Anadolu’da kurulan ilk Türk devletleri hangileridir?

Türk tarihi açısından büyük önemi olan, Anadolu’da kurulan ilk Türk devletleri birçok kültür ve sanat eserine imza atmıştır.

Malazgirt Savaşı’ndan sonra Alp Arslan Bizans imparatoruyla antlaşma yaptı. Bu antlaşma yeni Bizans imparatoru tarafından kabul edilmeyince, Alp Arslan da komutanlarına Anadolu’nun fethinin tamamlanması emrini verdi. Bu fetihlere katılan beyler Anadolu’da aldıkları topraklara yerleşerek birer beylik kurdular.

Anadolu’da kurulan ilk Türk devletleri kısa zamanda Anadolu’nun Türkleşmesini sağladı. Bu devletler, bulundukları bölgelerde Bizans, Gürcü ve Ermeni kuvvetlerine karşı koydular ve Haçlılara karşı da yeni yurtlarını başarıyla savundular.

Anadolu’da kurulan ilk Türk devletlerinin hükümdarları, Türklerin kurduğu küçük yerleşim yerlerini, büyük kentlere dönüştürdüler. Bu kentlerde medrese, cami, çeşme ve köprü gibi birçok kültür ve sanat eserleri yaptılar.

  
Saltuklular(1072-1202) 

Alp Arslan’ın komutanlarından Ebulkasım Saltuk tarafından kurulmuştur. Beyliğin merkezi olan Erzurum ve civarıdır. Gürcüler üzerine sefere çıkan Türkiye Selçukluları hükümdarı 2. Süleyman Şah, Saltuklu Beyi Melikşah’tan Erzurum’u alarak bu devlete son vermiştir.

indir

Beyliğin bazı özellikleri; 

• Anadolu’da kurulan ilk beyliktir.
• Saltuklular, Danişmentlilerle birlikte Haçlılara karşı mücadele ettiler.
• Gürcülerle ve Trabzon Rum İmparatorluğu ile savaştılar.
• Saltuklular, Büyük Selçukluların taht kavgalarına katıldılar.
• Erzurum, Bayburt, Kars ve çevresine hakim oldular.

 

 

Mengücekler (1080 -1228) 

Alp Arslan’ın komutanlarından Mengücek bey tarafından Erzincan, Kemah, Divriği ve Şebinkarahisar’da kurulmuştur. Mengücek devleti, Gürcüler ve Pontus Rum İmparatorluğu ile mücadele etti. Bu beylik Rumların güneye inmesini engelledi.

Danişmentlilerin hâkimiyetini tanıyan İshak’ın ölümünden sonra devlet iki kola ayrıldı (1142). Oğullarından  Davud Erzincan ve Kemah’a; Süleyman ise Divriği’ye hakim oldu.

Erzincan-Kemah kolu:  Şebinkarahisar’ı da içine alan bu kol, Alaaddin Keykubad tarafından ortadan kaldırıldı (1228).

Divriği kolu: Bu kol  hakkında fazla bir bilgi olmamakla birlikte, 1250 yılına kadar Selçuklu hâkimiyeti altında varlığını sürdürdüğü bilinmektedir.

 

Danişmentliler (1080 -1178) 

Melikşah döneminde Danişmentoğlu Ahmet Gazitarafından Sivas  merkez olmak üzere Tokat, Niksar, Amasya  ve Kayseri civarında kurulmuştur. Danişmentliler,  her zaman Haçlılara ve Bizans’a karşı başarılar kazanmışlar ve fethettikleri toprakların Türkleşmesini sağlamışlardı. Bu  sebeple Türkiye Selçukluları, Türkler arasında itibarı çok fazla olan Danişmentlileri en büyük rakipleri olarak görmüşlerdir.

selcuklu

Emir Gazi döneminde en parlak devirlerini yaşayan Danişmentlilerde, bu hükümdarın ölümünden sonra taht kavgaları başladı ve zayıflayan devlet eski gücünü kaybetti. Nitekim taht mücadelelerinden faydalanan 2.nci Kılıçarslan, Danişmentli şehirlerini ele geçirerek bu devlete son vermiştir (1178).

Danişmentlilerin bazı özellikleri; 
• Anadolu’da kurulan ilk beyliklerin en büyüğü ve en güçlüsüdür.

• İç Anadolu’ya hakim olan Danişmentliler bir süre Türkiye Selçuklularını da hakimiyetleri ne alarak Anadolu’da en önemli siyasi güç haline geldiler.

• Gürcülerle, Bizans’la ve Haçlılarla mücadele ettiler.

 

Artuklular (1102-1409) 

Devlet adını Oğuzların Döğer boyundan Eksük-oğlu Artuk Bey’den alır. Anadolu’nun fatihlerinden olan Artuk Bey, hizmetlerinden dolayı Suriye Meliki Tutuş tarafından Kudüs valiliğine getirilmişti. Ancak Kudüs’ün Fatımîlerin eline  geçmesi üzerine (1098) Artuk’un oğulları Sökmen ve İl-Gazi burada tutunamadılar. Artuk Bey’in oğulları bu bölgede Artuklular Devleti’ni kurdu.  Artuklular üç kol halinde yaşadılar.

Hasankeyf kolu: Artukoğlu Sökmen Bey tarafından Diyarbakır’da kuruldu (1102). Mardin, Hasankeyf kolu Haçlılarla başarılı savaşlar yaptı. Nurettin Mehmet zamanında, Selahaddin Eyyubî’nin de yardımıyla Diyarbakır (Amid) ele geçirildi (1183) ve  burası Artukluların  merkezi oldu. Zaman zaman, Eyyûbilere, İlhanlılara, Zengilere ve Türkiye Selçuklularına bağlı kalan devlet, Eyyûbiler tarafından yıkıldı (1231).

Harput kolu: Harput’ta Artuklu hakimiyeti Belek Gazi tarafından sağlandı (1112). Harput Artuklularına I. Alaeddin Keykubat son verdi (1234).

Mardin kolu: İlgazi tarafından Mardin’de kuruldu (1108). Halep’e hakim olan Mardin kolu Haçlılarla da mücadele ettiler. Bu kolu Karakoyunlular yıktı (1409).

 

turk-musluman

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?