Aspendos Antik Kenti (Tiyatrosu) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi Ve Tarihçesi

Aspendos Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ve birçok sanatçının konser verdiği, etkinliklerin sergilendiği önemli tarihi merkezlerden biridir. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri olan Aspendos tiyatrosu nerede ve özellikleri neler diyorsanız işte yanıtları…

Aspendos Nerededir?

Aspendos tiyatrosu nerede? Aspendos, Antalya’ nın Serik ilçesi Belkıs köyünde’dir. Antalya’nın doğusunda bulunan Köprüçay (Eurymedon) nehrinin yanında biri büyük biri küçük iki tepe üzerinde kurulmuştur.

Aspendos Antik Kenti Mimarisi

Aspendos Antik Kentinden günümüze kalan en önemli eserler bazilikası, agora, su kemerleri yol ve döneminin bir harikası olarak günümüze kadar oldukça sağlam kalan tiyatrodur.

Aspendos tiyatrosu, döneminin belirgin tiyatro binası yapım özelliklerini içermektedir. 2. yüzyıl sonlarında yapılmıştır. inanılmaz derece mükemmel akustiği ile çağdaşlarının arasında haklı bir üne sahiptir. Kayıtlardan tiyatronun mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon olduğu anlaşılmaktadır. Dönemin benzer büyük yapıları gibi yığma taş duvar tekniği ile yapılmış olup 2 katlı olarak inşa edilmiştir. Tiyatronun beş kapısı seyirci girişleri ve sanatçıların kullandıkları kapılardır. Kalıntılardan anlaşıldığı gibi ahşap çatı örtüleri küçük odalar ve nişlerde daha zengin bir görünüş için süs çatılarıyla tamamlanmıştır.

Aspendos Antik Kenti’ nde bulunan bazilika o dönemin anlayışına uygun olarak bir orta alan ve onu çevreleyen odalardan oluşmuştur. Merkez alanın yüksekliği çevresindekilerden fazladır ve çevresi zarif sutunlarla çevrilmiştir. Roma dönemindeki orijinal yapısı Bizans döneminde yapılan onarım ve değişikliklerle farklılaşmasına rağmen orijinal yapının nasıl olduğuna ait ipuçlarını içerir.

Şehrin merkezi diyebileceğimiz agora geniş bir merkez alana ve diğer 3 tarafını çevreleyen evler ve ticarethanelerle çevrilmiştir. Agoralar şehrin ticaret, siyaset ve sosyal yaşantısının merkezidir. Merkezinde ticari yapılan, sosyal ve politik faaliyetlerin yapıldığı alan bulunmaktadır. Agoranın hemen yakınında Nymphaeum duvarından günümüze sadece bir bölümü ayakta kalabilmiştir.

O dönemin hemen tüm antik kentlerinde olduğu gibi su kamerleri Aspendos antik kentinden günümüze kısmen kalan önemli bir eserdir. Şehrin su ihtiyacı için kilometre böyutlarındaki bu su kemerleri dönemim önemli mühendislik yapılarındandır.

Aspendos Antik Kenti (Tiyatrosu) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi Ve Tarihçesi 1

Aspendos Antik Kenti Tarihçesi

En parlak çağlarını 1. ila 3. Yüzyıllarda yaşasa da Aspendos Antik Kentinin kökenleri çok daha eskilere MÖ 1000 yıllarına kadar gider. Akalar tarafından kurulduğu düşünülmektedir ve kendi adına madeni para bastıran ilk Anadolu şehirdir. Bir diğer efsaneye göre Truva Savaşı sonrası bölgeye gelen Argive kolonicileri tarafından kurulmuş olduğu söylenir. Eski dönemlerde birçok kez işgal edilip el değiştiren Aspendos en parlak ve zengin dönemini Roma İmparatorluğu döneminde yaşamıştır. Şehrin en önemli yapıları olan antik tiyatro ve su kemerleri Roma döneminde yapılmıştır. Kent daha sonra Bizans ve Selçuklular tarafından yerleşim yeri ve ticaret yeri olarak kullanılmış ve daha sonra önemini yitirip günümüze gelmiştir.

Aspendos Antik Kenti Tarihçesi

Aspendos Efsanesi

Aspendos kentinin hakimi Aspendos’ a en faydalı işi yapacak kişi ile evlendireceğini ilan eder. Birçok aday elenir ve iki aday finaldedir. Su kemerlerini yapan Mimar Tiberius Claudius Italicus, ve Antik tiyatroyu yapan Mimar Zenon. Aspendos kentinin hakimi suyun önemininden dolayı Su kemerlerini yapanı seçmeye karar verir. Ancak kızı Antik tiyatronun mimarına aşıktır ve onunla evlenmek istiyordur. Baba kız arasında tiyatronun en üst bölümündeki tonozların altında tartışmada kızı babasını ikna etmek için dil dökerken bir ses yankılanmaya başlar. En aşağıda sahnede tiyatronun mimarı Aspendos Hakiminin kızıyla ben evlenmeliyim diye mırıldanmaktadır ama sesi büyüyerek en uzak noktadaki Aspendos Hakiminin kulağına geliyordur. Bu olağan üstü akustik yapıdan etkilenen Hakim kızını Tiyatronun mimarı Zenon’a verir. Düğünleri de bu tiyatroda yapılır.

Aspendos Efsanesi

Aspendos tiyatrosu nerede ve tarihi nedir siz değerli okurlarımıza kısaca anlatmaya çalıştık. Görülmeye değer tarihi yerlerden biri olduğunu söylüyor ve tavsiye ediyoruz.

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?