Arılar Birini Soktuktan Sonra Neden Ölürler?

Tabiattaki türlü çeşit canlıdan sadece birisidir arılar. En değerli ve faydalı besinlerden birisi olan balı üreten, bitkiler arasında aşılamayı gerçekleştirerek bizi besleyen sebze, meyve, bitki ve otların sürekliliğini sağlayan son derece iyiliksever canlılardır onlar. Ama bir de sokma özellikleri olmasa. Arı sokması çoğu kişide fobiye kadar giden bir korku sebebidir. Ciltte kızarıklık, şişkinlik ve yoğun bir kaşıntı hissi oluşturan arı sokması, alerjik bünyeli kişilerde hayati risk bile oluşturabilmektedir. Bu yüzdendir ki arı iğnesi insanlık için çok önemli faydaların yanı sıra ciddi tehlikeler de barındırır.

Arılar Birini Soktuktan Sonra Neden Ölürler 1

 

Peki acaba arılar neden sokar hiç düşündünüz mü? Aslında bu arılar için oldukça hazin bir işleyiş; zira bir arı soktuktan sonra son saniyelerini yaşar ve ardından ölür. Yeryüzünde 30 bine yakın değişik türde arı vardır. Bu arılar çiçeklerin civarında dolanıp dururlar. Bal arıları da, eşek arıları da zar kanatlılar sınıfındandır. Arı türlerinin çoğu yalnız yaşarlar ve dişi arılar yumurtalarını kendi yuvalarına bırakırlar. Bal arıları da yaban arıları da kalabalık gruplar halinde yaşar.

Bir arı kovanında 50 bin civarında arı yaşayabiliyor. Arılar kendilerini ve ailelerini iğneleri ile savunur. İğnesi bir arının en önemli silahıdır. Sadece dişi arıların iğnesi vardır. Yumurta bırakmayan işçi arıların zehir keselerine bağlı bir yumurta kanalları vardır ki bu kanal iğneye dönüşmüştür. İğnenin ucu ise kanca misali çengellidir. Dişi arı iğnesini çıkardığında deriye saplar. İğne ete saplandığı vakit zehir kesesinin civarındaki kaslar zehri bırakır. Bu zehir bırakma işlemi yaklaşık bir dakika sürer. Sanıldığı gibi bir arı yaşamı boyunca sayısız kez iğnesini kullanmaz. Bir dişi arı iğnesini çok mecbur kalırsa kullanır ve geri çekilirken iğnesini de bırakır. Bu da onun bir uzvunu kaybetmesi demektir. Arı bu olaydan kısa bir süre sonra ölür.

Her arının soktuğunu zannetmek de bir yanılgıdır. Zira bazı arı türleri sadece ısırır.  Her arının iğnesi yoktur. İğnesiz arı türleri iğneli yani sokan arılara göre de daha az bal üretir. Ama bir kereden fazla sokabilen arılar da yok değildir. Onlar zar kanatlılar türündendir. Eşek arıları zehirlerini bıraktıktan sonra iğnelerini kaygan bir şekilde çekebilir. Polen taşıyıcı bu arılar bal arılarına göre daha kolay sokarlar.

Yaban arılarında da ucu çengelli olmayan iğneler vardır. Kraliçe arıların iğneleri düzdür ve rakip kraliçe arıları sokup öldürerek kendi hakimiyetlerini devam ettirirler.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?