apple watch

Apple Watch ne zaman satışta olacak?

Akıllı saatler yavaş yavaş görücüye çıkıyor. Büyük merakla beklenen Apple Watch için piyasaya çıkış tarihi Mayıs olarak açıklandı…

Son dönemde hızla büyüyen giyilebilir akıllı cihaz sektörünün en dikkat çekenlerinden akıllı saatler tanıtılmaya devam ediyor.  Apple Watch’un seri üretiminden sorumlu olan Tayvanlı firmalara göre henüz üretimine başlanmayan akıllı saatin piyasaya sürülmesi Mayıs ayını bulacak.

Kullanıcılarını heyecanlandıran Amerikalı teknoloji devi Apple, bu alandaki ilk ürünü olan Apple Watch’u geçtiğimiz aylarda resmi olarak tanıtmış ve akıllı saatin 2015 yılının başlarında piyasaya sürüleceğini duyurmuştu. Apple’ın bu duyurusu sonrası ortaya çıkan söylentilerde akıllı saatin Şubat ayı gibi piyasaya sürüleceği iddia edilmişti fakat yapım aşamasında karşılaşılan sorunlar çıkış tarihinin yaz aylarına ertelenmesine neden olabilir.

Merakla beklenen Apple Watch‘un seri üretimine henüz başlanmadığı göz önüne alındığında akıllı saatin daha önce iddia edildiği gibi Şubat ayında piyasaya sürülmesi neredeyse imkansız. Apple’ın ilk akıllı saatinin üretimiyle görevlendirdiği Tayvanlı firmalara yakın kaynaklara göre, Apple Watch’un üretimine yaklaşık iki ay sonra başlanacak ve saatin piyasaya sürülmesi Mayıs ayını bulacak.

apple watch

Apple’ın geçen yıl iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile birlikte tanıttığı; ancak çıkış tarihi vermekten kaçındığı akıllı saati Apple Watch nasıl olacak?

Apple’ın CEO’su Tim Cook’un “kapsamlı bir sağlık ve egzersiz cihazı” olarak tanımladığı Apple Watch, Digital Crown adını verdiği özel kadranı sayesinde kullanıcıların görüşlerini engellemeden ekran üzerinde gezinilmesini ve yakınlaştırma yapmasını mümkün kılıyor. İki farklı ekran boyutuyla gelecek olan Apple Watch için üç farklı kaplama seçeneği bulunuyor.

Ekranı çizilme ve darbelere karşı dayanıklı olan safir kristal ile kaplı olan Apple Watch’da yerleşik jiroskop (her yönde dönen ve yalnız kütle merkezi sabit olan tekerlek), kalp atış hızı sensörü ve Taptic Engine adını taşıyan özel bir sensör bulunuyor. Taptic Engine sayesinde Apple Watch ekran üzerindeki hafif bir dokunuş ve sert bir bastırma arasındaki farkı algılayabiliyor.

apple watchSert dokunuşlar Apple tarafından Force Touch olarak adlandırılırken, Apple Force Touch’ı fareyle sağ tık yapmanın akıllı saatlerdeki karşılığı olarak tanımlıyor. Apple Watch için kablosuz şarj özelliği de bulunuyor.

Apple Watch ile kullanıcılar mesajlarını saatleri üzerinden okuyabilecek, sesli komutları yerine getiren dijital asistan Siri’yi de kullanabilecek. Ancak Apple Watch’un yapabildikleri sadece mesajları okumaktan ibaret değil elbette. Kullanıcılar harita yönergelerine, hava durumuna ve hatta iPhone’larındaki şarkılara yine saatleri aracılığıyla erişebiliyor.

Bunun dışında ses tanıma özelliği olan akıllı saatle emoji’ler yoluyla cevap gönderebiliyorsunuz. Apple Watch’da yazı yazabileceğiniz bir klavye sunulmuyor. Apple Watch ile tweet atabilmek de mümkün olacak. Özellikle Twitter’ın sıkı takipçileri için bu özellik oldukça kullanışlı olacak gibi görünüyor.

Apple Watch’ın fiyatının satışa çıktığında 349 dolardan başlaması bekleniyor…

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?