten günümüze 1 Mayıs İşçi Bayramı…

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan bir bayramdır. 1 Mayıs, dünya üzerinde birçok ülkede resmî tatil olarak kabul edilmiştir ve birlik, beraberlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye’de ise ilk kez 1923 yılında resmî olarak kutlanmıştır. 2008 yılının Nisan ayında ise 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 2009 yılında TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) kabul edilen yasa ile birlikte 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 Mayıs nasıl ortaya çıktı?

İlk olarak 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde günde 12 saat çalışan taş ve inşaat işçilerinin günde 8 saat çalışmak için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlemesiyle başladı.1 mayis 2010

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahilere kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçiler birlikte gösteriler düzenledi.

Günlük 8 saatlik çalışma zamanla birçok ülkede resmen kabul edildi. Böylece 1 Mayıs işçilerin zaferini ve aynı zamanda birlikte ve dayanışmasını yansıtan bayram olarak kutlanmaya başladı. Günümüzde Türkiye dahil birçok ülkede 1 Mayıs resmi tatildir.

Türkiye’de 1 Mayıs’ın tarihçesi

Osmanlı Devleti’nde 1911 yılında işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer olan Selanik’te tütün, liman ve pamuk işçileri 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu bayramı kutladılar. 1912 yılında ise 1 Mayıs ilk defa İstanbul’da kutlandı.

Cumhuriyet’in ilanından sonra 1923 yılında 1 Mayıs günü “İşçi Bayramı” ilan edildi. Ancak 1924 ve ilerleyen yıllarda İşçi Bayramı’nın kutlanması yasaklandı ve 1935 yılında 1 Mayıs’a “Bahar ve Çiçek Bayramı” ismi verildi.1 mayis 1977

1977 yılında Taksim Meydanı’nda 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs gösterisinde 34 işçinin açılan ateş sonucu hayatını kaybetmesi, bu tarihin “kanlı 1 Mayıs” olarak anılmasına sebep oldu. Bu olaydan sonra Taksim Meydanı 2010 yılına kadar gösterilere kapatıldı.

1981 yılında Milli Güvenlik Konseyi’nin resmi tatil olmaktan çıkardığı 1 Mayıs’ın, 2008 yılında “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi ve 2009 yılında tekrar resmi bayram oldu.

2010 yılında Taksim gösterilere açıldı ve resmi rakamlara göre 140 bin kişinin katılımıyla Taksim Meydanı’nda kutlandı. Ancak takip eden senelerde Taksim yasaklandı ve 1 Mayıs kutlamaları olaylı geçti.

Bu sene de kutlamaların Taksim’de yapılmasına yasak getirildi. Sembolik olarak işçi veya siyasi parti temsilcilerinin çelenk ve karanfil koymalarına izin verileceği açıklandı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?