Atatürk ve Bilim

Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem nedir, bu alanda yaptığı çalışmalar, bilim ve teknolloji alanındaki çalışmalara verdiği destek ve bu alanda söylediği sözlerin tümünü yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sanat, tarih, toplumsal yapı alanındaki yeniliklerinin yanı sıra Atatürk’ün teknoloji alanında da gerçekleştirdiği yenilikler azımsanmayacak düzeydedir. Bu yenilikleri ve Mustafa Kemal’in bilim alanındaki düşüncelerini gelin birlikte inceleyelim…

Atatürk bilim ve teknolojialanında gelişmenin bir insanın ve bir toplumun gelişimi için önemli yeri olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Yeni buluşlar, yeni icatlar ile insanların kendi karakterleri gibi ülke genelinin de gelişme göstereceğine inanmıştır. Yeni Türk Devleti’nin ana yapısını oluşturma aşamasında bilim ve teknoloji alanında da destek veren Atatürk’ün bilim ve teknoloji ile ilgili sözleri düşüncelerini de anlamak için önemlidir. Çağdaş ve medeni bir toplum yapısı için bilimsel gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğine dikkat çeken Mustafa Kemal, her zaman eğitim hayatında da öğrencilerin bilimsel çalışmalarda bulunmasından yanaydı.

Mustafa Kemal’in bu konudaki görüşlerini en iyi anlatan Atatürk bilim ve teknoloji ile ilgili sözlerişu şekildedir…

Atatürk ve Bilim 1

 • Bilim, gerçeği bilmektir.
 • Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.
 • Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.
 • Müspet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık dileğidir.
 • Biz uygarlıktan, ilimden ve fenden kuvvet alıyor ve ona göre yürüyoruz.

Atatürk ve Bilim 2

 • Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkumdur.
 • Hissiyatı ve vicdani telakkiyati, ilim ve fenle besleyip eğiterek toplumun gerçek huzur ve saadetine çalışmak ulvi bir görüştür.
 • Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir , fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir.
 • Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.
 • Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

Atatürk ve Bilim 3

 • Bu millet ve memleket ilme, irfana çok muhtaç; tahsil yapmış, diploma almış gelmiş, olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka, parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa’ya, Amerika’ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip, öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.

Atatürk’ün bilim ve teknoloji alanındaki sözlerinden de anlaşılacağı gibi bir ulusun milli mücadelesinde, kendini bağımsız olarak idare edebilmesinde mutlaka bilimsel gerçeklere, bilimsel çalışmalara ihtiyacı vardır. Bu alanda bıraktıkları ile ulu önderimiz, geleceğe de ışık tutup bilimsel gelişmelerin ilk adımlarını atmıştır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?