Afrika’nın ‘kayıp nehri’ bulundu!

Arkeologlar, Beyaz Nil nehri boyunca uzanan dev, antik bir nehrin izlerini buldu.

45 bin kilometrekarelik devasa nehrin, binlerce yıl önce ilk insanların Afrika’dan diğer kıtalara gerçekleştirdiği iki göç hareketinde önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Var olması halinde dünyanın en büyük nehirlerinden bir tanesi olacak ‘kayıp nehir’, Sudan’ın güneyindeki çorak bölgede ortaya çıkarıldı.

Jeologların binlerce yıllık izlerini tespit ettiği nehir, sırasıyla 100 bin ve 70 bin yıl önce ilk insanların Afrika’dan çıktıkları göçlerde önemli bir rol oynadı. İlk göç, bugün İsrail’in bulunduğu topraklara, ikinci göç ise 70 bin yıl önce Avrasya’ya gerçekleştirildi.

Avustralya’nın Adelaide Üniversitesi’nden Martin williams ve İngiltere’nin Exeter Ünivesitesi’nden Tim Barrows’un gerçekleştirdiği araştırmada, antik gölün kıyılarından toplanan numunelerin 109 bin yıllık olduğu ortaya çıkarıldı.

Barrows, antik gölün fazla alan kapladığı dönemin son buzul çağının başlangıcı öncesindeki sıcak geçiş dönemi olduğunu; gölün çok uzun süre dev boyutunu koruyamadığını söyledi. Barrows, gölün kıyılarından toplanan numunelerin on binlerce değil, binlerce yılda oluştuğunu belirterek, kalıntıların açık havaya maruz kaldığı süreye bakarak gölün hızlı bir şekilde küçülmeye başladığını anladıklarını söyledi.

GÖL CİVARINDA YAŞAMIŞ OLMALILAR

kayipnehir1_20012014Etiyopya’da bulunan, ilk insana ait en eski fosiller 200 bin yıl öncesine ait. İsrail’de bulunan Qafzeh ve Es Skhul mağaralarında keşfedilen en eski insan fosilleri ise 110 bin ile 100 bin yıl öncesine işaret ediyor.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nden Stephen Oppenheimer, Mitokondriyal DNA (sadece anneden geçen genetik bilgi) analizlerine göre Avrasya populasyonlarının Afrika’dan 72 ile 70 bin yıl önce geldiğini gösterdiğini belirtti.

Oppenheimer, Avrasyalılar’ın deniz seviyesinde 100 metrelik alçalma olduğu buz çağında Kızıl Deniz bölgesinden geçerek Avrasya’ya geldiğini düşünüyor.

Oppenheimer, “Dev bir göl balıkçılık, avlanma ve yerleşme açısından insanlara büyük yardımda bulunmuş olmalı. Muhtemelen uzun yıllar gölün civarında yaşamaya devam ettiler” dedi.

DÖRT BİR YANA DAĞILMIŞLAR

Mitokondryial DNA analizleri, Afrika’nın doğusunda nüfusun 100 bin yıl öncesinde arttığını gösterirken, Sudan’da bulunan 130 bin yıllık bir kafatası da bu bulguyu savundu.

New Scientist’in haberine göre, antik gölün etrafında bulunan ve sadece birkaç bin yıllık olan çok az sayıdaki eşya, tahmin edilen dönemde göl civarında fazla insan yaşadığını savunmuyor. Bölgedeki politik sorunlar ve çatışmalar da kazı çalışmalarının önüne geçiyor.

Harvard Üniversitesi’nden Ofer Bar-Yosef, gölün ortadan kalkmasının ilk insanlar için büyük bir felaket getirmiş olduğunu, sonuç olarak dört bir yana dağılmış olabileceklerini ifade etti.

Geology dergisinde yayımlanan araştırma, ilk olarak 100 bin yıl önce göçe yardım eden gölün, deniz seviyesinin azaldığı 65-70 bin yıl önce de rol oynadığına inanıyor.

Bilim insanları, bu dönemde gölden faydalanarak yola çıkan insanların Kızıl Deniz’in güneyindeki Bab-el Mandeb Geçidi’nden geçtiğini düşünüyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?