akupunktur

Akupunktur nedir, nasıl yapılır?

Binlerce yıl öncesinden günümüze gelen bir tedavi yöntemi olan akupunktur nasıl uygulanır? Akupunkturun vücuda etkileri nelerdir?

2500 yıl önce, Çin’in sarı ırmak vadisinde kullanılmaya başlandığı söylenen akupunktur, bir tedavi yöntemidir. Mikroplardan arındırılmış madeni iğnelerin deriye batırılması ile gerçekleştirilir. Zamanla bütün dünyaya yayılan bu yöntem, belirli noktalara iğne batırılmasıdır. Latincede ‘acı’ akü (iğne), punctere (batırmak) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen iğne batırmak manasına gelen akupunktur’un adı Cizvit papazları tarafından verilmiştir.

Çinli cerrahlar, akupunkturu vücudun belirlenen noktalarına iğnelerin batırılışını gösteren eski şemalara dayanarak bir anestezi yöntemi olarak kullanmaya başlamışlardır. Zamanla gelişerek  tıp alanında tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Vücudun belirli yerlerine iğne batırılması ve vücudun başka bir noktasında tepki uyandırması olarak da tarif edebileceğimiz akupunktur, vücut güçlerine uyarlanmakta, bazılarını bastırarak bazılarını da uyararak rahatsızlığı gidermeyi amaçlamaktadır.

Akupunktur, alternatif tıp dendiğinde ilk akla gelen uygulamalardan birisidir. İnsan derisinin altında yer alan 14 ayrı enerji kanalı ve bu kanallardaki direnç noktalarının bağlantılı olduğu organlar arasındaki ilişkiyi esas almaktadır. İnsanlar da doğa gibi bu enerjinin bir parçasıdır ve içinde bulundukları iklimsel ya da başkaca enerjilerden doğrudan etkilenmektedir.

akupunktur 2 020415Akupunktur, organizmanın tüm iç enerjisini düzene koyan bir metot olarak düşünülebilir. Akupunktur tedavi yöntemi anlayışında, vücudun bütün yüzeyini kapsayan bir enerji ağı bulunmaktadır ve bu da yaşam enerjisine benzetilmektedir. İnsan vücudunda, bu enerjiyi azaltan veya artıran, saptıran ve belli bir noktaya yönlendiren kumanda noktaları bulunmaktadır. Tıpta buna hareket uyandırıcı veya refleks uyandırıcı denmektedir. Tıbbın pek çok alanında yararlanılan bu yönteme, öncelikli şekilde ağrıların tedavisinde başvurulmaktadır.

Günümüzde akupunkturdan psikolojik sorunların tedavilerinde de faydalanılmaktadır. Uykusuzluk problemlerinin çözümünde, türlü heyecan ve korkuların yenilmesinde, çeşitli travmaların üstesinden gelmede başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle migren sorunu yaşayan kişilerin bu sorunlarından kurtulmalarındaki başarı oranı yarıdan fazladır. Akupunkturu popüler yapan şey, yöntemin tamamen zararsız olmasıdır.

Bugüne dek modern teorilerden hiçbiri bu meridyenlerin varlığını ve enerji döngüsünü açıklayamamıştır. Binlerce yıl önceye tarihlenen bu yöntem, pek çok hastalığın şifa bulmasını sağlamıştır.

Akupunkturun felsefesi nedir?

Eski Çin felsefesine göre, alem birbirine iki zıt şeyden yapılmıştır. Alemin dengesi; bu iki zıddın, karşılıklı ve sürekli hareket içinde bulunmasıyla sağlanır. Bu iki zıt şeye Yin ve Yang denir. Bu zıtlar; az-bol, çürük-sağlam, soğuk-sıcak, boş-dolu, aç-tok, pozitif-negatif, vb… Kararlı bir sistemde Yin-Yang dengededir.

İnsan vücudunda da Yin ve Yang dengesi mevcuttur. Bu denge halinde insan sağlıklı ve sıhhatli olmaktadır. Yin ve Yang dengesinin bozulması ile hastalıklar ve ağrılar ortaya çıkmaktadır. Akupunktur tedavisinin temel prensibinde bu dengeyi korumak yatmaktadır. İnsan vücudunda, akupunktur noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar el ve ayak uçlarından başa kadar bütün vücudu saran ve meridyen adını alan on iki çift çizgi ile birleştirilmiştir. Bu meridyenler üzerinde yaklaşık 365 civarında akupunktur noktası bulunmaktadır.

akupunktur

Akupunkturun vücuda etkileri şunlardır:

* Çevresel ve merkezi sinir sistemini ve buna bağlı olan kas sistemini elektronik şoklarla uyararak sinirlere ve kaslara aktivite ve canlılık kazandırır.

* Beyin ile kas ve organlar arasındaki irtibatı sağlayan sinir sistemindeki uyuşukluğu ve rahatsızlığı tedavi ederek organların normal çalışmasını sağlar.

* Organların hücrelerindeki enerji dengesini düzenleyerek organın normal çalışmasını sağlar.

* Vibrasyon tesiri ile kasılmış kasları gevşeterek, sıkışmış olan sinir ve damarları rahatlatır.

* Sinir sistemi yardımı ile adalenin kasılıp gevşemesi, damarlar üzerine pompa tesiri yapar ve kan dolaşımı düzenlenmiş olur.

* Akupunktur noktaları, aynı zamanda vücudun tamir ve bakım servisi durumunda olan ve endorfin, enkafalin, histamin gibi maddeleri üreten merkezlerin bulunduğu bölgeler olduğu için bu noktaların elektronik şoklarla uyarılması ilgili merkezlerin üretimini hızlandırır ve vücudun kendi kendini tedavisi kolaylaşır.

* Vücut, ağrı kesici maddeleri kendisi üreterek kendi kendisinin ağrısını kesme imkanına sahip olduğu için elektronik şoklar, ağrıyan bölgede bu üretimi artırarak ağrının kısa zamanda kesilmesini sağlar.

* Ağrı kesici ilaçlar gibi vücudun her yerini uyuşturmaz. Sadece ağrıyan bölgenin ağrısını keser.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?