Atatürk’ün Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk hayatı hakkında en önemli bilgileri, en kısa şekilde sizin için özetledik. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimizin hayatı ile ilgili en kısa ve net bilgileri gelin birlikte tazeleyelim.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik’te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi’ndeki bir evde dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi ve annesi Zübeyde Hanım aslen Türk’lerdir. Babası tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi XIV-XV. yüzyıllarda Konya ve Aydın’dan Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerinden, annesi ise Selanik yakınlarındaki bir yerleşim yeri olan Langaza kasabasına yerleşmiş eski Türklerdendir. Mustafa Kemal’in kendisi dışındaki beş kardeşinden dördü daha küçük yaşlarda hayatlarını kaybetmiştir. Hepimizin ismini bildiği Makbule Hanım ise 1956 yılına kadar yaşamıştır.

Atatürk'ün Hayatı 1

İlkokul çağına geldiğinde küçük Mustafa mahalle mektebine yazıldı. Daha sonra babasının isteği üzerine daha iyi eğitim veren Şemsi Efendi Mektebi’ne geçiş yaptı. 1888 yılında babası Ali Rıza Efendi’yi kaybeden küçük Mustafa bir süre eğitimine ara verdi. Dayısının yanında günlerini dayısına yardım ederek geçiren Mustafa bir süre sonra okuluna devam etmek için Selanik’e geri döndü. Burada eğitimine devam eden Mustafa, okuldaki başarılı öğrenciler arasında idi. Bu sırada başarılı olduğu için sevilen Mustafa’ya aynı isimde olan Matematik öğretmeni, “İkimizin de adı aynı, senin adın Mustafa Kemal olsun. “diyerek ikinci bir isim olarak adına Kemal’i ekledi.

1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun olan Mustafa Kemal, orduda farklı görevlerde yer aldı. Komutanlık yaptığı dönemlerde pek çok yerleşim birimini düşman işgalinden kurtardı. Padişahlık yönetilen Osmanlı Devleti ile anlaşmazlığa düşen Mustafa Kemal, ordudaki görevlerinden istifa edip 23 Nisan 1920 yılında Büyük Millet Meclisini topladı. 5 Ağustos 1921′de başkomutanlık görevini üstlenip Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadele etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı kazandı ve 19 Eylül 1921′de kendisine mareşal ve geleneksel gazi unvanı verildi.

Atatürk'ün Hayatı 2

26 Ağustos 1922′de Yunan kuvvetlerine karşı büyük taarruzu başlattı ve beş gün sonra 30 Ağustos 1922′de de Başkomutanlık Meydan Savaşı’ nı kazandı. 11 Ağustos 1923′de toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yeniden başkan olarak seçilen Atatürk, 9 Eylül 1923′de kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanlığı’ na seçildi.29 Ekim 1923′de Cumhuriyet’in ilân edildiği gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Dört dönem üst üste seçildi ve 1938 yılında hayata gözlerini yumdu.

Atatürk'ün Hayatı 3

Daha çok askeri başarılarıve kimliği ile öne çıkan Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurmasının dışında Türk halkına pek çok alanda özgürlük ve özellik katan yenilikler getirmiştir. Kısa sürede milletini bağımsız ve güçlü bir toplum haline getiren Mustafa Kemal Atatürk, diğer ülke liderleri tarafından da saygı ile karşılanmıştır.

Atatürk'ün Hayatı 4

Ülkesinde birlik, beraberlik ve barışı yanı sıra sürekli gelişmeyi de hedefleyen Mustafa Kemal, medeni kanun ve soyadı kanununu çıkarmıştır. Bu kanun ile birlikte kendisine soyad olarak Atatürk verilmiştir. Eğitim alanında da gelişmeleri kendisi bizzat üstlenen Mustafa Kemal Atatürk, daha anlaşılır olan Latin Alfabesini getirmiştir. Bu sayede okuma-yazma daha kolaylaşmış, ayrıca yurt dışı eğitimleri ve yabancı dil konusunda da daha fazla gelişme gösterilmiştir.

Atatürk’ün hayatı özet olarak ele alındığında kısa süren ancak medeni kanunun temellerini oluşturan bir evlilik yaptığından da bahsetmek gerekir. Yaklaşık 2,5 sene süren evliliğini devlet işlerine fazla vakit ayırdığı için sonlandıran Mustafa Kemal, kendisini tamamen milletine ve ülkesine adamış bir liderdir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?