Atatürk İnkılapları

Atatürk inkılapları nelerdir, Atatürk inkılapları öncesi ve sonrasıyaşananlar nelerdir, Atatürk inkılaplarının Türkiye Devleti’ne katkıları nasıl olmuştur sorularını bu yazımızda derledik. Atatürk’ün modern ve yeniliklere açık bir Türkiye için getirdiği yenilikler şu şekildedir…

Atatürk ün ilke ve inkılapları, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerini oluşturmuştur. Hukuk düzeninden kılık kıyafete, eğitimden ekonomye kadar çok sayıda alanda yapılan yenilikler ve bu yeniliklerin etkilerini beraber bir kere daha inceleyelim…

Atatürk’ün Siyasal Alanda Yaptığı İnkılaplar

 • Saltanatın kaldırılması: 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılması ile Anadolu’da yeni bir Türk Devleti kurulmuştur. Osmanlının fiilen varlığının devam etmemesi için saltanatın kaldırılması gerekliydi. 1 Kasım 1922 tarihinde meclise sunulan yasa tasarısı ile saltanatın kaldırılmasına karar verilmiştir.
 • Cumhuriyetin ilanı: Saltanatın kaldırılmasının ardından Yeni Türk Devleti’nin yönetim biçimi seçilmesi gerekiyordu. Bunun için Mustafa Kemal, en demokratik yönetim biçimi olan cumhuriyeti uygun görmüştür. Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal ilk cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.
 • Halifeliğin kaldırılması: Hz. Muhammed’in ölümünden sonra yönetim konusunda yaşanan sıkıntı, halifeliği doğurmuştu. Cumhuriyetin ilanı ile artık bu tür bir sorun olmadığı ve başkanlar oy ile seçileceği için halifelik ortadan kaldırılmıştır.

Atatürk'ün Siyasal Alanda Yaptığı İnkılaplar

Atatürk’ün Eğitim ve Kültür Alanında Yaptığı İnkılaplar

 • Tevhid-i tedrisat kanunu: Bilim ve tekniğe dayalı, modern eğitim anlayışının benimsenmesi için önemli bir yeniliktir. Bu kanun ile eğitim alanında eşitlik de getirilmiştir.
 • Yeni Türk harflerinin kabulu: 1 Ocak 1929 yılından itibaren yeni Türk harfleri kabul kullanılmaya başlanmıştır. Uluslararası yazışmalarda da daha kolaylık sağlayan bu harfler, eğitimin daha kolay olmasında etkili olmuştur.
 • Türk tarih ve Türk dil kurumlarının kurulması: Türk tarihindeki anlaşmalar ve yapılan savaşlara resmiyet kazandıran Türk tarih kurumu adını 1935 yılında almıştır. Benzer şekilde Türk dilinin gelişmesi için çalışmalarda bulunan Türk dil kurumu da adını 1936 yılında almıştır.
 • Güzel sanatla alanındaki yenilikler: Tiyatro, müzik, resim, opera gibi alanlarda gelişmeler için çalışmalar yapılmış özel okullar açılmıştır.

Atatürk’ün Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar

 • Kadın hakları: Kadın ve erkeklerin kanun önünde eşit olmaları, kadınların da en az erkekler kadar ülke yönetimine katkı sağlamaları için verilen haklardır. 17 Şubat 1926’da Medeni Kanun’un kabul edilmesi ile bu haklar da kabul edilmiştir.
 • Şapka ve kıyafet inkılabı: Hem kadın, hem erkeklerin kıyafetleri konusunda modern yeniliklerdir. Bu yenilikler ile din görevlilerinin dini görevlerinin dışında kendi özel kıyafetleri ile dolaşmaları yasaklanmıştır.
 • Tekke ve zaviyelerin kapatılması: Farklı görüşlere sahip tarikatların ibadet yerlerinin kapatılması yönündeki inkılaptır.
 • Soyadı kanunu: 24 Kasım 1934’te çıkarılan bir kanun ile herkesin adının sonuna lakapları yerine kanunen belirlenmiş soy isimleri eklenmiştir. Mustafa Kemal’e de Atatürk soy adı bu sırada verilmiştir.
 • Uluslararası saat, takvim ve ölçü birimlerinin kabulu:  1 Ocak 1926’dan itibaren Türkiye’de miladi takvim ve uluslararası saat kullanılmaya başlanmıştır.

Atatürk'ün Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar

Atatürk’ün Hukuk Alanında Yaptığı İnkılaplar

1921 ve 1924 anayasaları, Türk medeni kanunu ve diğer kanunların her biri Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesi, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin daha fazla korumaya alınması için yapılan kanunlardır.

Atatürk’ün Ekonomi Alanında Yaptığı İnkılaplar

Yine ülkenin gelişmesi ve halkın da ekonomik olarak sıkıntıya düşmemesi için yol gösterici nitelikte yapılan inkılaplar mevcuttur. Tarıma teşvik, sanayinin geliştirilmesi, dış ticaret ve para politikası inkılapları hem ülke hem de vatandaşların genel ekonomilerine olumlu katkı sağlamıştır.

Atatürk ilke ve inkılapları geçmişten günümüze Türkiye’nin gelişimi için önemli yeniliklerdir.

Atatürk'ün Ekonomi Alanında Yaptığı İnkılaplar

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?