Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi ve Eğitimi

Asperger sendromu, çocukluk çağlarında ortaya çıkan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sorundur. Otizm ile benzer özellikler göstermesi nedeni ile bu hastalıkla karıştırılmaktadır. Oysa ki bu iki rahatsızlık benzer belirtiler gösterse de birbirinden farklıdır. Erkek çocuklarda daha sık görülen bu hastalık 3-4 yaşlarında kendini belli eder ve hayat boyu devam eder. Asperger sendromunun en belirgin özelliği aşırı içe kapanıklık, iletişim sorunu ve beceri zayıflığıdır.

Asperger sendromu olan kişiler yaşantılarında bazı zorluklarla karşılaşırlar. Bu noktada ailelere önemli görevler düşmektedir. Ailenin çocuğun durumunu erken fark etmesi gerekli tedbirlerin alınması bakımından oldukça önemlidir. Her içe kapanıklık Asperger olarak değerlendirilmemelidir. Bu rahatsızlığın belirtilerini ve tedavisi hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Asperger Sendromu Özellikleri

 • Asperger sendromunu otizmden ayıran en önemli özelliklerden birisi, bu çocukların iki yaşından itibaren diğer yaşıtları gibi konuşmaya başlamalarıdır.
 • Bu çocuklar konuşabilirler fakat konuşmaları tek düze, hızlı ve duygudan yoksundur. Sohbeti başlatmakta ve sürdürmekte zorluk çekerler. Rutini sever ve değişiklikten hoşlanmazlar.

 • Asperger sendromu olan kişiler sosyal olabilmek için çabalar fakat bunu başaramazlar.
 • Sözcüklerin mecazi anlamlarını kavramakta zorlanırlar.
 • Bisiklet sürmek gibi koordinasyon gerektiren becerilerde zorluk yaşarlar.
 • Konuşmaları resmi ve göz kontağı zayıf olan bu bireylerdeki en belirgin özelliklerden birisi de sakarlıktır.
 • Motor becerileri diğer yaşıtlarına oranla daha geç gerçekleşir. Bu kişiler İlgi duydukları konulara çok iyi odaklanabilir ve aşırı detaycı olabilirler.
 • Asperger sendromu belirtileri arasında çocukların yürüyüşündeki farklılık da göze çarpmaktadır.
 • Her içine kapanık çocukta Asperger sendromu olduğu söylenemez.
 • Bu belirtilerden birkaç tanesi mevcut ise o zaman gerekli önlemin alınması gerekmektedir.
 • Asperger sendromu olan kişiler ilgi alanlarına kolay odaklanabildikleri ve detaylara dikkat ettikleri için bu onların mesleki kariyeri açısından avantaj sağlayabilir.
 • Bu tür rahatsızlığı olan kişiler teknolojiye ilgi duyarlar ve çoğunluğu mühendislikte başarılı olurlar.

Asperger Sendromu Tedavisi

Asper sendromu tedavisi için önce rahatsızlığın ne boyutta olduğu bir uzman tarafından araştırılmalıdır. Her ne kadar Asper sendromu test bulanmasa da, doktorlar röntgen ve kan testleri yaparak hastalığın boyutununu teşhis edebilirler.

Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi, Eğitimi Nedir? Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir? 1

Asperger sendromunda genetik özelliklerin de payı olduğu düşünülmektedir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte bazı belirtiler azaltılabilir. Bu şekilde en azından kişi eğitim alabilir ve daha kaliteli bir yaşam sürebilir. Asperger sendromu olan çocuklara özel bir eğitim gerekmektedir. Alacakları eğitim sayesinde diğer bireylerle etkileşim yetenekleri gelişebilir. Bu tür bir rahatsızlığı olan çocuklar ilgi duydukları alanlara yönlendirilirlerse çok başarılı olabilirler. Asperger sendromunun tedavisinde amaç iletişim ve sosyal vasıfları geliştirmektir. Aktivite odaklı gruplar ve danışmanlık da bu hastalığın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Asperger Sendromu Eğitimi

Asperger sendromunda eğitim son derece önemlidir. Bu tarz bir rahatsızlığı olan bireyler insanlarla iletişim kurmakta zorlansalar da ilgi duydukları alanlarda çok başarılı olabilirler. Onların hayal gücü ya da el becerileri gelişmese de kendi ilgi alanlarına çok iyi odaklandıkları için uygun meslek dalına yönlendirildikleri zaman başarılı olabilirler.

Bu rahatsızlık kişinin hayatını bazı yönlerden kısıtlasa da onun başarılı olmasına engel değildir. Asperger sendromu olan çocuklara normal okullarda eğitim vermek biraz zor olabilir. Çocukların bu konuda eğitim veren kuruluşlarda eğitim almaları daha faydalı sonuç sağlayabilir. Asperger sendromu olan çocuklar eğitilirken onların sorununa göre farklı bir yol izlenmektedir. Daha sonra gösterdikleri ilerlemeye bakarak farklı stratejiler geliştirilebilir.

Asperger Sendromu Özellikleri, Tedavisi, Eğitimi Nedir? Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir? 2

Asperger sendromu kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar sayesinde bu tür rahatsızlığı olan bireylerin sosyalleşmesine katkı sağlayabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda evinde hayvan besleyen bu tür ailelerin çocuklarının diğerlerine oranla sosyalleşme yönünde ilerleme kaydettiği ortaya çıkmıştır.

Asperger Sendromu Olan Ünlü Kişiler Kimlerdir?

Bilim alanında çok başarılı olan bu kişiler arasında çok ünlü isimler de bulunmaktadır. Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Marie Curie ve Thomas Jefferson gibi ünlü kişiler de Asperger Sendromu olduğu bilinen isimlerdir.

Bu yazımızda asperger sendromu nedir kısaca anlatmaya çalıştık. Ailesinde bu tür bir rahatsızlık olan kişiler bu konuda bilinçli davranmalıdır.Bu sendromda çocuk konuşmayı ve yürümeyi normal bir şekilde öğrenebilir. Zekasında herhangi bir sorun yoktur. Bu nedenle başka rahatsızlıklarla karıştırılmamalı, konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Asperger sendromu makale okunmalıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?