Atatürk Hangi Okullara Gitmiştir? Sırasıyla Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan ve aynı zamanda tüm dünya tarafından da bir gurur kaynağı olan Mustafa Kemal Atatürk, aldığı eğitimler ile de siyasi hayatının temellerini atmıştır. Gittiği askeri okullar, Mustafa Kemal’in siyasi hayatındaki aldığı kararlar konusunda son derece önemli bir konuma sahip olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilköğretim seneleri babasının ölümü üzerine problemli bir halde kesilmiştir. Babası ölünce anası ile beraber dayısının yanına yerleşmiştir. Sadece burada çok uzun kalmamış ve tekrardan Selanik’e dönmüştür. Selanik’e döndükten sonra kısa bir süre Selanik Mülkiye Rüştiyesinde eğitim görmüştür. Annesinden gizlice girmiş olduğu askeri okul sınavını kazanması üzerine eğitimine Selanik Askeri Rüştiyesinde devam etmiştir. 1896 senesinde bu okuldan mezun olduktan derhal sonra Manastır Askeri İdadisi’ni girmiş ve buradan da 1898 senesinde mezun olmuştur. Atatürk’ün okuduğu okullar sırasıyla şu şekildedir:

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Mahalle Mektebi

Atatürk’ün okuduğu okullar sırasıyla ve tarihleriyle verildiğinde, ilk sırayı Mahalle Mektebi almaktadır. Mustafa, okul çağına ulaşınca Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey’in içinde eğitimi hakkında görüş ayrılığı ortaya çıkar.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Şemsi Efendi Okulu

Şemsi Efendi; açtığı okulda teneffüs, ders aralarında oyun oynama, beden eğitimi benzer biçimde eğitimde o dehemmiyet için yeni yöntemler uyguladı. Okulun öteki farklı bir uygulaması, yeni yazılan öğrencilere çalışkan öğrencilerden bir çalışma arkadaşı vermesiydi. Öğrencileri şehir içi gezilere de götürdüğü bilinmektedir. Şemsi Efendi, bu tür rasat ve araştırma gezileri ile eğitimi okul binası dışına çıkarmak suretiyle öğrencilerini hayata daha bilgili ve bilgili hazırlamaktaydı.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Anası Mustafa’yı eğitim için Selanik’teki akrabasının yanına gönderme kararı aldı. Mustafa Kemal giriş yaptığı Selanik Mülkiye Rüştiyesinden kısa süre sonrasında ayrıldı. Onun isteği askeri bir okula gitmekti. 22 Eylül 1924 yılında yaptığı açıklamalar doğrultusunda ise, bu okulda aldığı eğitimin askeri başarısındaki yerinin de büyük olduğunu belirtmiştir.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Selanik Askeri İdadisi

Manastır ve Selanik, Osmanlı Devleti’nin Batıya oluşturulan önemli şehirleridir. 3. Ordu’nun Manastırda bulunması şehrin gelişmesine katkı sağlamış ve çok sayıda eğitim kurumu açılmıştı.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Harp Okulu

Atatürk’ün okuduğu okullar ve özellikleri kapsamında, askeri hayatında en önemli yere sahip olan okul ise Harp Okulu olmaktadır. İlk olarak Askeri Tıbbiye ’de kurulan İttihat ve Terakki Cemiyeti kısa sürede Harbiye’ye ve öteki okullara yayıldı. Mustafa Kemal, İstanbul’un bu muhalif havası içinde 1899’da, İstanbul’a gelerek Harp Okuluna kayıt yaptırdı. Askerlikte yükselmenin tek yolu ise kurmay sınavını kazanmaktı. Böylece Harp Akademisine girebilecekti. Mustafa Kemal, daha 21 yaşlarında genç bir Harp Okulu öğrencisi olmasına rağmen konuşması, bilgi ve donanımı herkesi etkiliyordu. 1902’de tanıştığı Osman Nizami Paşa; Berlin büyükelçiliği yapmış, Nafia Bakanlığında (Bayındırlık) bulunmuş, ileri görüşlü bir devlet adamıydı.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Harp Okulu

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Harp Akademisi

Mustafa Kemal, 10 Ocak 1902’de Teğmen rütbesi ile Harp Akademisinde öğrenimine başladı. Askerlik mesleği ile ilgili çok iyi bir eğitim alan Mustafa Kemal, öteki taraftan devletin içinde bulunmuş olduğu durumla ilgili mevzularda dostlarını uyarma gayreti içindeydi. Harp Okulunda başladıkları el yazısı ile gazete hazırlama işine yeniden başladı. Sadece bir süre hemen sonra durum Mektepler Nazırı İsmail Paşa tarafınca öğrenildi. Akademi Komutanı Ali Rıza Paşa yaptığı bir baskında Mustafa Kemal ve dostlarını gazete hazırlarken yakaladı. Fakat Ali Rıza Bey özgürlük fikirlerini benimsediği için Mustafa Kemal ve dostlarına sözlü bir ihtarda bulunmuş oldu.

Atatürk’ün Okuduğu Okullar Harp Akademisi

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?