Amerika’nın Sembolü Özgürlük Heykeli Hakkında İlginç Bilgiler ve Özgürlük Heykeli Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Özgürlük Anıtı (Özgürlüğü Dünyayı Aydınlatan: Fransız: La Libertééclairant le monde), ABD Birleşik Devletleri’ndeki New York Limanı’ndaki Liberty Adası’nda devasa bir neoklasik heykeldir. Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafınca tasarlanan bakır heykeli Gustave Eyfel tarafınca 28 Ekim 1886’da kuruldu. Fransa halkından ABD’ye armağan edildi. Heykel, üzerinde 4 Temmuz 1776’da Amerikan bağımsızlık Bildirgesi’nin yazıldığı üzerine, meşale ve tabula ansata taşıyan Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eden cüppeli bir hanım figürü bulunur.

Özgürlük Heykeli Tarihi

Meşale taşıyan kol, Philadelphia’da 1876’da Centennial Exposition’da ve 1876’dan 1882’ye kadar Manhattan’da Madison Square Park’ta sergilendi. Özellikle Amerikalılar için hayırseverlik zordu ve 1885 yılına kadar maddiyat eksikliği sebebiyle çekince artıyordu. New York Dünyası’ndan gösterim icra eden Joseph Pulitzer, çoğunlukla bir doların altına düşen 120.000’den fazla katkıda bulunan projeyi tamamlamak için bağışlar için bir yol izlemeye başladı. Heykel Fransa’da inşa edildi, denizaşırı ülkeye sandıklar halinde gönderildi ve daha derhal ondan sonra Bedloe’s Island olarak anılacak olan tamamlanmış kaide üzerine toplandı.

Özgürlük Heykeli Nerede?

Özgürlük anıtı, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde Liberty Adası üzerinde ortalama 1886 yılından beri yer verilmiştir. Anıtsal bir heykel bununla birlikte rasat evi olan New York Özgürlük heykeli, ABD’nin sembollerinden biridir. Heykeli her yıl averaj 3 milyon gezgin ziyaret etmektedir. Ziyaret edilmek istendiğinde Liberty Adası’na feribot ile gidilir. Heykele merdivenler yardımıyla çıkılabilmektedir. Taç kısmında averaj 15 fert yan yana durabilir.

Özgürlük Heykeli Kim Tarafından Yapıldı?

Sağ elinde meşale sol elinde hitabe tutan Amerika özgürlük heykeli, kaidesi ile birlikte averaj 93 metre uzunluğa haizdir. Yapımında kullanılan malzemeler ise bakır ve çeliktir. Rengi yeşil olan heykeli, başlangıcında taç ve elinde meşale tutan bir hanım oluşturmaktadır. Heykeli oluşturan sanatçı ise ünlü Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykelin daha sonrasında değiştirilme aşamasında, ünlü heykeltıraşa Eyfel Kulesi mühendisi Gustave Eiffel de yardım etmiştir. Özgürlük heykeli içi 1884 senesinde tamamen bitirilmiştir.

 Özgürlük Heykeli Kim Tarafından Yapıldı?

Özgürlük Heykeli Kaç Metre?

Kaideli temelin tabanından meşale ucuna kadar toplam yükseklik 93 metre. Heykelin 35 metrelik bir bel kısmı var. Özgürlük Anıtı’nın toplam ağırlığı 225 ton. Tepesinde, yedi kıtanın her biri için biri, her biri 9 fit uzunluğa ve 150 ton ağırlığa haiz yedi ışık vardır.

Özgürlük Heykeli Kaç Metre?

Özgürlük Heykeli Hikayesi

Özgürlük heykeli hakkında bilgi verirken çok sayıda tarihçi tarafınca Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz tarafınca yapmış olduğu iddia edilen Özgürlük Anıtı, her ne sebepten olursa olsun ABD Birleşik Devletleri’ne 100. Yıl ödül olarak hediye edilmiştir. Heykel İlk olarak Süveyş Kanalı inşası için imzalanan antak kalma sebebiyle, Port Said Limanı’na yerleştirildi. Bu yüzden de heykelinin harcamalarının bir kısmı Osmanlı Devleti padişahı Sultan Abdülaziz tarafınca ödendi. Bir tek daha sonra halktan gelen tepki sebebiyle heykel buraya dikilmekten vazgeçildi. Mısır’a gönderilmesi planlandı.

Özgürlük Heykeli Hikayesi
Fakat heykel buraya da dikilmedi ve bir depoda bekletildi. Aradan seneler geçti, Fransa ABD ile ilişkilerini düzeltmek adına bir mükâfat sunmak istedi. Heykel üzerinde bazı değişimler yapıldı ve bir yıl çalışmanın sonucunda, 214 sandık içinde, 350 bölüme bölünerek New York’a ulaştırıldı. Rivayete göre heykele, Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’in eşi, Eugenie Boyer modellik yapmıştır. Averaj 1884 ile 1886 seneleri içinde tamamlanan heykel açıldıktan daha sonra ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. O günden itibaren olduğu yerden hiç kıpırdatılmadı. 1984 yılından bu yana ise UNESCO Dünya Kültür Mirası sıralamasında yer verilmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?