12 Eylül’de ne oldu?

Bir gece her yeri tanklar sardı!.. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi!.. Tarih, 12 Eylül 1980’di; darbe olmuştu!.. Darbe neydi?..

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin 12 Eylül 1980 günü gerçekleştirdiği askeri müdahale, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki silahlı kuvvetlerin yönetime üçüncü açık müdahalesidir. Diğerleri; 27 Mayıs 1960 darbesi ve 12 Mart 1971 muhtırasıdır(bir devletin başka bir devlete politik sorunlarla ilgili olarak yolladığı uyarı yazısı).

Bu müdahale ile Süleyman Demirel’in başbakanı olduğu hükümet görevden alındı, Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi hükümsüz kılınmak, feshedilmek), 1970 sonrasında değiştirilen 1961 Anayasası uygulamadan kaldırıldı ve Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir askeri dönem başladı. Bu dönem yaklaşık dokuz yıl sürdü. 12 Eylül 1980 ardından partiler lağvedildi; parti liderleri önce askeri üslerde gözetim altında tutuldu, ardından yargılandı.

SEBEPLERİ

12eylul1_180612 Eylül 1980 askeri darbesinin gerekçeleri arasında ülkede yaygınlaşan siyasi cinayetler ve 6 Eylül günü Konya’da Necmettin Erbakan önderliğinde yapılan ve darbe liderlerinin şeriat amaçlı bir kalkışma girişimi olarak nitelediği Kudüs Mitingi gösterildi. Konya mitingi olarak da bilinen bu mitingde topluluk İstiklal Marşı sırasında yerlere oturmuş ve İstiklal Marşı‘nı yuhalamıştır. Miting sırasında sürekli şeriat çağrısı yapılmış; miting, devleti protestoya dönüşmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 22 Mart 1980’de ilk turunu yaptığı Cumhurbaşkanlığı seçimini, 114 tur oylama yaptığı halde darbe gününe kadar sonuçlandırmayarak halkta demokratik yollarla ülkenin düzlüğe çıkamayacağı inancına yol açtı.

Darbeye kadar yaşananların kronolojik sırası;

1977

1 Mayıs: İstanbul Taksim Meydanı’nda düzenlenen İşçi Bayramı kutlamalarında kalabalığın üzerine meçhul saldırganlar tarafından bir binanın çatısından ateş açıldı. Hâlâ aydınlatılamayan ve tarihe ‘Kanlı 1 Mayıs‘ olarak geçen olayda 33 kişi hayatını kaybetti.

13 Haziran: Dönemin başbakanı Süleyman Demirel istifa etti. Milliyetçi Cephe hükümeti sona erdi.

29 Mayıs: İzmir Havaalimanı’nda Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’e silahlı saldırı düzenlendi. Sağ kurtulan Ecevit, kontrgerillayı suçladı.

21 Haziran: Hükümeti kurma görevini alan CHP lideri Bülent Ecevit kabineyi açıkladı.

1978

15 Ocak: Sol ve sağ örgütler arasındaki şiddet olayları arttı, son iki haftada 30’dan fazla kişi öldü.

16 Mart: İstanbul Üniversitesi’nden çıkan sol görüşlü kalabalık bir öğrenci grubunun üzerine bomba atıldı ve otomatik silahlarla ateş açıldı. ‘16 Mart Katliamı‘ adı verilen olayda yedi öğrenci öldü, 47 kişi yaralandı. Saldırı aydınlatılamadı, üç kişinin yargılandığı dava 2008 yılında zaman aşımından düştü.

17 Nisan: Adalet Partisi üyesi Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu, kendisine gönderilen bir bombalı paketi açarken, gelini ve iki torunuyla birlikte öldü. Malatya’da büyük olaylar yaşandı. Sokak gösterileri günlerce sürdü.

19 Mayıs: Ankara’da, Gençlik ve Spor Bayramı’nda kız öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı aleyhte tezahürat yapıldı. İstanbul’da tribünlerin önünde bomba patladı. Antakya’da kız öğrencilere saldırıldı, elbiseleri yırtıldı. MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Anıtkabir’deki anma törenine katılmadı.

2 Haziran: Madrid’de Ermeni örgütü ASALA’nın düzenlediği silahlı saldırı sonucunda, Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp’in makam arabasında bulunan eşi Necla Kuneralp, emekli Büyükelçi Beşir Balcıoğlu ve aracın şoförü öldü. Büyükelçi araçta bulunmadığı için kurtuldu. Bu tarihten sonra Ermeni örgütü 21 ülkede gerçekleştirdiği saldırılarda 42 Türk diplomat hayatını kaybetti.

4 Ekim: MHP İstanbul İl Başkanı Recep Haşatlı, oğluyla birlikte evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Cinayeti, ‘Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği’ örgütü üstlendi.

9 Ekim: Ankara’da Bahçelievler semtinde yedi Türkiye İşçi Partisi üyesi öğrenci, Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı’nın da aralarında olduğu ülkücüler tarafından evlerinde öldürüldü. Kırcı 1999’da yakalanıp yargılandı ve hüküm giydi. Cezaevinden çıktıktan sonra verdiği röportajda, “O zaman gençtik; bizleri kullandılar” dedi.

20 Ekim: İTÜ Elektrik Fakültesi Dekanı Bedri Karafakioğlu İstanbul’da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.

27 Kasım: Abdullah Öcalan PKK örgütünü kurdu.

12eylul2_180619 Aralık: Kahramanmaraş’ta Çiçek Sineması’na bomba atılması olayının sol görüşlü gruplar tarafından gerçekleştirildiği haberinin yayılmasıyla ayaklanan sağcı ve ülkücü gruplar sol partilerin ve derneklerin binalarına saldırdı. Kısa sürede karşılıklı çatışmaya dönen olaylar bir hafta sürdü. 100’den fazla vatandaşın öldüğü olaylarda Aleviler’e ait 200’ün üzerinde ev yakıldı, işyerleri tahrip edildi.

Şiddet olaylarının kontrolden çıkma nedeni olarak; güvenlik güçlerinin, saldırıların kendilerine yöneldiği iddiasıyla kentten çekilmesi gösterildi. Bu durum Aleviler üzerindeki baskının ve saldırıların artması anlamına geliyordu. Olaylar Kayseri ve Gaziantep’ten gönderilen askeri birliklerin müdahalesiyle bastırıldı.

Olayların ardından İstanbul ve Ankara dahil çok sayıda ilde sıkıyönetim (savaş, savaşı gerektirecek durum, ayaklanma, vatanın ve milletin bölünmezliğini tehlikeye düşüren hareketlerin yaygınlaşması gibi anayasada belirtilen, Bakanlar Kurulu’nun yurdun bir veya bir kaç yerinde uygulamaya karar verdiği; temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasını geçici bir süre için sınırlayan veya tehir eden ve mülki idare ve zabıtanın yerine askeri bir idare ve zabıtayı getiren idare şekli) ilan edilmişti.

26 Aralık: 13 ilde daha sıkıyönetim ilan edildi.

1979

1 Şubat: Milliyet Gazetesi Başyazarı ve Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, İstanbul Nişantaşı’nda evinin önünde otomobilinin içindeyken uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Saldırının faili Mehmet Ali Ağca 5 ay sonra yakalandı. Ağca, 6 ay sonra ülkücü bir grubun yardımıyla, tutulduğu askeri cezaevinden kaçtı ve Bulgaristan’a geçti.

9 Nisan: CIA hesabına casusluk yaptığı öne sürülen MİT İstihbarat Başkan Yardımcısı emekli Albay Sabahattin Savaşman 17 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu.

25 Nisan: Sıkıyönetim, TBMM tarafından 2 ay daha uzatıldı.

13 Mayıs: TÜSİAD gazetelere ilan vererek, Bülent Ecevit Hükümeti’nin çekilmesini istedi.

11 Haziran: IMF’nin (Milletlerarası Para Fonu) baskısıyla, Türk Lirası’nda devalüasyon (bir ülkenin milli para biriminin yabancı paralara karşı değerinin indirilmesi) yapıldı.

13 Temmuz: Ankara’da Mısır Büyükelçiliği’ni basan üç Filistinli, elçilik personelini rehin aldı. Çıkan çatışmada, bir polis ile bir bekçi öldü. Eylemciler 15 Temmuz’da teslim oldu.

5 Ekim: İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş sinema oyuncusu Aynur Aydan’la gönül ilişkisinin basına yansıması sonucu görevinde istifa etti.

19 Kasım: Milliyetçi gazeteci-yazar, eski AP milletvekili İlhan Egemen Darendelioğlu İstanbul’da uğradığı suikast (önemli bir kişiyi plan kurarak öldürme) sonucu hayatını kaybetti.

27 Aralık: Türk Silahlı Kuvvetleri cumhurbaşkanına uyarı mektubu verdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren ile kuvvet komutanlarını imzasını taşıyan mektupta ülkedeki iç karışıklıkla ilgili rahatsızlıklar dile getirildi.

Mektup 2012 yılında mahkeme tarafından kabul edilen 12 Eylül davası iddianamesinde ‘müdahalenin şartlarını olgunlaştırma’ kararınının bir yıl önce alındığının delili olarak gösterildi.

Mektupta “Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin bugünkü hayati sorunları karşısında siyasi partilerimizin bir an önce, milli menfaatlerimizi ön plana alarak; anayasamızın ilkeleri doğrultusunda ve Atatürkçü bir görüşle bir araya gelerek anarşi, terör ve bölücülük gibi devleti çökertmeye yönelik her türlü hareketlere karşı bütün önlemleri müştereken almalarını ve diğer anayasal kuruluşların da bu yönde yardımcı olmalarını ısrarla istemektedir” ifadelerine yer verildi.

12eylul4_18061980

1 Ocak: Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile kuvvet komutanları Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ile görüştü.

24 Ocak: ’24 Ocak Kararları’ olarak bilinen ekonomik program açıklandı. Yaşanan ekonomik istikrarsızlık, üretimin azalması ve karaborsacalığın oluşması gibi nedenlerin ortadan kaldırılması için kamu harcamalarının sınırlandırılması, ücretlerin düşürülmesi, serbest döviz kuru gibi ekonomik önlemler alınması kararlaştırıldı. Bunun için Süleyman Demirel, daha sonra Türk siyasi yaşamına damgasını vuracak bir ismi, Turgut Özal’ı başbakanlık müsteşarlığına atadı. IMF ile bu kapsamda bir anlaşma imzalandı.

6 Nisan: Fahri Korutürk’ün cumhurbaşkanlığı süresinin sona ermesiyle TBMM’de seçim bunalımı başladı. CHP ve AP adaylarını son anda gösterdi. Seçimler sırasında hiçbir aday cumhurbaşkanı olmak için yeter oyu alamadı. Meclis onlarca defa tekrar oylama yaptı fakat bir türlü yeni cumhurbaşkanı seçilemedi.

27 Mayıs: MHP’li eski bakanlardan Gün Sazak Devrimci-Sol örgütü üyeleri tarafından aracına binerken öldürüldü.

17 Haziran: Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, kuvvet komutanları ve Genelkurmay 2. Başkanı Necdet Öztorun’a kod adı ‘Bayrak Harekatı’ olan bir darbenin 11 Temmuz 1980’de gerçekleştirilmesi talimatını verdi.

2 Temmuz: ‘Bayrak Harekatı’, Süleyman Demirel hükümetinin güvenoyu almasıyla ertelendi.

4 Temmuz: Kahramanmaraş’ta yaşanan Alevi-Sünni (İslami mezhepler) çatışmasına benzer olayların tekrarı Çorum’da yaşandı. Olaylarda resmi kayıtlara göre 57 kişi hayatını kaybetti.

19 Temmuz: Eski başbakanlardan Nihat Erim İstanbul Dragos’ta öldürüldü.

22 Temmuz: DİSK eski Genel Başkanı, Maden-İş Sendikası Başkanı Kemal Türkler, Nihat Erim cinayetine misilleme olarak öldürüldü.

28 Ağustos: ‘5 Eylül 1980’den itibaren her an hazır olunmasını’ bildirilen ‘Bayrak Harekatı’ emirleri özel kuryelerle kuvvet komutanlarına teslim edildi.

5 Eylül: Dışişleri Bakanı AP’li Hayrettin Erkmen, TBMM’de gensoru ile düşürülen ilk bakan oldu.

6 Eylül: MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan tarafından İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesini protesto etmek amacıyla Konya’da düzenlenen mitingde söylenen sözler, TSK tarafından “şeriat amaçlı bir kalkışma girişimi” olarak değerlendirildi.

12 Eylül: Ordu ülkenin yönetimine el koydu. Genelkurmay Başkanı Evren ve kuvvet komutanlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi üyeleri darbe bildirisini TRT aracılığıyla duyurdu.

12eylul5_1806Bildiride, “Türk Silahlı Kuvvetleri el ele vererek İç Hizmet Kanununun verdiği Türkiye Cumhuriyeti’ni kollama ve koruma görevini yüce Türk Milleti adına emir ve komuta zinciri içinde ve emirle yerine getirme kararını almış ve ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur” ifadelerine yer verildi.

Daha sonraki bidirilerle sıkıyönetim bölgelerine komutanlar atandı. Siyasi partiler ile Türk Hava Kurumu ve Çocuk Esirgeme Kurumu dışındaki derneklerin faaliyetleri yasaklandı. Polis jandarmanın emrine verildi.

Darbenin gece 03:00’da ilanından sonra aynı gün sabah saat 5:30’da Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’a Genelkurmay Başkanı imzasıyla birer tebliğ gönderildi.

Tüm tebliğlerde “TSK yönetime el koymuştur. Hükümetiniz feshedilmiş, parlamento üyeliğiniz düşmüştür. Talimatı getiren subayın ikazlarına uyunuz” ifadesiyle birlikte gidecekleri adresler belirtildi.

Darbe sonrasında yaşananlar;

17 Eylül: Gözaltı süresi uzatıldı.

18 Eylül: Milli Güvenlik Konseyi’nin başkan ve dört üyesi TBMM Onur Salonu’nda törenle yemin etti.

19 Eylül: 1402 sayılı yasa, sıkıyönetim komutanlarının bütün kamu personelini gerekçesiz görevden alabilecek şekilde yeniden düzenlendi.

8 Ekim: Darbeden sonra ilk idam edilenler solcu Necdet Adalı ve sağcı Mustafa Pehlivanoğlu oldu. Cezaları sabaha karşı Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde infaz edildi.

11 Ekim: Aranan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve diğer milletvekilleri dahil 36 MHP’li hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi.

15 Ekim: Erbakan ve diğer MSP’liler 2 Numaralı Askeri Mahkeme tarafından tutuklandı.

10 Kasım: Onur Yayınları Sahibi İlhan Erdost, Mamak Askeri Cezaevi’ne götürülürken, dövülerek öldürüldü.

3 Aralık: 17 yaşında olduğu söylenen Erdal Eren, resmi nüfus kaydındaki yaşı gözönüne alınarak idam edildi. İnfaz, 17 günlük yargılamadan sonra gerçekleşti.

19 Aralık: DİSK davası başladı.

1981

24 Nisan: MSP’lilerin yargılanmasına başlandı. Erbakan için 14-36 yıl hapis istendi.

29 Nisan: Toplam 587 sanıklı MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında Türkeş dahil 220 sanık hakkında idam istendi.

22 Temmuz: Evren, Erzurum konuşmasında “Artık yeni aldığımız bir kararla ilk ve orta okullarda, liselerde mecburi din dersi konacaktır” dedi.

15 Ekim: Ülkedeki bütün siyasi partiler kapatıldı.

1982

13 Temmuz: Geçici maddeler dışında 200 maddeden oluşan yeni anayasa tasarısı açıklandı.

7 Kasım: Yeni Anayasa için halk oylaması yapıldı. Anayasa yüzde 90’ın üzerinde oyla kabul edildi. Evren yedi yıllığına cumhurbaşkanı seçilirken, Milli Güvenlik Konseyi de Cumhurbaşkanlığı Konseyi’ne dönüştü.

1983

24 Nisan: Siyasi Partiler Yasası çıktı.

20 Mayıs: Anavatan Partisi (ANAP) kuruldu.

6 Kasım: Darbe sonrası ilk genel seçimler yapıldı. Turgut Özal liderliğindeki Anavatan Partisi oyların yüzde 45‘ini alarak tek başına iktidar oldu.

Darbenin ardından 650 bin kişi göz altına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi. 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişinin cezası infaz edildi.

98 bin 404 kişi örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı, 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı, 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti.

171 kişinin gözaltında işkenceden öldüğü belgelendi. 937 film sakıncalı bulunduğu için yasaklandı. 23 bin 677 derneğin faaliyeti durduruldu. 3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hakimin işine son verildi.

31 gazeteci cezaevine girdi, 300 gazeteci saldırıya uğradı. Üç gazeteci silahlı saldırıda öldürüldü.

Gazeteler 300 gün yayın yapamadı, 13 büyük gazete için 303 dava açıldı, 39 ton gazete ve dergi imha edildi.

Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi, 14 kişi açlık grevinde öldü.

12eylul3_1806KENAN EVREN KİMDİR?

Kenan Evren; asker, devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı’dır.

1936′da Maltepe Askeri Lisesi’ni bitirdi. Aynı yıl girdiği Kara Harp Okulu’ndan 1938′de topçu asteğmen olarak çıktı, 1939′da teğmen rütbesini aldı. Kara Harp Akademisi’ni 1949′da bitirerek kurmay yüzbaşı oldu. Bir süre Genelkurmay Başkanlığı Eğitim Şubesi ve başka birimlerde çalıştıktan sonra 1958-1959′ da Kore Tugayı Kurmay Başkanlığı’na atandı. Yurda döndükten sonra orduda değişik birlik ve kurumlarda görev aldı. 1964′te tuğgeneralliğe yükseldi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Okullar Daire Başkanlığı’na getirildi. 1967′de tümgeneral olarak tümen komutanlığı ve 2. Ordu Kurmay Başkanlığı yaptı. 1970′te korgeneralliğe, 1974′te orgeneralliğe yükseldi. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı (1974), ardından Genelkurmay İkinci Başkanlığı yaptı (1975). 1976′da Ege Ordusu Komutanlığı’na, 1977′de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’ın yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmasıyla 6 Mart 1978′de Genelkurmay Başkanı oldu.

1979′un son günlerinde Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e anarşi ve öteki tehlikelere karşı tüm anayasal kuruluşların birleşmesini içeren bir uyarı mektubunu kuvvet komutanlarıyla birlikte verdi. Fahri Korutürk’ün görev süresinin dolmasından (6 Nisan 1980) sonra cumhurbaşkanlığı seçiminin uzaması üzerine Brüksel’de NATO toplantısında kaygısını dile getirdi (15 Mayıs 1980). Cumhurbaşkanı seçiminin uzaması, anarşinin had safhaya ulaşması, meclisin çalışamaz duruma gelmesi üzerine 12 Eylül 1980 gecesi emir-komuta zinciri içinde Kara, Deniz, Hava ve Jandarma Komutanlıkları’ndan oluşan Milli Güvenlik Konseyi (MGK) aracılığıyla ordunun yönetime el koyduğunu; tüm yurtta sıkıyönetim ilan edildiğini Genelkurmay Başkanlığı’nın yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi Başkanlığı ile Devlet Başkanlığı’nı üstlendiğini duyurdu.

Demokrasiyi sağlam temellere oturtmak için Anayasa, Seçim ve Siyasal Partiler Yasası’nın değiştirileceğini açıkladı. Hükümeti kurma görevini 30 Ağustos 1980′de emekli olan Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Bülent Ulusu’ya verdi (20 Eylül 1980). 28 Eylül’de MGK olarak yasama görevini üstlenerek bir yandan anarşiyi (bir toplumda otorite ve düzenin bulunmaması) önleme öte yandan yeni oluşum için gerekli değişiklikleri başlattı. Bu arada MGK’nın öteki üyeleriyle birlikte yurt gezileri düzenledi ve yapmak istediklerini halka anlattı. Çalışmaları, durdurulmuş olan siyasal partiler, 23 Ekim 1981′de Danışma Meclisi oluşturulunca kapatıldı (16 Ekim 1981). Danışma Meclisi’nin hazırladığı Anayasa, 7 Kasım 1982′de Kenan Evren’in cumhurbaşkanlığı ile birlikte halkoyuna sunuldu. Anayasa’nın % 92 kabul oyu almasıyla Kenan Evren Türkiye Cumhuriyeti’nin yedinci cumhurbaşkanı seçildi.

12eylul6_1806Mayıs 1983′te yeni siyasal partilerin kurulmasını, kadrolarını onaylamak koşuluyla benimsedi. 1 Temmuz 1983′te Genelkurmay Başkanlığı’nı Kara Kuvvetleri Komutanı Nurettin Ersin’e bıraktı. 6 Kasım 1983′te yapılan genel seçimlerde çoğunluğu kazanan Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı Turgut Özal’a hükümeti kurma görevini verdi. Hükümetle uyumlu çalışarak demokrasiye geçiş döneminde etkili rol oynadı. Ocak 1984′te Fas’ta yapılan 4. İslam Zirve Konferansı’na katılarak konferansa Türkiye’nin verdiği önemi gösterdi ve İslam ülkeleri çerçevesinde kurulan Ekonomi Konseyi’nin başkanlığına getirildi.

Kenan Evren; Devlet Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde içte halkla bütünleşmeyi amaçlayan iç geziler yaparken, dışta özellikle Ortadoğu (Kuveyt, Suudi Arabistan, Tunus, Mısır, Ürdün) ve Uzakdoğu (Çin, Pakistan, Bangladeş, Kore, Endonezya), ABD’yi ziyaret ederek bu ülkelerle Türkiye arasında kültürel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulundu. 6 Kasım 1989′da görev süresi dolduktan sonra Marmaris’e yerleşti. Anılarını yazdı; ‘Kenan Evren’in Anıları’ (4 cilt, 1990-1992).

Özellikle cumhurbaşkanlığı döneminde halk tarafından çok sevilen Kenan Evren, toplumun bir kısmınca kahraman olarak nitelendirilirken toplumun bir kısmının da darbe yaptığı gerekçesi ile nefretini kazanmış eski bir siyaset adamı ve askerdir.

Kenan Evren, 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği sonrasında 1980 darbesinde ülkeye zarar vermek suçu sebebi ile yargılanmaya başlanmıştır. Sağlık problemleri sebebi ile şu anda GATA’da bulunmaktadır.

18 Haziran 2014 günü yargılandığı 12 Eylül Davası’nda 765 sayılı TCK’nın “Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler” başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?