Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Genel Bilgiler

Özgürlük anıtı, Hollywood, Empire Estate, Amerikan Rüyası, kovboylar, numaralandırılmış caddeler, devasa gökdelenler dendiğinde nereden söz edildiğini eminiz ki herkes anlar. Kendine has ev mimarisi, yüksek ve göz alıcı binaları, teknoloji ve film endrüstrisi alanındaki gelişmişliği ve daha pek çok karakteristik özelliği ile hemen herkesin görmek istediği bir rüya ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri müzikleri, mutfağı ve yaşam stiliyle de her zaman merak uyandıran bir ülke olmuştur. Amerika nüfusu 2019 sayımına göre 328,2 milyondur. Eyaletleri 50 tanedir. Amerika bayrağı üzerinde bulunan 50 yıldız, 50 eyaleti temsil etmektedir. ABD’yi daha yakından tanımaya ve hakkında önemli bilgiler edinmeye ne dersiniz?

Amerika Birleşik Devletleri Nerededir?

50 eyalet ve bir federal bölgeden oluşan federal anayasal bir cumhuriyet olan Amerika Birleşik Devletleri toprakları Kuzey Amerika’nın ortasında, Büyük Okyanus ile Atlas Okyanus’u arasında bulunmaktadır. Bu ülkede yaşayanlara Amerikalı yahut Amerikan denilir. Ülkenin kuzeyinde Kanada güneyinde ise Meksika bulunur. Doğuda Atlas Okyanusu’ndan batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 kilometre genişliğe sahip olan ABD, Alaska ve Hawaii’yi de içine alarak 9 kilometreden fazla yüzölçümüne ulaşır. Büyük Okyanus’ta olan Hawaii, ABD’den 3200 kilometre uzaklıktadır.  En büyük eyalet Alaska, ikinci büyük eyalet ise Teksas’tır.

Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Genel Bilgiler 3

Amerika’da Konuşulan Diller

ABD’nin federal düzeyde resmi bir dili yoktur. Ama en çok kullanılan dil Amerikan İngilizcesidir. Nüfusun yaklaşık %80’i sadece İngilizce konuşur. Bunu %12 oranla İspanyolca takip eder. Hawaii’de ise Hawaiice ve İngilizce konuşulmaktadır. Meksika ve Küba’dan gelen göçmenler sebebiyle İspanyolca kullanımı da artmıştır. Fransız sömürgelerini de içeren Louisiana eyaletinde ise Fransızca konuşulur.

Amerika’da Din ve İnanç

ABD’nin yaklaşık  %70’i Hristiyan’dır. İnancı tamamen reddedenler ve agnostiklerin toplam oranı ise yaklaşık %22’dir. Bunun haricinde %1.9 oranında Musevi, %5.6 diğer inançlar, %0.7 Budist, %0.9 Müslüman, %0.7 Hindu ve geri kalan az bir oran da Üniteryen Üniversalist, Pagan, Vikan ve Druid’lerden oluşur. Bunların haricinde Şinto, Jainizm, Kaodaizm, Sihizm, Taoizm, Bahailik, Ekankar, Kemetizm ve Amerikan yerli dinine inanılmaktadır.

Amerika’da İklim ve Hava Durumu

ABD iklimi değişkendir. Ülkenin doğu ve batısında yer alan sıradağlar okyanusların, iç bölgelerin iklimine etki etmesini önleyici etki yapar. Dolayısıyla kıyı şeridi haricinde tüm ülkede karasal iklimin etkilerini görmek mümkündür. ABD’nin orta kesimleri yüksek olduğu için mevsimler arasında çok keskin sıcaklık farkları yoktur. Orta bölgeler yazın bol miktarda yağış alır. Batı kesimlerde ise daha az yağış olur. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan kısımların güney bölümü yağışlı ve ılıktır, kuzey tarafı ise serin ve çetin bir kış yaşar.

Meksika Körfezi’ne bakan güney kısım ise açık ve düzdür. Burada ağırlıklı olarak tropikal iklim görülür. Yazlar sıcak kışlar ılıktır. Yağış hemen her mevsimde görülür. Alaska’nın iç kısımlarında ise çok şiddetli soğuklar görülür.

Ekonomisi Nasıldır?

ABD’nin ekonomisi dünyadaki en güçlü ekonomidir denilebilir. Son derece gelişmiş bir karma ekonomisi vardır. Son derece geniş kaynakları, gelişmiş bir altyapısı ve yüksek bir iş verimliliği olan ABD, dünyadaki en büyük ticaret ülkelerindendir. Aynı zamanda dünyanın ikinci büyük imalatçısıdır. Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreticisi de olan ABD yine dünyanın en büyük tüketici pazarını temsil eder. Dünyadaki en büyük ve önemli 500 şirketin 128’i ABD kaynaklıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Hakkında Genel Bilgiler 2

Amerikan Mutfağı

Amerika kıtası başlı başına bir dünyadır. Kendine has bir mutfağı olan ABD’de ağırlıklı olarak kırmızı et, pizza, hamburger ve hazır yiyecekler tüketilir.

Geleneksel Amerikan mutfağında hindi, geyik eti, tatlı patates ve normal patates, mısır, kabak, akçaağaç şurubu, mangalda ağır ağır pişirilen domuz ve dana eti, crab cake, cips, damla çikolatalı kurabiye en çok tüketilen karakteristik yiyeceklerdir. Kozmopolit bir ülke olan ABD’de Meksika, Hint ve diğer pek çok ülkenin ve kültürün mutfaklarına has yemekleri görmek de mümkündür. Elmalı tart, kızarmış tavuk, pizza, hamburger ve hot dog gibi karakteristik yemekler de oldukça yaygındır. Süt ve portakal suyu kahvaltıda en çok tüketilen içeceklerdir. ABD’de kahve tüketimi çaydan daha fazladır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?