3D yazıcı

3D yazıcı ile oyuncak üretilebilecek!

Üç boyutlu yazıcılar kullanılarak çocuklar kendi oyuncaklarını yapabilecek!..  Peki 3D yazıcı nedir?

Dünyaca ünlü oyuncak üreticisi Mattel, çocuklar için 300 dolara üç boyutlu yazıcı tasarladı. iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışan bir uygulamayla, çocuklar kendi oyuncaklarını yapabilecek.

Dünyanın en meşhur oyuncak bebeği Barbie’nin üreticisi Mattel firması, yeni teknolojilerle oyuncak sektörünü birleştirmekte kararlı görünüyor.

Google ile Cardboard adı verilen bir görsel gerçeklik gözlüğü geliştiren şirket, şimdi de çocuklar için 3D yazıcı tasarladı.

Yazılım şirketi Autodesk, ‘ThingMaker’ (Şey Yapıcı) adı verilen bu yazıcı için iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışan bir uygulama geliştirdi.

Emsallerine göre oldukça düşük bir fiyatla (300 dolar) satışa sunulması planlanan üç boyutlu yazıcıyla, çocuklar akıllı telefonlar ya da tabletlerde tasarladıkları oyuncakları kendileri üretebilecek.

Çocukların ilk etapta tasarım konusunda zorlanabileceğini düşünen şirket, akrep, iskelet, kolye gibi onlarca taslak hazırladı.3D yazıcı organik oyuncağın faydaları

Üretilecek oyuncakların farklı kısımları, farklı renklerde basılabiliyor. Ayrıca bu parçalar birbirleriyle birleştirilebiliyor.

Henüz yazıcının kaç renkte baskı yapabileceği ise açıklanmadı. New York Oyuncak Fuarı’nda yazıcının 20’den fazla renkte baskı yapabildiği gözlemlendi.

Üç boyutlu yazıcı, malzeme olarak çoğu benzeri gibi PLA’yı (termoplastik) kullanıyor. Ancak şirketin sözcüsü, daha farklı malzemelerle de üretim yapılabilmesini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Şirket, yazıcının 3 yaşından büyük çocuklar için zararlı olabilecek herhangi bir şey üretmeyeceğini açıkladı.

Üç boyutlu yazıcı, bugün Amazon’da ön siparişe açılacak. ThingMaker’ın sonbaharda satışa sunulması planlanıyor.

3D yazıcı nedir?

3D Printer, 3 boyutlu bilgisayar datasını  katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir makinedir. Bu teknoloji geleneksel imalat yöntemleri gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrileri üretebilmektedir.

3D yazıcı teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değil ilk uygulaması 1984’e dayanıyor ancak geçtiğimiz 20 yılda bu yöntem hızlı prototipleme alanının dışında çok fazla ilgi görmedi.

2006 da başlayan Reprap  projesi ile çok daha geniş kitlelere ulaştı. Bu proje sayesinde bir çok sıradan kullanıcı, hobi severler, kendin yap kültürüne sahip kişiler bir 3D yazıcıya sahip oldu.

Hatta projenin başlangıcından 3 yıl sonra bir çok şirket açık kaynak 3D yazıcı üretmek ve satmak için Reprap projesinin getirdiklerinden faydalanarak teknolojiyi çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine yaymayı başardı.

3D yazıcı3D Printerlar bir çok farklı teknolojileri kullanarak üretim yapabilmektedir. Günümüzde en popüler yöntem FDM (Fused Deposition Modelling) yada birleştirmeli yığma teknolojisidir.

Bu yöntemde ısı ile şekillendirilebilen termoplastik polimer malzemeler (PLA, ABS) kullanılmaktadır. Plastik malzemeler grubunda en yüksek malzeme mukavemetine bu teknoloji ile ulaşılmaktadır.

FDM teknolojisinde sarkıt tipi havada asılı duran yapıların üretilmesi oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Yapının açısı nedeni ile herhangi bir destek malzemesi kullanılmasına gerek olmasa da en alt katmanda malzemenin az olması nedeni ile, üzerine yığılan diğer katmanları taşıyamaması ve çarpılması söz konusudur.

Baskı işlemi bilgisayar ortamında başlayıp yazıcının baskıyı yapmasıyla tamamlanır. Bazı üç boyutlu yazıcılar bilgisayar bağlantısına gerek duymadan hafıza kartı üzerindeki tasarım dosyasını okuyarak baskı yapabilmektedir.

Üç boyutlu tasarım dosyaları bilgisayar yazılımı aracılığı ile dilimleme işleminden geçirilir ve üç boyutlu olarak basılabilir dosya formuna dönüştürülür. Bu dosyalar STL dosya formatındadır. Üç boyutlu yazıcının baskı sırasında yapacağı bütün hareketler ve ne zaman ham maddeyi dökmeye başlayacağı bilgisi gibi bilgiler bu dosya içerisindedir.

Yazıcının çözünürlüğü katmanın kalınlığına ve x-y eksenleri üzerindeki hareket hassaslığına bağlıdır. Genelde baskı kalınlığı 100 µm (250 DPI). Fakat bazı yazıcılar çok daha yüksek çözünürlükte baskı yapabilmektedir. 16 µm (1,600 DPI). Baskı süresi yazıcıya ve basılan tasarıma göre değişkelik göstermektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?