Anne Frank Kimdir, Günlüğü Ve Hayatı

Bir gün bir çocuk bir kitap yazar ve o kitap tüm dünya çocuklarının ortak dili haline gelir. İşte Holokost’ta hayatını kaybeden binlerce Yahudi çocuktan birisidir. Anne Frank da, ailesiyle birlikte saklandıkları süre boyunca hislerini döktüğü günlüğü sayesinde tanınan bir kız çocuğu. Anne Frank’ın Günlüğü adlı kitapla hem edebiyat hem de hisler dünyasında kendisine kalıcı bir yer edinen bu küçük kız. Ve Holokost’ta hayatını kaybeden çocukların sembolü haline gelmiştir. Savaştan sonra değişik dillerde yayımlanmış ve hatta dünyada pek çok ortaokul ve lisenin müfredatına alınmıştır.

Anne Frank Hayatı

1929’da Frankfurt kentinde dünyaya geldi. 5 yaşına kadar Babası Otto, annesi Edith Frank ve Ablası Margot ile birlikte bir apartman dairesinde yaşadı. 1933 yılında Nazilerin iktidara gelmesi ile Amsterdam’a kaçtılar. Ama Almanlar 1940’ta Amsterdam’ı işgal etti. Alman yetkililerle Hollandalı işbirlikçiler 1942 Temmuz’unda Yahudileri Hollanda’dan Polonya’daki ölüm kamplarına sürdü. 1942 Temmuz’unun ilk yarısı boyunca Anne ve ailesi diğer Yahudi aileleriyle birlikte saklandılar. Anne Frank’in “Gizli Oda” dediği Prinsengracht Sokağı’ndaki bir apartmanın çatı katında yaşadılar. Yakın çevrelerindeki kişilerin yiyecek ve giyecek yardımıyla idare ettiler. 1944’te bir Hollandalının ihbarı üzerine Gestapo tarafından tutuklandılar. Ve ailenin her üyesi başka kamplara gönderildi. Anne, her şey yoluna girdiğinde tuttuğu günlükleri kitap haline getirmek istiyordu. Ailesine tekrar kavuşma umudunu ise hep taze tutuyordu. Hep gülümseyen ve hayatı seven bir kızdı o. Fakat bedeni gitgide zayıflıyor ve güçten düşüyordu. Tifüse yakalanmıştı. Savaşın bitmesine iki ay kala Şubat 1945’te yaşamını yitirdi.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Anne Frank’ın Hatıra Defteri ya da bilinen diğer adıyla Anne Frank’in Günlüğü, küçük kızın ailesiyle birliktesaklanırken tuttuğu günlüklerden oluşur. Günlük, Anne Frank’in babasıOtto Frank tarafından Miep Gies’e verildi. Ve 60’tan fazla dilde basıldı. Anne Frank’in Günlüğü 1959’da beyaz perdeye uyarlandı ve 20. yüzyılın en iyi kitapları listesinde yer aldı.

Anne Frank Müzesi

Amsterdam’ın en popüler ve önemli müzelerinden biri Anne Frank’ın Evi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçan Anne Frank ve diğer yedi kişinin Alman işgalinden saklandığı gizli kitaplığın bulunduğu ev.

Amsterdam Prinsengracht 263’deki Anne Frank’in ailesiyle birlikte saklandığı ev müzeye dönüştürülmüş durumda. Biletler web sitesinden satın alınabilir. Kapıda bilet alma şansı yok. Bilet için doğru saat aralıklarını belirleyip orada olmak gerekiyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?