beş büyükleri

Afrika’nın beş büyükleri nedir?

Afrika’nın beş büyükleri olarak bilinen hayvanlar hangileridir? Özellikleri nelerdir?..

Afrika kıtasına özgü olan ve Afrika’nın beş büyükleri olarak bilinen beş hayvan, özellikle safarilerde insanlar tarafından büyük ilgi görüyor. Bu hayvanlar, Afrika kıtasına özgü büyük hayvanların en tehlikelileridir. Bir zamanlar avcıların hedefi olan Afrika’nın beş büyükleri, şimdilerde safari turlarının en ilgi çeken hayvanları oldu.

Bu hayvanlar şunlardır;

1) Afrika mandası (Synceferus caffer)
2) Afrika leoparı (Panthera pardus)
3) Aslan (Panthera leo)
4) Afrika fili (Loxodonta africana)
5) Kara gergedan (Diceros bicornis)

beş büyükleriBu hayvanlar arasında Afrika mandasının nesli tükenme tehlikesi altındadır. Diğer hayvanlarda ise böyle bir tehlike şu an için yoktur. Listenin 5. sırasında bazen suaygırı (Hippopotamos amphibius) da kullanılmaktadır. Bu beş hayvanın resmi Güney Afrika randında da vardır. Afrika parasında kara gergedanın resmi bulunur.

Afrika mandası

Afrika mandası, Bovidae familyasından boynuzlu bir hayvandır. Ortalama 1,7 metre boya ve 3,4 metre ene ulaşır. Savanada yaşayan Afrika mandasının erkeği 500-900 kilogram ağırlığındadır. Erkek mandalar, dişilerden daha büyük olabilir. Ormanda yaşayan mandalar, Afrika mandalarının yarısı kadardır.

Afrika mandası ile ondan daha büyük olan Asya mandası, yakın akraba değildir. Ancak aynı atadan gelirler. Savunmacı yapısı nedeniyle insanlara tehlike oluştururlar ve Asya mandası gibi ehlileştirilememiştir. Bu vahşi doğası sebebiyle Afrika mandası, Afrika’nın beş büyükleri listesinde birinci sırada yer alır.

beş büyükleriAfrika leoparı

Afrika leoparı, kedigiller familyasında Afrika’da görülen bir pars alt türüdür. Boyu ortalama 2 metredir ve ortalama Sibirya parsı ile Anadolu parsı boyundadır. Ağırlık ise 50–80 kg arasındadır. 3000 yıl öncesinde tüm Afrika’da yaşarken şimdi Kenya, Nambiya, Botsvana,Tanzanya, Kongo ve 5 – 6 ülkede daha yaşamaktadır.

Genelde maymun, sincap, yaban domuzu gibi hayvanları yakalarken bazen impala da yakalar. Afrika leoplarının en büyük düşmanı aslandır. Ortalama 2-3 yavrusu olur. Genellikle ağaç tepelerinde yaşarlar ve diğer avcılardan sakınırlar. Gizlenme yeteneği fazladır ve çok hızlı koşabilen bir hayvandır. Bu özellikleriyle, beş büyükler listesinde ikinci sıradadır.

Aslan

Aslan, kedigiller ailesinden etçil yırtıcı memeli bir hayvan türüdür. Hindistan’ın koruma altına alınmış küçük bir bölümünde ve Afrika kıtasında yaşarlar. Afrika aslanı, kaplandan sonra dünyanın yaşayan en büyük ikinci kedisidir. Erkek Afrika aslanı ortalama 250 kilogramdır. Diğer kedi cinsleri antisosyal iken, aslanlar büyük gruplar oluşturabilen tek sosyal kedi türüdür.

Günümüzde Afrika aslanı alt türü, aslan türünün en kalabalık ırkını teşkil etmektedir. Vahşi doğada Afrika aslanı, sadece Afrika kıtasının bazı bölümlerinde bulunur.

beş büyükleri

Savunmada ve av sırasında grup haline gelen aslanlar, avlarını kovalar veya pusuya düşürür. Genellikle gece avlanırlar ve etçildirler. Afrika aslanı, fundalarda, gövde yaparak onları sıcaktan koruyan ağaçların olduğu yerlerde, sazlıklarda yaşarlar. Açık arazide yaşamayı severler.

Afrika fili

Afrika fili, nesli tükenmemiş iki türü olan fildir. Bunlar Afrika savan fili ve daha küçük Afrika orman filidir. Asya fili ile birlikte Elephantidae familyasının varolan iki cinsinden biridir.

beş büyükleri

Afrika savan fili, günümüzde yaşayan en büyük kara hayvanıdır. Ortalama bir dişi omuz yüksekliği 3.5 metre, erkeğinki 4 metredir. Otçul olan Afrika filleri ağaç dalları ve çalılardan beslenirler. Bir fil günde 200 litre su tüketmek zorundadır. Filler sürüler halinde yaşarlar. Yakın akrabası Asya filinden, sırtında 2 kambur oluşu, hortumunda 2 “parmak” oluşu ve kulaklarının da geniş oluşuyla diğer fillerden ayrılır. Hortumu ve fildişleri sayesinde kendini çok iyi korur. Bu nedenle Afrika fili Afrika’nın beş büyükleri listesinde 4. sırada yer alır.

Afrika orman fili, Kongo Havzası’nda bulunan ve ormanlarda yaşayan bir fil türüdür. Bazı kaynaklarda, Afrika orman fili soyu tükenmemiş fil türleri içinde en küçüğü ancak yaşayan kara hayvanları içinde de en büyüğü olduğu geçmektedir. Afrika savan filinin kısa ve geniş alt çenesine karşın, Afrika orman filinin alt çenesi uzun ve dardır. Kulakları daha yuvarlak, fildişleri daha düz ve aşağı dorudur.

Siyah gergedan

Siyah gergedan, Kenya, Tanzanya, Kamerun, Güney Afrika, Namibya ve Zimbabwe’de yaşayan bir hayvandır. Aslında rengi siyah değil gri ve kahverengi tonlarındadır. Siyah gergedan yakın akrabası Beyaz gergedan ile sıklıkla karıştırılır. Bu iki hayvan arsındaki en belirgin fark renkleri değil boyut ve dudak yapısıdır.

beş büyükleri

Siyah gergedan kendini iri boynuzları sayesinde çok iyi korur. Ancak boynuzları çok değerli olduğu için yıllarca avlanmış ve nesli tükenme altına girmiştir. Yemenli şeyhler, boynuzlarını bıçak sapı olarak kullanırlar. Çin tıbbında da öğütülmüş gergedan boynuzunun her hastalığa iyi geldiği söylenir ancak hiçbir olumlu etkisi yoktur.

Dünyada sadece 3600 siyah gergedan kalmıştır ve iri boynuzları sayesinde Afrika’nın beş büyükleri listesine beşinci sıradan girmiştir.

Suaygırı

beş büyükleriSu aygırı, Nil aygırı olarak da bilinir. Su aygırıgiller familyasından çok büyük memeli bir otobur hayvan. Su aygırının kafası çok büyük, geniş, basıktır. Ayrıca kafası 450 kg’a kadar ulaşan ağırlıktadır. Kulaklar, gözler ve burun delikleri kafa profilinde oldukça yükselmiştir. Böylelikle suaygırları su yüzeyinin altında yüzer ya da dinlenirken, sadece bu organlar sudan yükselirler.

Kısa bacakları üzerindeki fıçı şeklindeki gövdesi hemen hemen çıplaktır. Gri-siyah deri rengi, deri çizgilerinde ve göz, kulak bölgesi çevresinde pembeleşir. Suaygırlarının 44 dişi vardır. Her iki yanda da 3 kesici diş, bir köpek dişi, dört öğütücü azı ve üç azı dişi bulunur. Alt çenedeki kesici dişler, domuzlardaki gibi yatay dururlar ve büyük tehdit oluştururlar. Bu dişleri sayesinde Afrika’nın beş büyükleri listesinde beşinci sırada yer alır.

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?