Artık Türkiye’de de MobileKids projesi var!

Çocukların trafikte daha dikkatli olmaları için Mercedes-Benz Türk ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı el ele verdi…
Mercedes-Benz Türk, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte trafiğin en savunmasız katılımcıları olan çocuklara trafikte doğru ve dikkatli davranmalarını sağlayacak yeni bir eğitim programına başladı.

Çocukları olası tehlikelere karşı yaşlarına uygun bir yaklaşımla bilinçlendirmek ve güvenliklerini sağlamak üzere Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG tarafından 2001 yılından bu yana çeşitli ülkelerde uygulanan MobileKids Trafik Eğitim Projesi Türkiye’de de hayata geçiriliyor.

Bugüne kadar Almanya, Hindistan, Malezya, İsrail, İtalya, Çin ve Macaristan’da uygulanan MobileKids projesiyle 1,3 milyon çocuğa ulaşıldı. Türkiye’de uygulanan projede Mercedes-Benz Türk ve TEGV MobileKids projesinde işbirliği yapıyor.

Trafik Ateşböceği yollarda!

Çocuklara birebir ulaşılması için TEGV’in gezici öğrenim birimi eğitime dahil edilerek ilk tematik ateşböceği olan Trafik Ateşböceği hazırlandı. Trafik Ateşböceği “Çocuklar Yollarda” sloganıyla Türkiye’ nin çeşitli bölgelerinde ilköğretim çağındaki çocuklara trafik eğitimi verecek.

Proje’nin ilk 5 yılında, her yıl 3-4 farklı ilde bulunan yaklaşık 7-8 okulda etkinlik yapılması, her yıl 1-2 coğrafi bölgeye gidilmesi ve 5 yılın sonunda ülkemizin 7 bölgesine ulaşılması planlanıyor.

mobilekids1_17112013

Trafik Ateşböceği’nin yanı sıra MobileKids web sitesi (www.tr.mobilekids.net) projenin bir diğer önemli aracını oluşturuyor. MobileKids web sitesi içerdiği trafik konulu oyunlarla çocuklara eğlenerek öğrenme fırsatı sunarken, ailelerine trafik eğitimi konusunda yararlı bilgiler veriyor.

Trafik bir paylaşma ve iletişim kültürüdür. Bu kültür ancak erken yaşlardan itibaren başlayan ve devamlılık gerektiren bir öğrenme süreci ile sağlanabilir. Trafik eğitiminde bireylerden beklenen; trafikte yaşam kültürü ile ilgili değer, tutum ve davranış değişikliğini gerçekleştirmeleridir.

TEGV ve Mercedes-Benz Türk işbirliğiyle başlatılan projenin amacı; 7-14 yaş arası ilköğretim çağı çocukların trafik bilgisi ve farkındalığını artırmak ve trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutumları kazanmalarını sağlamaktır.

Çocuklar okul içi ve okul dışı saatlerde, TEGV ateşböceğine gelerek trafik eğitim programına devam etmekte, eğlenerek öğrenecekleri etkinliklere katılmaktadırlar.

mobilekids_17112013

Trafik Eğitim Programı etkinlikleri, bu program için özel olarak inşa edilmiş tematik ateşböceğinde gerçekleştirilmektedir. Bu ateşböceği, çocukların program içeriklerini uygulayabilecekleri özel donanım ve materyale sahip tematik bir ateşböceği olacaktır. Eğitim Programı, Mercedes’in birçok ülkede uyguladığı trafik eğitim programı “Mobile Kids” programından uyarlanarak geliştirilmiştir.

Program; temel trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme ve trafikte özel durumlar gibi modüllerden oluşmakta ve bu konularda çocukların yetkinliklerini artırmayı hedeflemektedir.

Trafik Ateşböceği, İlk Öğretim Okullarında okul bahçelerine yerleşecek ve etkinlikleri burada gerçekleştirecektir. Okuldaki her çocuk 6 saatlik trafik eğitimi etkinliklerinden faydalanacaktır. Bunun yanında çocukların yaz mevsiminde de eğitime katılabilecekleri şekilde program zenginleştirilmiştir.

Trafik Ateşböceği, sadece çocukların değil, gittiği kent merkezlerinde büyüklerin de ilgisini çekecektir. Trafik ile ilgili özel gün veya dönemlerde yetişkinlerin de katılabileceği etkinliklere programda yer verilmiştir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?