akran zorbalığı

Akran zorbalığı nedir? Nasıl önlenir?

Akran zorbalığı nedir? Okulda veya sokakta yaşıtlarınızın zorbalığına uğradığınızda ne yapmalısınız?

Ülkemizde giderek artan akran zorbalığı İngilizce’de “bullying” olarak adlandırılır, Türkçeye “akran zorbalığı” olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, yaşıt olan çocukların birbirlerine yaptıkları zorbalıktır. Akran şiddeti, okul zorbalığı gibi isimlerle de bilinir.

Bir ya da birden çok öğrencinin, kendilerinden daha güçsüz ve korunmasız durumdaki öğrencileri kasıtlı ve devamlı olarak rahatsız ettiği bir saldırganlık türüdür. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte öğrenciler arasında “siber zorbalık” da yapılmaya başlanmıştır. Siber zorbalık, sosyal medya platformları aracılığıyla öğrenciler arasında kasıtlı olarak birini küçük düşürme ve rahatsızlık verme olarak tanımlanabilir.

Okullarda her 4 öğrenciden birinin, bir hafta içinde akran zorbalığına uğradığı biliniyor. Birçok türü bulunan akran zorbalığı eğer engellenmezse, zorbalığa maruz kalan öğrencinin hayatında ömür boyu kalıcı psikolojik yaralara yol açabilir.

Akran zorbalığının türleri

Fiziksel şiddet: Dürtme, itme, tekme atmak, tükürme, ısırma, vurma, kulak çekme, tokat atmak, çelme takmak, kesici ve delici aletlerle saldırmak, cisim fırlatmak, ateşli silahlarla korkutmak vs..

Sosyal şiddet: Oyunlara almama, dışlama, yalnızlığa itme, görmezden gelme, öğrenci hakkında dedikodu ve söylenti çıkarma, iftira atma, haksız şikayetlerde bulunma, öğrenciyle konuşmama ve diğer öğrencilerin de konuşmasını engelleme vs..

Sözel şiddet: Öğrencinin boy kilo, ten rengi, diş yapısı gibi fiziksel özellikleriyle alay etme, gözlüklü olmasıyla veya maddi durumuyla dalga geçme, şivesiyle, peltekliğiyle, kekemeliğiyle alay etme, küçük düşürme amaçlı lakap takma, hakaret etme, sözlü olarak tehdit etmek vs..

Cinsel şiddet: Cinsel amaçlı olarak dokunma, elle veya sözle taciz etme, cinsel çağrışımlı sözcükler kullanma, giysilerini kendi isteği dışında kaldırma veya çıkarma, tecavüz ve hakkında cinsel içerikli iftiralar atma vs..

akran zorbalığıEşyalara şiddet: Öğrencinin elindeki yiyecekleri zorla alma, zorla para alma, eşyalarını çalma, haraç alma, bir şeyler ısmarlatma, defter ya da kitaplarını karalama veya yırtma, eşyalarını izinsiz kullanma vs..

Akran zorbalığı çok yaygın bir saldırganlık türüdür. Ancak az önemsenmesi birçok sorunu beraberinde getirir. Eğer yukarıdaki herhangi bir zorbalığa uğruyorsanız “ana kuzusu” olarak adlandırılmaktan korkmadan ailenize, öğretmenlerinize ve okul müdürüne bu durumu bildirin.

Okul yöneticilerinin birçoğu bu akran zorbalığını yaşın getirdiği bir gelişimsel süreç olarak görüyor ve bu durumu fazla büyütmüyorlar. Kendi okullarında “zorbalık” olamayacağını düşünüyorlar fakat zorbalık tüm okullarda, ilkokuldan liseye kadar her yaşta görülebilir.

Akran zorbalığını öğrencilerin birbirine yaptığı eğlenceli şakalar olarak görmek de en büyük hatalar biridir. Zorbalık, suçtur. Şakanın ayarını kaçırmak zorbalık sınırlarına giriyorsa, okul yönetiminin bu konuda caydırıcı şeyler yapması gerekir.

Okulda zorbalık yapanların büyüdüğünde olgunlaşacağı düşünülür fakat durum böyle değildir. Eğitim hayatında zorbalık yapan öğrencilerin birçoğu, yetişkin olduklarında da kendilerine ve topluma zarar vermeye devam ederler. Bu nedenle zorbalık yapanın gerekli cezayı alması gerekir. Zorbalığa uğrayan kurban da, gerek görüldüğü takdirde psikolojik olarak destek görmelidir.

Yalnızca erkek öğrenciler tarafından zorbalık yapılmaz. Kız öğrenciler arasında da akran zorbalığı yaygındır.

Akran zorbalığı nelere yol açıyor?

akran zorbalığı

* Düşük ya da zayıf benlik algısı
* Kendine güvensizlik
* Kendini değersiz görme
* İnsanlara güvenme ve onları sevme becerisinden yoksunluk
* Şiddete alışma ve uygulayıcı olma
* Öfke ve intikam duygularıyla yaşama
* Uyku ve yeme bozuklukları
* Pasifize olma ve içe kapanma
* Depresyon
* İntihara eğimlilik
* Kaygı ve korku
* Fiziksel ve duygusal gelişimde gecikme
* Okulda başarısızlık
* Madde bağımlılığı
* Evden ya da okuldan kaçma

Eğer siz de okulunuzda akran zorbalığına maruz kalıyorsanız, hemen bir öğretmeninizden, okul müdüründen veya ebeveynlerinizden yardım talep ediniz. Bu yardımı istemek “ispiyonculuk” değildir. Hiçbir öğrenci sizden herhangi bir yönüyle üstün değildir ve size zorbalık yapamaz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?