Aşık Veysel Şatıroğlu: Hayatı, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Aşık Veysel Şatıroğlu halk şairi, ozan ve türkücüdür. Yazımızın devamında aşık veysel kara toprak gibi en önemli eserlerini, hayatından önemli anları ve merak edilen tüm soruları bulabileceksiniz.

Aşık Veysel Şatıroğlu: Hayatı, Biyografisi, Eserleri Ve Edebi Kişiliği

Aşık Veysel Hayatı

Aşık Veysel 1894 yılında doğmuş ve 1973 yılında da aramızdan ayrılmıştır. Babasının adı Ahmed, annesinin adı ise Gülizar’dır. 7 yaşında çiçek hastalığına yakalanarak bir gözünü kaybetmiştir. Bir gözünü kaybettikten sonra da ikinci gözüne perde inmesi ile tamamen kör oldu. Aşık Veysel’in çok az görebildiğini biliyoruz. Az da olsa gören gözü de babasının değneğinin ucunun gözüne batması sonucu kör olmuştur.

Aşık Veysel’in babası saz ustasıydı. Zaman zaman bölgenin önde gelen kişilerini evine toplar ve saz çalardı. Daha sonra oğlu Aşık Veysel için de sal almış ve onun sazı öğrenmesine sağlamıştır.

Özellikle saz derslerine yollaması onun gelişiminde çok önemli olmuştur. Aşık Veysel 25 yaşında evlenmiştir. 1919 yılında evlenen Veysel, 2 yıl sonrasında hem annesini, hem de babasını kaybetmiştir. Aynı dönemde eşinin de terk etmesi sonucu bir başka kadınla evlenerek 7 çocuk sahibi oldu.

Aşık Veysel Şiirleri

Aşık Veysel saz şairliğine meraklı bir kişiydi. Özellikle 1933 yılına kadar usta malı şiirleri söylerdi. Daha sonrasında ise kendi şiirlerine yazmaya ve söylemeye başlamıştır. Özellikle aşık veysel uzun ince bir yoldayım günümüzde de halen söylenen bir eserdir. 33’lü yıllardan sonra tüm Türkiye’yi gezmiş ve Cumhuriyet’in onuncu yıl dönümünde Ankara’ya gelmiştir.

Aşık Veysel Şatıroğlu: Hayatı, Biyografisi, Eserleri Ve Edebi Kişiliği 1

Yapılan Cumhuriyet kutlamalarına katıldı ve sazıyla şiirlerini söyledi. Ayrıca, Aşık Veysel’in köy enstütilerinde müzik öğretmenliği de yaptığı bilinmektedir. En önemli Aşık Veysel şiirleri olarak Dostlar beni hatırlasın, sazımdan sesler ve deyişler adlı eserleri belirtebiliriz.

Aşık Veysel Türküleri

Aşık Veysel türküleri özellikle Alevi kültüründe çok önemli yere sahiptir. Taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen bu türkülerin çoğu günümüze kadar ulaşmıştır.

Özellikle uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece diye devam eden türküsü ülkemizde yaşayan herkes tarafından bilinmektedir. 1944 yılında şiirleri ve deyişleri, 1950 yılında sazımdan dersler, 1970 yılında dostlar beni hatırlasın, 1984 yılında da bütün şiirleri adlı eserleri yayımlanmıştır.

Aşık Veysel Özellikleri

  • Aşık Veysel’in en önemli özelliği şiire olan ilgisidir.
  • Halk şiirinin son büyük ustası olarak bilinen Veysel, insan, yurt ve toprak teması üzerinde durmuştur. Bu temalar üzerine çok sayıda şiir, deyiş ve eser bırakmıştır.

Aşık Veysel Şatıroğlu: Hayatı, Biyografisi, Eserleri Ve Edebi Kişiliği 2

  • 7 yaşında çiçek hastalığı sonucu bir gözünü kaybetmesi, daha sonra diğer gözüne perde inmesi ve çok az gören gözünü de babasının değneği ile kaybetmesi ünlü ozanımızın en önemli özelliklerinden biridir.
  • Tüm ülkeyi dolaşarak şiirler yazması, 25 yaşında ilk evliliğini yapmış olması, 27 yaşında anne ve babasını kaybettikten sonra eşinin de kendisini terk etmiş olması ozanımızın talihsizlikleridir.

Aşık Veysel Hayat Hikayesi

Aşık Veysel hayat hikayesini bu şekilde anlatmış olduk. Şiir, türkü ve deyişlerinin dışında aşık veysel sözleri olarak da çok sayıda söz günümüze kadar ulaşmıştır. Zor geçen hayatının hikayesi içerisinde çok daha önemli yaşanmışlıklar bulunmaktadır. Vatan, yurt ve toprak gibi konulara çok fazla önem vermesinden dolayı şiirleri, türküleri ve sözleri bu temalardan etkilenmiştir. Halk ozanı olan Aşık Veysel’in günümüze kadar gelen bu eserlerini herkesin okumasını ve dersler almasını tavsiye ediyoruz.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?