Almanya Hakkında Genel Bilgiler

Resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Çikolatalarıyla, otomobil sanayisiyle, disipliniyle ünlü olan Almanya 357.578 km22lik yüzölçümü ve yaklaşık 83 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en yüksek nüfus oranına sahip ülkelerinden birisidir. Nüfusu yaklaşık yüzde 15 oranla göçmenlerden oluşur ve bu özelliği ile ABD’den sonra dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesi olma özelliğini korur. Almanya Türk nüfusu başta olmak üzere pek çok yabancı ülke vatandaşını da sınırları içinde barındırır.

Almanya Nerededir?

Bir Orta Avrupa ülkesidir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyinde İsviçre ve Avusturya; batısında ise Fransa, Belçika, Lüksemburg ve Hollânda bulunur.

Almanya Şehirleri

Almanya’nın şehirlerini Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Stuttgart, Düsseldorf, Leipzig, Dortmund, Essen, Bremen, Dresden, Hannover, Nürnberg, Duisburg, Bochum, Wuppertal, Bonn, Bielefeld, Münster olarak sıralayabiliriz.

Bölgeleri ve Başkenti

“Bundesländer” olarak adlandırılan 16 eyaletten oluşan bir federasyondur. Almanya eyaletleri içinde Berlin ve Hamburg tek bir şehirden, Bremen ise 2 şehirden oluşur ve bu 3 bölge şehir devletleri olarak sınıflandırılır.  Almanya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti Berlin’dir.

Almanya

Hangi Diller Konuşulur?

Almanya’nın resmi ve ağırlıklı olarak konuşulan dili Almancadır.  Almanca, ülkedeki İngilizce ve Fransızca ile birlikte kullanılan üç çalışma dilinden biridir.

Din ve İnanç

Almanya’da en yaygın dini inanış yüzde 55.1 oranla Hristiyanlıktır. İkinci yaygın inanış ise yüzde 5.2 oranla İslâm’dır. Bunların ardından yüzde 0.25 oranla Yahudilik ve Budizm gelmektedir. Yüzde 0.1 oran da Hinduizm’e inanır. Nüfusun yüzde 38.8’i yani yaklaşık 32.3 milyon kişi herhangi bir dine mensup değildir. 

İklim ve Hava Durumu

Almanya’nın genelinde nemli bir iklim hakimdir. Orta Avrupa’da daha çok kara iklimi, batı Avrupa’da ise daha çok okyanus iklimi etkili olur. İngiltere’de ilkimi yumuşatan Gulf Stream, Almanya’da da bir miktar daha etkilidir. Kışlar genelde soğuk ve nemli, yazlar ise ılıktır. Yağış ise hemen her mevsim görülür. Sıcaklık yazın nadir de olsa 30 dereceyi geçer.  

Alman Kültürü

  • Almanlar dakik, mükemmeliyetçilikleri ve disiplinli oluşları ile bilinirler. Özel hayata saygı ve özel hayat mahremiyeti oldukça önemlidir.
  • Saygı da son derece önemli bir kültürdür. Sözgelimi tokalaşırken bir elin cepte olması ve karşılıklı konuşurken ellerin ceplere sokulması Alman toplumunda büyük kabalık sayılır.
  • Çevre temizliği ve nizama da büyük önem veren Almanlar, buna dikkat etmeyenleri de uyarırlar.
  • Almanya bayrağı siyah, kırmızı ve sarı renklerdeki enlemesine 3 eşit parçadan oluşur.

Almanya Mutfağı

Alman mutfağı her ne kadar tıpkı bizdeki gibi bölgeden bölgeye farklılık gösterse de genellikle et ağırlıklı bir mutfaktır. En sık tüketilen et çeşitleri domuz, biftek ve kümes hayvanlarıdır. Almanya’da sosis tüketimi de oldukça fazladır. Patates, ıspanak, havuç, fasulye, bezelye ve lahana en çok tüketilen sebzelerdir. Pasta ve turtalar da Alman mutfağının öne çıkan hamur işleri ve tatlılarıdır. Bira ve patates kızartmasının da en çok tüketilen yiyecek ve içeceklerden olduğunu belirtelim. Bratkartoffeln, Bratwurst, Brezel, Flammkuchen, Maultaschen, Rote Grütze, Rouladen, Spätzle, Leipziger Allerlei, Kohl und Pinkel, Almanya yemekleri olarak sıralanabilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?