Asgari ücret nedir?

Ekonomi konuşulan her ortamda asgari ücret konusu geçer!.. Çoğunlukla asgari ücrete yapılan zamdan bahsedilir. 2015 asgari ücret belli oldu!

Asgari sözcüğünün kelime anlamı en düşük demektir. Bu bağlamda asgari ücret de işverenin, işçiye ödemek zorunda olduğu en düşük ücrete denir. Asgari ücretin tesbitinde, işçinin, asgari ölçüler içinde insan haysiyetine yaraşır şekilde yaşama ve çalışma imkanı göz önünde bulundurulur. Asgari ücretin altında ücret belirlenmesi mümkün değildir. Bir başka ifade ile asgari ücret, işçi ve işverenin aralarındaki sözleşme özgürlüğünü kısıtlayan bir kayıtlamadır.
Asgari ücret başlıca, emek arzının, emek talebinden fazla ve böylece emek fazlası olan gelişmemiş ülkelerde, teşkilatlanmamış ve düşük ücretli emekçi kitlesini korumak amacındadır. Milletlerarası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) tavsiyeleri ile birçok ülke tarafından uygulanmaktadır.

Asgari ücret dünyada ilk kez nasıl ortaya çıktı?

asgariucret4_2512Asgari ücret ilk kez İngiliz sömürge sisteminde ortaya çıkmıştır. İngiliz sömürü düzeninde sömürülen ülkelerde yine o ülkenin yerli halkı kullanılırdı. Bu ülkelerin altın ve elmas madenlerinde İngiliz işverenler, yine o ülkenin yerli işçilerini çalıştırırlardı. Kurulan tarım işletmelerinde sömürge ülkelerin iklim ve toprak özelliklerine göre çay, kahve, pamuk, şeker kamışı gibi sermayenin ihtiyaç duyduğu ürünler yetiştirilir ve dünya piyasalarına sunulurdu.

Tüm bu üretim süreçlerinde ülkelerin kaynakları sömürülürken, İngiliz işverenler yerli halkın emeklerini de sömürmede ipin ucunu kaçırdı; neredeyse karın tokluğuna çalıştırdılar. Bu gidişle sömürgelerde toplu başkaldırıların meydana gelmesi endişesiyle sömürgelerde belli bir ücretin altında işçi çalıştırılması yasaklandı. Böylece asgari ücret uygulaması da başlamış oldu.

Türkiye’de asgari ücret uygulaması 1036 sayılı İş Kanunu (1951) ile başlamıştır. Ne var ki, 1967 yılına kadar mahalli komisyonlar aracılığı ile yapılan tespitler başarılı olamamış ve bütün işçilerin asgari ücretten faydalanmaları temin edilememiştir. 1967 yılından bu yana (931 sayılı İş Kanunu ile) asgari ücretler, işçi-işveren ve hükümet temsilcilerinin katıldığı merkezi bir komisyon tarafından bütün işçileri kapsayacak bir biçimde iki yılda bir kararlaştırılmaktadır. Çıraklar ve tarım işçileri için ayrı ücret tesbiti yoluna gidilmektedir. Tespit yapılırken işçinin başlıca fizyolojik ihtiyaçları ve fiyat listeleri dikkate alınmaktadır.

1982 Anayasası’nın ücrette adalet başlığını taşıyan 55. Maddesi, asgari ücretin tesbitinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumunun göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etmektedir.

asgariucret2_2512TÜİK’in belirlediği geçim ücreti kaç?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) aylık geçim ücretini açıkladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında TÜİK bir işçinin geçimi için gereken aylık tutarı net 1424 lira 70 kuruş olarak açıkladı.

Toplantıda, komisyonun verdiği görev gereği hesap yapan TÜİK, bir işçinin geçimi için gereken tutarı net bin 424 lira 70 kuruş olarak açıkladı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katıldı. İşçi tarafını Türk-İş’in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) temsil ettiği komisyona, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlık yaptı. Kalkınma Bakanlığı temsilcisinin sunumunun ardından, komisyonun verdiği görev gereği hesap yapan TÜİK temsilcisi, varılan sonuçları açıkladı. Temsilci, ağır işlerde çalışan bir işçinin geçimi için gereken asgari tutarı net bin 424 lira 70 kuruş olarak bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 30 Aralık’ta toplanma kararı alan komisyonun, bu toplantıda yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemesi bekleniyor.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümet yetkililerinin ekonominin iyi olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, söz konusu bu iyi tablodan asgari ücretliye düşen refah payının verilmesi gerektiğini söyledi. Asgari ücretin en düşük devlet memurunun ücreti seviyesine yükseltilmesi yönünde taleplerinin olduğunu ama komisyonun diğer üyelerinin buna sıcak bakmadığını ifade eden Irgat, “Bizim talebimiz insan onuruna yakışan bir ücreti geçerli kılmak. Alım gücünün iyice düştüğü, kriz senaryolarının dillendirildiği bu ortamda, dar gelirliye bir simit parası kadar artışın yapılmasını kabul etmemiz mümkün değil. Bundan dolayı da TÜİK’in hesapladığı rakam müzakerelerin temelini oluşturmalıdır” dedi.

Mevcut asgari ücret 891 lira!

İşçi ve işveren temsilcilerinin 2013’ün Aralık ayındaki pazarlığının ardından, 2014’te asgari ücretin ilk 6 ayda yüzde 5, ikinci 6 ayda ise yüzde 6 arttırılması kararlaştırılmıştı. Halen bir işçi için brüt bin 134 lira, net 891 lira 3 kuruş olarak uygulanan asgari ücretin işverene toplam maliyeti bin 332 lira 45 kuruşu buluyor. Hükümet, 2015 yılı programında, asgari ücrette bu yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3’er artış planlandığına yer vermişti.

2015’te asgari ücret ne kadar?

asgariucret1_2512Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücreti 949 TL olarak açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2015 yılında uygulanacak asgari ücreti açıkladı.

Asgari ücret 2015’te yılın ilk yarısında brüt olarak 1.202 TL, ikinci yarısında ise 1.274 TL olarak belirlendi. Asgari ücrette net rakam ise 2015’in ilk altı ayda 949 TL, ikinci altı ayda 1.000 TL oldu.

Buna göre asgari ücrete önümüzdeki yıl yüzde 6+6 oranlarında artış yapılmış olacak.

Öte yandan Bakan Çelik, 3 çocuklu asgari ücretliden de gelir vergisi alınmayacağını açıkladı.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?