Argan yağının faydaları nelerdir?

Argan yağı nedir, nasıl elde edilir? Argan yağının faydaları nelerdir?..

Fas’a özgü bir ağaç olan argan ağacından elde edilen argan yağı, Fas yağı olarak da bilinmektedir. Argan yağı Kuzey Afrika’da pek çok kültürde saçları nemlendirmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Fas ve çevresinde saç bakımı için yüzyıllardır kullanılan bu doğal yağ, saç tellerini yumuşatır, kırıkları azaltır ve saçın kabarmasını önler. Kalın telli, ince telli, boyalı, dalgalı, düz veya kıvırcık her tip saçta kullanılabilir. Saç derisinde ve saçların üzerinde yağ birikimine yol açmaz. Nemli ve kırıkları azalan saç daha çabuk ve sağlıklı uzar.

argan yagi 1311 1Argan yağını saça doğal bir parlaklık vermek ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için kullanabileceğiniz doğal bir yağdır.

Eğer saçınıza şekil verdikten sonra parlaklık için saç spreyi kullanıyorsanız bunun yerine argan yağıyla hazırlayacağınız spreyi kullanabilirsiniz. Ayrıca saçınıza maşa ya da fön makinesiyle şekil verdikten sonra da argan yağı sürebilirsiniz. Argan yağı, saçlarınızı ısının etkilerine karşı korur. Saçlarınızın kurumasını engeller ve kabarmasını önler.

Argan ağacı nasıl bir ağaçtır?

Argan ağacı ülkemizde yetişmemektedir. Üretimi oldukça zahmetli olan argan yağı, saf haliyle yemeklerde de kullanılabilir.

argan yagi 1311 2Argan Ağacı, sadece Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın boyu 10 metre kadardır. Çevresi de 15 metreyi bulmaktadır. 150 – 200 yıllık ömürleri vardır. Yaprakları zeytini andırmaktadır. Bu yüzden Türkiye’de Fas zeytin ağacı olarak da bilinmektedir.

Argan ağacının küçük çiçekleri sarı ve yeşil renktedirler. Argan yağı elde edilen meyvesi ise ceviz, badem gibi sert kabukludur. Bu meyvenin içerisinden de yumuşak meyve çıkmaktadır. Mayıs ayında meyveler olgunlaşır. Haziran ve Temmuz aylarında ağaçtan düşmeye başlarlar.

Ağaç oldukça büyük dikenlere sahiptir. Bu yüzden meyvelerinin toplanması oldukça zordur. Ayrıca ağacın yetiştiği topraklar yarı kurak olduğu için bitki suyu bulmak için köküyle toprağın derinliklerine kadar uzanmaktadır. Böylece o bölgede erozyonu de önlemektedir. Argan ağacının nesli tükenmekte olduğu için 1998 yılında Fas Argan bölgesi UNESCO Biyosfer Rezervleri Programı’na dahil edilmiştir. Böylece argan ağaçları koruma altına alınmıştır.

Argan yağı nasıl elde edilir?

Saf argan yağı elde etmek için, yöre halkı tarafından ağacının altından toplanan yemişler tek tek taşla kırılıp içinde bulunan yumuşak çekirdeği çıkartılır. Ardından çekirdekler kavruluyor ve el değirmeninde kadınlar tarafından döndürülerek öğütülüyor. Öğütülen çekirdek arganyagi 1311 1içlerinden kahverengi bir hamur elde edilir. Bu hamura sürekli su katılarak yoğrulur. Yoğurma işlemi devam ettikçe argan yağı hamurun üzerine çıkmaya başlar. Bu işlemlerin hepsi Fas’lı kadınlar tarafından yapılmaktadır. Bunun için kadın kooparatifleri bile kurulmuştur. Kozmetikte kullanılan argan yağı için kavurma işlemi yapılmamaktadır.

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içerir. Ayrıca yüksek oranda antioksidan özelliği de taşımaktadır. Bu yağ yöre halkı tarafından hem yemeklik yağ olarak hem de güzellik için kullanılmaktadır. Bu yağın ısıtılmadan yenmesi gerektiği için daha çok salatalarda yada kahvaltıda ekmekle tüketmektedirler. Argan yağı kırmızımsı bir renge sahiptir. Kıvamı ise saf zeytin yağından daha koyu bir haldedir. Odunsu bir tadı vardır.

Argan yağının faydaları ve kullanımı

Cilt için yararları;

– Kırışıklıkları azaltarak cildin sıklaşmasını sağlar.
– Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.
– Cildinizin yumuşamasına yardımcı olur.
– Güneş (UHV zararlı ışınları), sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildinizi canlandırır.
– Ciltteki tahriş ve iltihaplanmayı azaltabilir.
– Göz altı kırışıklıklarında etkilidir.
– Hamilelik çatlaklarının önenmesinde faydalıdır.
– Hem kuru hem de yağlı ciltler için kullanıma uygundur.

Kullanımı: Argan yağının daha fazla etki göstermesi için yüzünüzü temizleyerek kullanmanız gerekir. Temizlemiş olduğunuz yüzünüze sadece birkaç damla uygulamanız yeterlidir. Argan yağı gün içinde ya da gece yatmadan önce yüze uygulanabilir. Parmağınızın ucuna birkaç damla argan yağı damlatın ve parmaklarınızı birbirine sürterek yağın biraz ısınmasını sağlayın. Parmaklarınızla tüm yüz bölgenize nazikçe masaj yaparak argan yağını yüzünüze uygulayın. Kuru bir cilde sahipseniz sabah ve akşam uygulayınız, cildiniz yağlı ise akşam yatmadan önce argan yağı ile nemlendirin.

argan yagi 1311Saç için yararları;

– Yıpranmış saçlara parlaklık verir ve saçları besler.
– Saç kırıklarının oluşmasını önler.

Kullanımı: Saçınıza kafa deriniz ıslanacağı kadar argan yağı uygulayın. Kafa derinize yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika
boyunca bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın.

Tırnak için yararları;

– Argan yağı kırılgan tırnak yapısını güçlendirir.

Kullanımı: 1 adet limonu sıkın ve çıkan limon suyu kadar argan yağını bir kapta karıştırın. Parmak uçlarınızı bu karışımın içinde 15-20 dakika bekletin. Haftada bir kere bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Saf argan yağının bulunan ve bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Almış olduğunuz argan yağının mutlaka organik olmasına dikkat ediniz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?