Amerika Haritası

Amerika 2 kıtadan oluşmaktadır. Bunlar Güney Amerika Kıtası ve Kuzey Amerika kıtası olarak bilinmektedir. Güney Amerika’nın Dünya’da yer alan kıtalar arasında toprak bakımından büyüklüğü 4.olarak bilinmektedir. Güney Amerika haritası kuzey tarafından Panama kanalı ile Kuzey Amerika tarafından ayrılmaktadır. Doğu taraftan ayrılması ile Antarktika’dan oluşmaktadır. Ayrılmasına sebebiyet Drake Boğazı sayesinde sağlanmıştır.

Adalarının tam olarak Afrika kıtası gibi parçalanmasının çok zayıf olmasından dolayı az bir sayıda bulunmaktadır. En büyük adalarının başında ise Ateşli Toprak adası bulunurken Şili ve Galapagos Adaları’da bulunmaktadır.

Güney Amerika kıtasında yer alan en yüksek dağın Aconcagua olduğu bilinmektedir. Kıta içerisinde yer alan en alçak yer ise Valdes yarımadasında yer alan Salinas Chicas gölü bulunmaktadır. Salinas Chicas Gölü -40m olarak bir derinliğe sahiptir.

Amerika Haritası 1

Güney Amerika Kıtasında doğu bölgesinde genellikle ovalar bulunmaktadır. Ovaların çok olmasına dayalı olarak deprem gibi bir doğal afet görülmemektedir. Ovalara bağlı olarak bir başka durum ise volkan patlamaları yaşanacak bir durum söz konusudur. Doğu bölümünün tam olarak yüksek yerlerinde Gine yaylarından tutunda Brezilya yayları da bulunmaktadır. Bölgede yer alan platformların çöken kısımlarında ise Amazon, La-Plata ile Orinoko ovalıklarının yerleşmiş konumlarının bulunduğunu belirtmek isteriz.

Güney Amerika Kıtasının batı kısmının tam olarak oluşma sebebinin levha çarpması sonucunda oluştuğudur. Okyanus tipi olarak levhaların anakaranın altına girmesi sonucunda And Dağları’nın oluştuğu bilinmektedir. And Dağları’nın Dünya üzerinde yer alan en uzun dağ sistemi olduğunu belirtmek isteriz. Bu dağ sisteminin tam olarak Güney Amerika’da batı kısmında meridianal bir şekilde uzandığını belirtmek isteriz. Bu dağların tam olarak kırık bir şekilde oluşmasından kaynaklı olarak bu bölgede genel olarak depremler çok sık olarak görünmektedir. Depremlerin oluşmasından kaynaklı kırılmalardan kaynaklı olarak volkanlar oluşmaktadır.

Güney Amerika’da yer alan en değerli madenlerin başında bakır, demir, nikel ve çinko gibi madenler bulunmaktadır. Brezilya ülkesinde tam olarak demir madeni çıkarılırken, altın ve nikelde çıkarılmaktadır. Amazon bölgesinde ise petrol ve gaz yataklarının bulunduğu bilinmektedir. Şili ülkesinde doğal gübre oluşumu ise çok yaygındır.

Amerika Haritası 2

İkliminin tam olarak Afrika’ya benzediği bilinmektedir. Güney Amerika’da yaşanan iklimsel koşulların tam olarak etkisinin Atlantik’ten geldiğidir. Dünya üzerinden diğer kıtalara göre en nemli kıtalar arasında yer almaktadır. Yüksek nem oranlarının bulunduğu ve kurak bir bölge olduğu bilinmektedir. Amazon bölgesinin tam olarak yıllık yağış oranına bakıldığında ne kadar nemli bir bölge olduğu ortaya konmaktadır. Kıta içerisinde yer alana Atakama Çölü’nün en kuru sahraya sahip olduğu da bilinmektedir.

Kuzey Amerika Kıtası hakkında tam olarak bilinmesi gerekenlerin başında ise dağlık bir bölge olduğudur. Dünya üzerinden yer alan kıtalar arasında toprak bakımından en büyük 3.kıta olarak bilinmektedir. Kuzey bölgesinde tam olarak ormanların yoğun olduğu bilinmektedir. Dünya üzerinden üretilen kağıtların tam olarak buralardan çıktığı bilinmektedir.

Amerika Haritası 3

Kıtanın tam olarak zengin olduğu bir başka durum ise su kaynakları olarak bilinmektedir. Su kaynaklarının fazla olduğu bir yerde nem oranın da tam olarak fazla olmasına sebebiyet verdiği ortaya çıkmaktadır. Kıta üzerinden yer alan bazı bölgelerin ise kurak bir şekilde olduğudur. Kıta üzerinde yer alan nehirlerde çok ünlüdür. En ünlü nehri ise Mississipi Nehridir. Nehirlerin genel olarak kıtada kayalık bölgelerden çıkıp doğuya doğru aktığıdır. Irmakların ve nehirlerin kış ayarlarında donduğu bilinmektedir. Kış aylarından donan bu nehirlerin, bahar aylarından çözülmesi sonucunda ülkelerde tam olarak bir su baskınları söz konusudur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?