ananas suyu

Ananas ve ananas suyunun faydaları neler?

Yararları oldukça çok olan ananas ve ananas suyu insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve 16 adet doğal minerali içerir…

Dünyada en çok Hindistan’da yetiştirilen ananas ülkemizde ise Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir. Ilık ve nemli olan iklimleri seven, tropikal iklimli yerlerde yetişen bir bitki olduğu için özellikle Güney Amerika’da, Küba’da, Güney Afrika’da ve Filipinler’de yetiştirilmektedir. Ananası tarihte ilk bulan ve yetiştiren kişi ise Christopher Columbus’tur.

Son zamanlarda en çok vücuttaki yağı eritip kilo verdirdiği için tercih edilen ananas veya ananas suyunun faydaları saymakla bitmiyor aslında.

İşte, ananasın faydaları:

– İçerdiği zengin B vitamini ile cildi etkili bir şekilde nemlendiren ananas saçların parlamasına da yardımcı olur. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır.
– İçeriğinde barındırdığı Bromelain maddesi doğal bir antioksidandır. Zerdeçal ile beraber kullanıldığında daha etkili olmaktadır.
– Ananasın içeriğinden bulunan protein mayası yemeklerdeki proteinleri etkili bir şekilde çözümler ve mide ile bağırsakları hareketlendirir.
– Bromelain ve zerdeçal kombinasyonu vücutta protein inşasına yardımcı olur. Vücudu toparlar. Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için birebirdir.
ananas-1_290515– Öksürük, ateş ve boğaz ağrısı yaşanan nezle için ananas suyu birebirdir. Meyvenin suyu, ateşin düşmesi ve nefes borusu enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.
– Ananas suyu içerisinde doğal antioksidan olan C vitamininden bolca barındırır. Bu nedenle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
– Ananas kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu düşürür, aynı zamanda da kandaki yağ oranını düşürmede etkilidir. Vücutta yağ birikimini önler.
– Vücudumuzun böbrek fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olan potasyum bakımından oldukça zengindir.
– Bromelain’in ayrıca menstrual krampa iyi geldiği belirtiliyor. Suyunu içmek, regl sancısı yaşayanları rahatlatır.
– Cilt bakımında yararlı olduğu bilinen ananas suyu, akne ve sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. İçerdiği enzimler bakımından yaraları iyileştirici etkisi vardır. Ananas suyu içmek cildin gergin görünmesi için gerekli olan kolajenin sentezlenmesine iyi geliyor. Son araştırmalar Cilt buruşmasının kolajen eksikliği ile bağlantılı olduğunu gösterdi. Suyunu içerek genç ve güzel görünüme katkı sağlanabilir.
– Kan şekerinin enerjiye dönüşmesinde hayati rol oynar. Kan şekerini dengelemek açısından faydalıdır.
– Son yapılan araştırmalara göre ananasın içeriğinde bulunan bromelain enziminin CCS molekülünü içerdiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bu da kansere karşı insan vücudunun bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. Ananasın içerdiği bromelain vücuttaki proteinleri ayrıştırıyor ve hazmı kolaylaştırıyor. Mide asidini de düzenleyen ananas, kemiklerdeki ve eklemlerdeki kireçlenmeyi de önlüyor. Alerjilere karşı koruma sağlayan ananas aynı zamanda idrar söktürücü bir etkiye de sahiptir.

ananas-2_290515Ananas nasıl seçilir?

Ananas seçilirken meyvenin üzerinde bulunan yaprakların yeşil ve taze olmasına dikkat edilmeli. Dış yüzeyindeki renklerin canlı olması, olgunlaşmış olması önemlidir. Ananasın kokusu olgunlaşmış olduğunu gösterir.

Ananası soyduktan sonra halka şeklinde dilimlenerek tüketilebilir ya da katı meyve sıkıcısı ile ananas suyu çıkarılabilir. Ananası dilimlerken ortasında yer alan sert kısmı çıkarılmalı.

Ananas kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalı. Ayrıca K Vitamini eksikliği olanlar ve kan pıhtılaşmama sorunu yaşayanlar da ananas tüketmemeliler.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?