Asya Haritası

Asya Dünya üzerinde bulunan kıtalardan birisi olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın en büyük kıtası konumundadır. Asya kıtası güneyde Hint okyanusu, doğusunda Pasifik Okyanusu, kuzeyinde Buz denizi ve batısında Avrupa kıtası ile çevrili bir kıtadır. Asya kıtasının Avrupa kıtası ile olan sınırı kesin olarak belli değildir. Nedeni ise eskiden Don nehri Asya ve Avrupa sınırı olarak kabul edilmişti. Daha sonraları ise Ural dağları sınır olarak tanınmaya başlandı. Bugün bu kabul edilmiştir. Asya kıtasının Okyanusya kıtası ile de sınırları tam olarak belli değildir. Asya ile Okyanusya arsında bulunan ufak adalar nedeniyle tam olarak belli olmamaktadır. Asya kıtası Dünyadaki kara parçasının üçte birini kaplamaktadır. Asya kıtasının yüz ölçümü 43,7 milyon km ile 44,7 km arasında olmaktadır.

Asya kıtasının doğu ve batı uzunluğu 10.000 km, kuzey ve güney uzunluğu ise 8.300 km arasında olmaktadır. Asya kıtası nüfus bakımından dünyanın yarısından fazlasını barındırmaktadır. Asya kıtası genelde 4 coğrafi bölge olarak belirlenmiştir. Bunlar Güney Asya, Orta Asya, Kuzey Asya ve ön Asya olarak adlandırılmaktadır. Asya kıtasının jeolojik yapısı da üç kısma ayrılmaktadır. Bunlar sırası ile yaşlı kayalıklardan oluşan birinci tabaka, genç kayalıklardan meydana gelen ikinci tabaka ve 70 milyon yıl öncesinde oluştuğu tahmin edilen üçüncü jeolojik zamana ait kıvrımlardan oluşan üçüncü tabakadır.

Asya Haritası 1

Asya kıtası 3 milyarın üzerinde nüfusu barındırmaktadır. Bu kıtanın nüfusunun %55’i Muson bölgesinde bulunmaktadır. Sibirya nüfusun az olan bölgesidir. Kilometrekareye 1200 kişi ile Cava adası, 386 kişi ile Hindistan ve Çin bulunmaktadır. Siyah, beyaz ve sarı rengin bulunduğu bir kıta olmaktadır. Dünyanın en kalabalık yerleri olarak Tokyo ve Şangay’dır. Çin, Hindistan ve Japonya en kalabalık ülkelerdir.  Asya kıtasında yer alan ülkelerin kalabalık şehirleri bulunmaktadır. Kalabalık şehirler arasında yer alanlar Çin ülkesinde bulunan Pekin şehri, Japonya ülkesinde bulunan Seul ve Tokyo şehirleri bulunmaktadır. Hindistan’da bulunan Delhi şehrinin de nüfusu çok yüksektir.

Asya kıtası üzerinden yaşayan insanların ırkları değişmektedir. Ön Asya olarak adlandırılan bölgede tam olarak beyaz bir ırk yaşamaktadır. Güneydoğu Asya kısmında ve Filipinler ülkesinin etrafında siyah bir ırk olarak yaşayan insanlar bulunmaktadır.

Asya kıtası üzerinden yaşayan ülkelerin kendilerine ait dilleri bulunmaktadır. Asya kıtası üzerinden yer alan diller Çince, Farsça, Hint ve Japonca ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Ülkelerin genel olarak ekonomi açısından kaynakları tarıma dayalı olarak ilerlemektedir. Asya kıtasının tarıma tam olarak uygun olmamasına rağmen ülkelerin genel olarak tarımla uğraşıldığı bilinmektedir. Tarım alanlarında genel olarak yetiştirilen ürünler buğday, çavdar ile yulaf bulunmaktadır.

Asya Haritası 2

Asya kıtası üzerinden nüfusun yoğun olarak fazla olduğu muson Asya’sında tarımın tam olarak elle yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde tarımın tam olarak teknolojiye destekli ilerlendiği bu dönemde ora da asla gübreleme gibi bir işlem dahi yapılmamaktadır. İlaçlama gibi bir seçenekte aynı gübreleme gibi yapılmadığını söylemek gerekir.

Dünya üzerinden en fazla pirinç üretiminin gerçekleştiği yer olarak bilinen Asya kıtasında, en fazla üretimi Hindistan, Bangladeş, Çin ve Vietnam yapmaktadır.

Asya Haritası 3

Üretimin tam olarak Japonya ve Çin deniz kıyılarında balıkçılığın fazla olduğu da bilinmektedir. Asya kıtasında yapılan balıkçılığın tam olarak Dünya üretimine göre oranı %35’den fazla olarak bilinmektedir.

Asya kıtasının en büyük sorunlarından biri hava kirliliği ile ulaşım olarak bilinmektedir. Hava kirliliği adına son yıllarda geliştiği bilinmektedir. Ancak ulaşımın nüfusun tam olarak fazla olduğu yerlerde bisiklet ve motosiklet ile yapıldığı bilinmektedir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?