Anıtkabir’de dev Atatürk portresi!

Anıtkabir, Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 92’nci yıldönümü olan 26 Ağustos’ta, dev Atatürk portresi ile rekor denemesine sahne olacak!..

Bir süre önce sosyal medya üzerinden duyurulan rekor denemesi büyük ilgi gördü. Etkinlik için yurt genelinden onbinlerce katılımcının Atatürk‘ün canlı portresini oluşturmaya Anıtkabir’e gelmesi bekleniyor.

Daha önce İzmir ve Bursa’da da denenen etkinlikte Atatürk’ün dev portresi oluşturulacak. Ancak bu seferki 6 bin kişinin katılımıyla gerçekleşecek.

Fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün’ün önderliğinde yürütülen projeye katılmak isteyenler saat 12.00’den itibaren Anıtkabir Bayrak Alanı’nda açılacak istasyonlara kayıt yaptırabilecek. Tüm katılımcıların alanda yerini almasının ardından, yaklaşık 30 dakika boyunca hareketsiz kalacakları organizasyonun tüm aşaması 4 dev ekranla izlenebilecek.

Rekor denemesi niteliğinde olacak bu etkinlikte Guinness yetkilileri de bulunacak. Guinness rekor denemesine katılım için 13 yaşından büyük ve siyah giyiniyor olmak gerekiyor.

Başkomutanlık Meydan Muharebesi

MEYDANMUHAREBESİ_2508Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve Anadolu’nun düşmandan temizlenmesi 26 Ağustos sabahı Türk topçusunun ateşiyle başladı.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ve I. Ordu Komutanı taarruzu izlemek ve idare etmek üzere Kocatepe’ye çıktı. 26 Ağustos günü Türk birlikleri düşmana ait önemli birkaç tepeyi ele geçirdi. Düşman mevzileri birer birer çökertiliyordu.

27 Ağustos’tan itibaren, Türk kuvvetleri üstünlüğü ele geçirdi ve düşman geri çekilmeye başladı. Kuvvetlerimiz Afyon’u kurtardı. 28-29 Ağustos günleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilen taarruzla Yunanlılar‘ın beş tümenlik bir kuvveti yenildi. 29 Ağustos sabahına kadar Yunan ordusunun İzmir’e kaçış yollarını kesmek amacıyla düşman Dumlupınar’ın kuzeyindeki Aslıhanlar bölgesine sürüldü.

Düşman Dumlupınar bölgesinde çember içine alındı. 30 Ağustos sabahı iyice sıkıştırılan düşman orduları ile büyük bir meydan muharebesi başladı. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın doğrudan doğruya kendisinin yönetmesinden dolayı bu savaşa Başkomutanlık Meydan Muharebesi denilir. Dahi bir komutan olan Mustafa Kemal’in yönettiği bu savaşta bir gün içinde Yunan ordusunun büyük bir bölümü geri püskürtüldü.

Kaçan düşmanın hızla takip edilmesi, İzmir ve çevresindeki kuvvetleriyle birleşmemesi ve üç koldan Ege’ye doğru ilerlenmesi için Mustafa Kemal tarihi emrini verdi: “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” Bu emri alan, kahraman Türk ordusu, düşmana toparlanma fırsatı vermemek için hızlı bir şekilde düşmanı takip etti. Özellikle Türk süvarileri çevik hareketleriyle büyük başarılar kazandı. Yenilgi haberini alan diğer Yunan birlikleri kaçmaya başladı.

Amansız takip sonunda Türk birlikleri, 2 Eylül’de Uşak’a girdi. Kaçan düşmanı takip eden Türk birlikleri ilerleyerek işgal altındaki yerlere girdiler. Gediz, Alaşehir, Eşme, Salihli, Manisa, Kula, Aydın, Nif (Kemal Paşa) kurtarıldı. Bu takip ve kovalama 9 Eylül’de İzmir’de sona erdi. Diğer yandan, Eskişehir – Bursa yönünde ilerleyen Türk kuvvetleri buraları düşmandan temizledi. Bursa düşmandan kurtarıldı. 18 Eylül 1922’de Batı Anadolu tamamen Yunan işgalinden kurtarılmıştı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?