Ağrı Dağı Hakkında Bilgi; Genel Özellikleri, Turizmi Efsanesi ve Tarihçesi

Ağrı Dağı etekleri çok yüksek olan bir dağdır. Doğu Anadolu bölgesinde olan bu dağın çok ilginç hikayesi de bulunuyor. Ağrı Dağı sert yamaçları olan ve kışın sanki bir beyaz gelinlik giymiş gibi duran dağdır. Ağrı Dağı efsanesi de herkes tarafından bilinir. Bu nedenle makalemizde, ağrı dağı efsanesi özet ve efsane detayları hakkında sizlere bilgi verilecektir. Farklı kültürlerde yetişen iki sevgilinin aşkına şahitlik eden bu dağ uzun yıllar konumunu korumuştur. Şehir içinde en fazla ziyaret edilen bölgedir. Ağrı Dağı hakkında önemli konulara deyinecek olan makalemizden umarız memnun kalırsınız.

Ağrı Dağı Hangi Bölgededir

Ülkemiz coğrafyasına bakıldığı zaman Doğu Anadolu bölgesinde kalan bir yağdır. Yamaç paraşütü içinde uygun olan bu dağın çok ilginç olan hikayeside dilden dile anlatılmaktadır. Dağın yaratılış gereği görüntüsü kadar hikayesi de bulunuyor. İlgili paragrafta ağrı dağı hangi bölgededir sorusu için yanıt alacaksınız.

Ağrı Dağı Zirvesi

Ağrı Dağı yapısı gereki geniş ağaçlardan oluşan bir dağdır. Ucu bucağı olmayan bu dağ dağcılık sporu ile ilgilenlerinde bir hayli ilgisini çekecek güzelliktedir. Ağrı Dağı zirvesine bakıldığı zaman ise çok dik bir uç olduğu gözlemlenmektedir. Ağrı Dağı zirvesinde hava oldukça sert geçer. Ağrı Dağı zirvesi sporseverlerinde dikkatini çekecek güzelliktedir. Dağ sporları ile ilgilenler için gerçekten fevkalade güzelliktedir. Ağrı Dağı zirvesi eteklerinde kış aylarında kar yağdığını görebilirsiniz.

Hava durumuna bakıldığı zaman ise genelde hava çok fazla sert geçmektedir. Ağrı dağı hava durumu, zirve uçtan başlayarak ısınmaya başlar. Kaz dağları gibi sert fakat çok fazla temiz havası olduğunu kabul etmek gerekir. Her mevsim belirli sıcaklıklarda olan ağrı dağı hava durumu, değişkenlik göstermez. Zirvede kalan uçan kuşları ile meşhur olan dağdır.

Ağrı Dağı Yüksekliği

Ülkemizde boyu en fazla olan dağdır. Ağrı dağı etekleri çok uzun metrelere sahiptir. 5, 135 cm olan bu yükseklik oldukça dikkat çekicidir. İran ülkesine komşu olan bir dağdır. Ermenistan’a ise yaklaşık 35 km kadar sınırı olan dağdır. Ülkemizde Kuzeybatı bölgesinde kalan Ağrı dağı turistik bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 5, 200 metre olan dağ rakım gereği dumanlı görüme sahiptir. Aynı Karadeniz’de olan yaylaların dumanlı görünümüne sahip olması gibi çok dikkat çekici görünüme sahip olur.

Ağrı Dağı Yüksekliği

Ağrı Dağı Turizmi

Ağrı Dağı Turizm açısından çok yüksek olan bir dağdır. Ağrı zirvesi etekleri çok uzun olmasından kaynaklı özellikle Ermenistan ve bölgesinde de turist çeker. Dağın en güzel konumunda olan ağrı dağı nuh’un gemisi bölgede en fazla turist çeken tesistir. Ayrıca ağrı dağı nuh’un gemisi bölgesinde iki sevgilinin aşkı dillere destan olmuştur. Nuh’un gemisi isimli olan bu dağ yeşil ve beya zile buluşunca gerçekten çok daha güzel görünüme kavuşuyor. Turistleri ağırlamak için özel mekanları içinde bulundurmaktadır.

Ağrı Dağı Turizmi

Ağrı Dağı Efsanesi

Turizm açısından çok zengin olan bu dağ aynı zamanda iki aşka şahitlik eder. Eskiden beri bilinen ağrı dağı efsanesi oldukça dikkat çekicidir. Kavuşamayan iki sevgilinin aşkına şahitlik eden bölgeye otel yapılmıştır. Birbirini çok seven iki genç burada buluşurlarmış. Tüm engellere rağmen birbirlerini çok severlermiş. Erkek olan sevgili sürekli türküler söylermiş. Dağın yamacında kalan ve gizli kapaklı olan mağara içinde sadece birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini anlatırlarmış. İki sevgili Doğu Anadolu’nun katı kurallarından çıkamamışlardır. Ailesine karşı çıkamayan iki ilgili töre mağduru olurlar ve ne yazıkki ikisi birbirlerine asla kavuşamazlar.

Ağrı Dağı Efsanesi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?