11 Eylül’ün 12. yıldönümü

Bugün ABD’de yaşanan 11 Eylül terör saldırılarının 12. yıldönümü. 11 Eylül 2001’de neler yaşandı, dünya tarihine etkileri neler oldu?

Terör örgütü El Kaide, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD’nin en yüksek binalarından Dünya Ticaret Merkezi ve 2 ayrı noktada sivil ve askerleri hedef alan bir dizi saldırı düzenledi.

11 Eylül sabahı saat 08:46’da Amerikan Hava Yolları’na ait kaçırılan bir yolcu uçağı, Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi’nin 94. ve 98. katları arasına çarptı. Bina çarpmadan 102 dakika sonra yıkıldı. Bu saldırıdan 17 dakika sonra, saat 09:03’te ikinci bir uçak Dünya Ticaret Merkezi güney Kulesi’nin 77. ve 85. katları arasına çarptı. Bina çarpmadan 56 dakika sonra yıkıldı.

Saat 10:03’te Washington’un 240 km kuzey batısına, Pensilvanya Shanksville kırsalında bir uçağın daha düştüğü açıklandı. Resmî makamlarca bölgede bir uçak enkazının olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca bir çok uçak parçaları da bulunmuştur.

ABD hükümetinin açıklamalarına göre olaylar şöyle gelişti:

11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de teröristlerce kaçırılan dört yolcu uçağının ikisi New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Washington D.C.’de Pentagon’a (Pentagon, ABD’nin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın genel adıdır) çarptı.

Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pensilvanya kırsalında düştü.

Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu’na göre yolcu uçakları, Usame Bin Ladin’in lideri olduğu El Kaide örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylemler gerçekleştirildi.

Teröristlerin havaalanına gelirken kullandıkları ve havaalanının otoparkına bıraktıkları araçta, uçak kullanım kılavuzu ve Kur’an bulunmuştur.

Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır.

11 Eylül saldırıları olarak adlandırılan olaylar ile ilgili çeşitli komplo teorileri bulunmaktadır. Kimi iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükümeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır.

AFGANİSTAN VE IRAK İŞGAL EDİLDİ

Saldırı, dünya medyası tarafından “medeniyetler çatışması” olarak yorumlandı. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren başkan George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak’ı işgâl etti. ABD Başkanı George W. Bush Terörizmle Savaş Kampanyası başlattı ve bu kampanya ile NATO’nun 5. maddesini işletmeye başlattı. Bu Kampanya’da ABD’ye başta Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülke destek olmaktadır.

11 Eylül saldırıları sonucu, başta ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlar’a karşı işlenen nefret suçlarında büyük artış görüldü.

USAME BİN LADİN

Kökten dinci El Kaide’nin kurucusu ve lideri Usame Bin Ladin, çok zengin Suudi Arabistanlı bir ailenin çocuklarından biridir. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’nin arananlar listesinde ilk sıraya yükselen Usame Bin Ladin, 2011 yılında Pakistan Abbottabad’daki bir eve ABD askerleri tarafından düzenlenen operasyonda öldürülmüştür.

Kaynak: Vikipedi

begenfbtwittakip

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?