Artık Yıl Nedir

Artık yıl Miladi takvime göre yani Gregoryen 366 gündür. Bu fazla gün artık gün ve şubat ayının 28 gün olmasına dört yılda bir 29 gün olmasına artık yıl denilmektedir. Böyle bir uygulamanın nedeni ise Dünyanın Güneş etrafında dönmesi ve Güneşin aynı meridyen üzerinden iki defa geçmesi nedeni ile ortalama zamanın yani günün tam olarak olmamasından meydana gelmektedir.

Artık yılların tam olarak hesaplanma şekli 4’ün katları olarak geçmektedir. Genel olarak 4 rakamının katı olarak hesaplanmıştır. 1996, 2000, 2004,2008 olmaktadır. Bu kuralında 2 çeşit hesaplanması bulunmaktadır. 4000’e bölünen yıllarında artık yıl olarak kabul edilmemektedir. Yani 4000, 16000 ve 24000 yılları 400’e bölünmüş olmasına rağmen artık yıl olarak kabul edilmeyecektir. Kısacası 4’e tam olarak bölünmekte olan yıllara artık yıl denilmektedir. 100’e tam olarak bölünmekte olan yıllara artık yıl denilmez. 400’e tam olarak bölünmekte olan yıllara artık yıl denilmektedir. 4000’e bölünen yıllara artık yıl denilmez.

İnsanlar bir yılın 365 gün olduğunu bilmektedir. Fakat dünya güneş etrafında dönerken bu dönüşünü 365 gün 6 saat 9 dakika 9,3 saniyede bir tam tur dönmektedir. Bu nedenle şubat ayı her 4 yılda bir 29 çekmekte ve 4’e bölünmekte olan yıllarda 29 gün olarak hesaplanmaktadır. Bundan dolayı şubat ayı 4 yılda bir 29 gün olarak kabul edilmiştir.

Artık Yılların Genellemesi

Artık yılların genel olarak astronomik ya da mevsimsel bir şekilde 1 gün daha fazla olan bir yıl için verilmektedir. Artık yılların genel olarak tam bir olay açısından eşitlenmesi aşamasında kaydırmak amacıyla yapılmaktadır.

Artık Yıl Nedir 4

Evrende uzun bir süredir varlığını gösteren ve bizi bundan haberdar eden bundan sonra sene, çoğu kültüre tesir etmiş; birbirinden enteresan hallere sebebiyet vermiştir. Bunların hepsini inceleyebilmek olası olmasa da bir seksiyonuna göz atmak, konunun eğlenceli bir al alması yönünden önemlidir. Bu önemi rahat bir şekilde belirtebilmek amacıyla de başlıklar kullanmak ve bundan sonra senesi bu minvalde irdelemek, bizim hareket şemamız olacaktır.

Artık Yıl Nedir 1

Artık seneler, bilindiği gibi 365 gün olan bir senenin 366’ya yükselmesiyle meydana çıkan senelerdir. Normal şartlar altında Dünya’nın Güneş çevresinde tam tur atması 365 gün 6 saat sürerken, 4 sene süresince tekrarlanan bu hal neticesinde ek halindeki ‘’6 saat’’ 1 güne dönüşmektedir. Böylece bir sene 365 gün yerine 366 gün olmuş olup, şubat ayı da 29 güne tekabül etmektedir.

Artık senenin her dört senede bir meydana yaklaştığını ve bir senenin bundan sonra mı değil mi sorusuna nasıl yanıt verileceğini öğrendikten sonra; istikbal amacıyla şu çıkarımı gerçekleştirme olasıdır. 2016 bundan sonra sene olduğuna göre; 4 sene ardından da bundan sonra sene olacaktır. Yani bundan sonra sene kümesi kuracak olursak, bu kümede 2016-2020-2024-2028 şeklinde bir sıralama olması olasıdır. Ancak tekrar 4’ün kartı olmasına karşın 2100 senesi amacıyla aynı şeyin söylenmesi doğru olmayıp, bu ılın 400’e kalansız bölünmediği ortadadır.

Artık Yıl Nedir 2

Gregoryen takvimi amacıyla son iki rakamı ‘’00’’ olmayan ve 4’e kalansız bölünebilen tüm seneler, bundan sonra sene olarak kabul edilirken; son iki rakamı ‘’00’’ olan ve 400’e bölünebilen bilen başka seneler da bundan sonra sene kapsamındadır. Misal, 1800 senenin son iki rakamı ‘’00’’ iken bu seneni 400’e bölünebilmesi kalansız şekilde olası değildir. Tersinir şekilde 2000 senenin hem son iki rakamı’’00’’ hem de 400’e kalansız bölünebildiği amacıyla; 2000 senesi, bundan sonra senedir.

Artık Yıl Nedir 3

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?