akıllı mutfak

2025’te akıllı mutfak geliyor!

2025 yılında mutfakların nasıl bir teknolojiye sahip olacağını IKEA “Konsept Mutfak” ile tanıttı. Akıllı mutfaklar neler vadediyor?

Bir IKEA mağazasına girdiğimizde en önemli unsur, her şeyin birkaç metrekareye sığdırılmasıdır. Küçük bir alanda çok amaçlı eşyaları bir araya getirebiliriz. Bu yılki EXPO fuarında IKEA yeni nesil akıllı mutfağını yine birkaç metrekareye sığdırarak tanıttı. IKEA’ya göre 2025’te mutfaklarımız birçok şeyi düşünür hale gelecek.

IKEA yeni nesil mutfakların amacı her işi yapmak değil, mutfakta daha az yemek ve su israfı gibi konularda mantıklı kararlar vermemizi sağlamak. 2025 yılında üretilmesi beklenen mutfaklar Londra’daki IDEO ofisi tarafından tasarlanmış. Dünyaca ünlü tasarım ödülleri kazanmış, hayata dair yardımcı olarak endüstriyel tasarımlar üreten IDEO firması, üniversite öğrencilerinin yayınladığı “Sosyal, teknolojik ve demografik etkenlerin 2025 yılındaki yeme alışkanlıklarını nasıl etkileyecek?” araştırmasından yararlanarak bu tasarımı geliştirmiş.

akıllı mutfak

Bu tasarıma göre, mutfak masası bizim yerimize düşünecek. Örneğin; bir domatesimiz var ve ne yapacağımızı bilmiyorsak, mutfak masasındaki teknoloji sayesinde domatesi mutfak tezgahına koyduğunuzda, domatesle neler yapabileceğimizi görebileceğiz. Bununla amaçlanan, çöpe atılan yemek miktarının azaltılması.

IKEA’nın yeni nesil akıllı mutfakları bununla da kalmıyor ve sizi online tariflere yönlendirecek. Her çeşitteki besini tanıyan mutfak masası, o yemekten ne kadar miktarda olduğunu da algılayıp onunla yapılabilecek tarifleri önünüze getirebilecek. Mutfak masası küçük mutfağa sahip olanların ocak ihtiyacını da karşılayacak şekilde tasarlandı.

akıllı mutfakMasanın bir diğer özelliği de ocak olarak kullanılabilmesi. Özel bir giriş sayesinde sadece tencerelerin içini ısıtan bir sistem geliştirilmiş. Böylelikle tencerede yemek pişerken aynı zamanda masa başka şeyler için de kullanılabilecek.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan “ihtiyaçtan fazla alma” alışkanlığına son verecek gelişmeyi, buzdolabı kapaklarının ortadan kaldırılması olarak düşünen IDEO firması, dolapsız buzdolabını da yeni mutfağa yerleştirdi. Bu sayede dolapta ne olup olmadığını görüp ona göre alışverişe çıkacak ve ihtiyaca göre ürün satın alacağız. Soğuk kalması gereken besinler ise şeffaf bölmelerde saklanacak. Şeffaf bölmeler soğuk havayı emme teknolojisiyle besinlerin bozulmasını engelleyecek. (Resim: Akıllı mutfaktaki kapaksız buzdolabı)

2025’te hayata geçmesi beklenen mutfakta “düşünceli su kullanma sistemi” sayesinde en ekonomik şekilde su tüketmek üzerine tasarlanmış lavabolar var. Siyah su (kirli) ve gri su olan (temiz) iki lavabosu bulunan mutfakta geri dönüşümlü su kullanılabilecek. Akıllı mutfak attığımız çöpleri de kendi içinde ayırabilecek ve rahatlıkla geri dönüşüme uygun hale getirecek.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?